Nawilżacz powietrza Xiaomi, niszczy 98,8% bakterii.

Xiaomi Smart Ultrasonic Humidifier

W zeszłym roku kupiłem oczyszczacz powietrza od Xiaomi, był to strzał w dziesiątkę. Doskonale radzi sobie ze smogiem, nieczystym powietrzem w naszej pięknej Polsce. Osiągnął bardzo dużą popularność i teraz gości w wielu polskich domach. Postanowiłem teraz sprowadzić z Chin “jego brata” mianowicie nawilżacz powietrza – Xiaomi Smart Ultrasonic Humidifier.

Na początku przedstawię jakie korzyści są z posiadania nawilżacza powietrza:

 • oczyszcza powietrze z bakterii, dzięki czemu zmniejsza ryzyko infekcji zimą i alergii wiosną. Mówiąc krótko bakterie i wirusy nie radzą sobie dobrze gdy powietrze jest odpowiednio nawilżone.
 • skóra staje się bardziej “żywa”. Zimne i suche powietrze, powoduje suchość, łuszczenie się i przyspieszone starzenie skóry.
 • suche powietrze “wysusza” zatoki. Pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu i masz problemy z zatokami? Klimatyzacja wysusza powietrze, umieszczenie nawilżacza w sypialni pomoże w walce z zatokami i chrapaniem. Koniec również z niskim głosem po przebudzeniu.
 • rośliny doniczkowe również nie lubią suchego powietrze, zrób w mieszkaniu Amazonie 😉
 • jesteś zmarzluchem? Znajdz drugą połówkę, kup koc lub nawilżacz powietrza. Przy niskiej wilgotności powietrza odczuwamy jakby było zimniej w pomieszczeniu.

Jak z tym wszystkim radzi sobie nawilżacz powietrza Xiaomi? Przejdźmy do gwiazdy dzisiejszego wpisu.

Budowa

Xiaomi Smart Ultrasonic Humidifier składa się z czterech części. Pokrywy, dzbanka na wodę 3,5L, zasilacza i części z lampą odpowiedzialnej za niszczenie bakterii. Zastosowana lampa UVGI dezynfekcji ultrafioletowej, pozwala na sterylizację 98,8 % bakterii. Zasilacz został umieszczony na kablu ze względów bezpieczeństwa, a nie wbudowany w urządzenie tak samo jak w przypadku oczyszczacza powietrza . Woda + 230V nie jest to doświadczenie które chcielibyśmy przeżyć, zasilacz zmienia napięcie z 230V na 34V. W przypadku oczyszczacza od Xiaomi radziłem, aby uciąć wtyczkę i założyć normalną, europejska. Dokształciliście mnie w kwestii wtyczki, jako makowiec nie znałem takiej wtyczki.  Przewód zasilający jest zakończony tzw. koniczynką – takie samo rozwiązanie posiadają ładowarki do laptopów. Wystarczy dokupić przewód i nie trzeba nic przerabiać. Wymiary nawilżacza 33.6cm x 20.7cm i mieści 3,5litra wody.

Wszelkie przyciski jakie zawiera nawilżacz znajdują się w ostatniej części urządzenia. Na froncie znajduje się przycisk do ręcznej zmiany mocy nawilżania. Z tyłu przycisk do resetowania połączenie bezprzewodowego z routerem. Z przodu urządzenia znajdują się cztery diody. Trzy górne informują z jaką mocą nawilżacz pracuje , a ostatnia czy jest połączony z routerem. Wifi działa na częstotliwości 2,4Ghz.

Nawilżacz powietrza Xiaomi

Urządzenie  jak to produkt Xiaomi wykonane jest bardzo staranie, każde spasowanie elementów jest idealne. Xiaomi już udowodniło, że oczyszczacz powietrza nie musi szpecić wystroju, nawilżacz również potwierdza tę tezę.

Aplikacja

Xiaomi Smart Ultrasonic Humidifier oczywiście łączy się z aplikacja ekosystemu Xiaomi MiHome. W głównym menu widzimy jaka wilgotność posiada otoczenie oraz temperaturę. Poniżej dostępne są trzy opcje. Możemy włączyć/wyłączyć, ustawić moc z jaka ma pracować nawilżacz (1,2,3) oraz timer pozwalający określi godziny w których ma działać. Jeśli przesuniemy palcem od dołu do góry zobaczymy dodatkowe opcję. Najważniejsza rzeczą jest zdefiniowanie jaką wilgotność powietrza ma utrzymywać nawilżacz. Dostępnych jest pięć przedziałów, nie mamy możliwości dokładniejszego regulowania.  Optymalna wilgotność to pomiędzy 40-60% niższe lub wyższe wartości są niekorzystne.

Gdy włączyłem urządzenie u siebie, wskazywał wilgotność na poziomie 41%, zdefiniowałem pożądana wartość 50% i ustawiłem moc na maksymalna – 3. Pracował minutę, może dwie, bardzo szybko osiągnął 50% – nawet nie zdążyłem się nacieszyć widokiem zimnej pary wodnej 😉 Urządzenie jest bardzo ciche, przy poziomie 1-2 praktycznie nie słyszalne. Jedynie gdy włączymy maksymalna moc, słychać że coś w otoczeniu pracuje, jest to  i tak poniżej 42dB.

nawilzacz powietrza xiaomimi home

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aplikacja MiHome pozwala tworzy sceny dzięki który jedno urządzenie powoduje reakcje drugiego w przypadku nawilżacza jest dostępna tylko jedna opcja, według mnie zupełnie niepotrzebna.  Jeśli wilgotność przekroczy 70% to nastąpi X. Nie widzę zastosowanie scen w przypadku nawilżacza, jeśli przekroczymy wilgotność to co? włączy kamerę? zapali światło? wyśle powiadomienie na telefon? To jest samodzielne urządzenie, nie potrafię wymyślić żadnego praktycznego zastosowania sceny.

 

Krótki film przedstawiający działanie.

Zużycie prądu.

Podsumowanie

Xiaomi poraz kolejny stawia na nasze zdrowie, dzięki zastosowaniu dezynfekcji ultrafioletowej nawilżacz bardzo skutecznie zwalcza bakterie. Zwykle nawilżacze nie posiadają technologii UVGI, jedynie pojemnik napełniony wodą, która pod wpływem ciepła paruje, takie sprzęt nie zabija baterii, wręcz stwarza im lepsze warunki. Nawilżacz w moim domu znalazł miejsce w sypialni, zapewnie lepszy sen.  Dzięki po raz kolejny Xiaomi za dobry produkt. 🙂

Xiaomi Smart Ultrasonic Humidifier można kupić w sklepie Gearbest.com

Może Ciebie równiez zainteresować:

18 komentarzy

 1. cześć, czy oczyszczacz nie “zjada” drobinek pary wytworzonych przez nawilżacz? innymi słowy czy można sypialnię przygotować do spania odpalając tam oba urządzenia naraz?

 2. Dzień dobry, mnie interesuje kwestia samej lampy UV. Nie byłem w stanie znaleźć nigdzie informacji o jej wymianie. Zgodnie z przyjęta zasadą po kolo 12 miesiącach żarnik takiej lampy się wypala i lampa działa słabo lub wcale. A więc czy jest możliwości i czy jest oryginał lub zamiennik takiej lampy. W razie braku wymiany działanie tego nawilżacza sprowadza się tylko do fajnego sterowania aplikacją z bajerkami bez zabijania bakterii na czym chyba najbardziej by każdemu zależało.

 3. Dziś dowiedziałem się że mój syn ma alergię na kurz i roztocza. Co zakupić w pierwszej kolejności nawilżacz czy oczyszczacz powietrza?

  1. Oczyszczacz i filtr zielony. Popatrz na promocje deals.pokoleniesmart.pl niedawno był w promocji. wysyłka z Europy w dobrej cenie. Oczyszczacz nie może stać obok nawilżacza 🙂

 4. Recenzent doszedł do błędnych wniosków. Przecież ten nawilżacz nie oczyszcza powietrza z bakterii tylko woda która znajduje się w nawilżaczu, jest naświetlana światłem UV żeby zabić to co mogłoby się wytworzyć w długo stojącej wodzie. Jak już woda wyjdzie z nawilżacza to automagicznie nie wybije roztoczy i bakterii z powietrza tylko dlatego że miała kontakt z filtrem UV 🙂

 5. Dziękuje, za szybką odpowiedź. Mam jeszcze jeden problem i mam nadzieje, że mi pomożesz, bo nigdzie w sieci nie mogę znaleźć rozwiązania. Po podłączeniu nawilżacza i instalacji MIHome na iPhonie, udało mi się bezproblemowo sparować całość w domowej sieci. Na ekranie mam taki sam obraz, jak Ty, czyli pokazuje temperaturę oraz wilgotność, natomiast nic nie mogę sam ustawić. Na sztywno zaznaczone jest 70%. Na zmianę wilgotności w ogóle nie nie reaguje, a suwaki da się przesunąć, z tym, że po kilku sekundach wracają do pierwotnego stanu. Próbowałem wykasować urządzenie z MIHome i dodać ponownie, ale to nic nie dało. Nie mam pojęcia, co dalej zrobić.

 6. zwykle lampy uv mają żywotność 8000h w zastosowaniach medycznych – więc tu podejrzewam że też. Nawilżacz mi zapewne ( nie wiem bo nie posiadam) oprócz samej mgły “przetwarza” też powietrze z pokoju, więc pośrednio sterylizuje strefę swojego zasięgu. Ultradźwiękowy talerzyk na dnie i cichy wiatraczek – ot wszystko. Do tego ładnie poskładane i dodana elektronika. Woda to wg mnie (używam zwykłego – nie smart – nawilżacza) tylko i wyłącznie destylowana (demineralizowana). Z każdej innej będzie osad zostawiany wewnątrz urządzenia , w pomieszczeniu mgła typu dyskotekowego i osad na najbliższych meblach.

 7. Przy przekroczeniu wilgotności 70%, przez dostawkę smart home może zostać włączona klimatyzacja, która odciągnie nadmiar wilgoci. 🙂

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: