Xiaomi Smart Home – od czego zacząć?

Xiaomi Smart Home

Chciałbyś wprowadzić drobną automatyzację w swoim domu ale nie wiesz jak się za to zabrać? System Smart Home od Xiaomi może wydać się skomplikowany na pierwszy rzut oka. Trzeba wiedzieć jakie możliwości oferuje dane urządzeń, jaki ma sposób łączności z pozostałymi. Przedstawię podstawowe informacje o systemie, jak zacząć swoją przygodę.

Niestety w ekosystemie Xiaomi nie wszystko jest jasne, niektóre rzeczy działają, niektóre mają blokadę regionalną i działają tylko na terenie Chin. Póki co Xiaomi w kwestii Smart Home jest głównie nastawione na rynek Chiński jednak coraz bardziej wychodzi poza, przykładem może być świetny odkurzacz który już mówi po angielsku. Xiaomi nie jest producentem wszystkich swoich produktów, bardzo często finansuje startupy z platform crowfundingowych. Niekiedy bliźniacze produkty, głównie widać to na przykładzie kamer, nie działają  z aplikacją MiHome, która jest sercem praktycznie wszystkiego od Xiaomi. W MiHome dodajemy i zarządzamy praktycznie wszystkimi urządzeniami Xiaomi, tworzy powiązania między nimi. Żarówki i lampy Yeelight zarządzene już są z poziomu aplikacji Yeelight, jednak dalej możemy tworzyć z nimi sceny z innymi urządzeniami Xiaomi w aplikacji Mi Home.

Rozróżnianie urządzeń

Urządzenia Xiaomi łączą się na trzy sposoby:

 • Bluetooth – nie można tworzyć scen z urządzenia komunikującymi się poprzez Bluetooth
 • Wifi – możemy łączyć się z dowolnego miejsca na ziemi, jeśli tylko routery do którego jest podłączone urządzenie posiada połączenie internetowe.
 • ZigBee – urządzenia podłączamy do bramy, tzw Gateway, a bramą łączy się z routerem i również możemy sterować z dowolnego miejsca na ziemii. Jednak bez bramy urządzenia komunikujące się za pomocą Zigbee będą bezużyteczne. Urządzenia Zigbee są zasilane bateriami, a dzięki zastosowaniu właśnie tej transmisji bateria wystarczy na rok, dwa. Bardzo energooszczędne połączenie.

Stworzyłem trzy listy, w których jest spis wszystkich urządzeń komunikujących się w określony sposób:

Jeśli jakieś urządzenie pominąłem dajcie znać w komentarzu, dodam.

Podczas pierwszego logowania do aplikacji Mi Home, musimy wybrać Region. Pewnie większość mając do wyboru USA lub chińskie krzaczki, wybierze USA. Koniecznie należy wybrać China, wybór Stanów Zjednoczonych spowoduje, że niektóre urządzenia w ogóle nie będą nam się wyświetlać. Jeśli jesteś zainteresowany tylko np żarówkami Yeelight, po wyborze lokalizacji Singapur, żarówki będziemy mogli powiazać z portalem IFTTT.com. Brama posiada wbudowaną lampę oraz radio, radio standardowo ma tylko chińskie stacje radiowe, jednak bardzo prostym sposobem możemy dodać również polskie.

Dwie najważniejsze zasady Xiaomi Smart Home, wybieramy lokalizacje Chiny i do urządzeń Zigbee potrzebna jest brama.

Może Ciebie równiez zainteresować:

23 komentarze

 1. Witam.

  Bardzo ciekawy blog. Sam od jakiegoś czasu bawię się urządzeniami Xiaomi ( głównie poprzez integracje z DOMOTICZ-em ). Będę pewnie miał dużo pytań. Wypróbowałem już czujniki temperatury, ruchu, kontaktory drzwiowe, Mi Plant … Przymierzam się do kamery. Nie wiem jednak, jak zarządzać urządzeniami spoza sieci lokalnej. Napisałeś ” urządzenia podłączamy do bramy, tzw Gateway, a bramą łączy się z routerem i również możemy sterować z dowolnego miejsca na ziemi” Nie wiem jak to działa. Byłym wdzięczny za pomoc.

  Dziękuję. Maciej

  1. Brama to centralka inteligentnego domu od Xiaomi. Wszystkie urządzenia w standardzie Zigbee są podłączane do niej, a ona łączy się z routerem.

 2. Mam brame xiaomi i kilka czujników i przelączników w standardzie zigbee. Co w wypadku braku internetu od dostawcy? czy przełączniki będą działać po wewnętrznej sieci wifi?
  Od pewnego czasu zdarzają mi się przerwy w działaniu smart home. Lampy się nie załączają lub działają z dużym opóźnieniem.
  Zastanawiam się czy każda akcja (rownież dla urządzeń w standardzie Zigbee) wymaga połączenia z Chińskim serwerem xiaomi? Jeśli tak to czy mój problem to “czkawka” na serwerach u Chińczyków czy raczej szukać problemu z dostępem do internetu.

  1. W gateway ustaw lan wtedy będzie działało bez neta. U mnie wszystko działa natychmiastowo, więc nie sadze ze łączy się z chinami.

 3. przekopałem wszystkie ustawienia gatewaya i nigdzie nie widzę opcji LAN. Mógłbyś proszę doprecyzować gdzie szukać?

   1. wow, faktycznie są ukryte funkcje. Wszystkie opisy po chińsku. Czy po włączeniu LAN tracę inne funkcjonalności?

     1. super! dziękuję bardzo!
      mam nadzieje że to pomoże rozwiązać problem z smart switchami.

      Tak w skrócie do czego służy homeassistant? co dodatkowego uzyskujemy w stosunku do standardowego gatewaya?

     2. Możesz powiązać wiele urządzeń z systemem Xiaomi. Możesz sterować wszystkimi urządzeniami za pomocą przeglądarki internetowej, tabletu powieszonego na ścianie. Wpisz sobie w goolge home assistant daj grafika i zobacz jak to mniej więcej wygląda.

 4. Cześć. Super blog. Powiedz czy żarówki bulb Yeelight RGB są całkowicie ciche? Kupiłem jedną na próbę i wydaje dźwięki. Niby ciche ale jednak słyszalne. Nie wiem czy to wada czy one tak mają.

  1. Mam dwie w lampie metr od łóżka, nic nie słyszę. Co prawda, delikatnie szumi oczyszczacz powietrza w tym samym momencie.

 5. Jeżeli rolety mają już elektryczny silnik to zawsze możesz spróbować wykorzystać Aqara ZigBee Socket. Włączy dowolne urządzenie do niego podłączone i czy to silnik rolety czy lampa to juz niewielka różnica. Pytanie jak zachowuje się silnik przy sterowaniu on off..

 6. mam pytanie, czy urzadzenia Smart WiFi bedą się łączyły z centralka Zigbee? Np gniazdko czy listwa led? dzieki!

 7. Mam pytanie. Jak w mi home (kupiłem odkurzacz z mopem) wybieram Chiny prosi o podanie nr tel co rozumiem i i prosi o kod, który nie wiem gdzie znaleźć?

  1. Pewnie już to odkryłeś ale może komuś się przyda. Logując się do aplikacji Mi Home można to zrobić poprzez konto założone w oparciu o adres email lub numer telefonu. Na dole masz ikony, które pozwalają na zmianę sposobu logowania Tel/Email/WeChat

   ..Wcześniej musisz się oczywiście zarejestrować.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: