Xiaomi Vacuum Cleaner i Roborock potrafią mówić po polsku!

Xiaomi Vacuum Cleaner i Roborock potrafią mówić po polsku!

Po paru miesiącach mój odkurzacz Xiaomi Roborock opanował język polski! Szkoda, że mi tak dobrze nie idzie z chińskim, nie umiem jeszcze nic. Język polski działa zarówno na pierwszej, jak i drugiej generacji autonomicznego odkurzacza Xiaomi.

Spolszczenie trzeba wgrać samemu, jest to jednak bardzo łatwe i trwa maksymalnie 10 minut, potrzebny będzie telefon z systemem operacyjnym Android i komputer z Windowsem. Ja nie miałem żadnych problemów ze zmianą języka, nie słyszałem aby komuś umarł odkurzacz podczas modyfikacji plików, jednak wszystko robisz na własne ryzyko.

Xiaomi Vacuum Cleaner i Roborock potrafią mówić po polsku, zaczynamy.

Ściągamy .zip z potrzebnymi plikami. Najpierw musimy sprawdzić jakie IP ma przypisany odkurzacz w naszej sieci oraz wydobyć specjalny token. Najłatwiej w tym celu posłużyć się aplikacją Mi Home edytowaną przez rosyjskich towarzyszy, instalujemy na telefonie aplikację Mi Home z pliku .apk który znajduje się w zip paczce. Ja na swoim Xiaomi Mi 6 stworzyłem drugi profi, aby nie usuwać oficjalnego Mi Home.

Uruchamiamy nowo zainstalowaną wersje Mi Home, wybieramy oczywiście region Mainland China, klikamy w odkurzacz, następnie w trzy kropki w prawym górnym rogu. Wybieramy Settings -> General Settings -> Network info, stąd musimy zapisać sobie dwie rzeczy:

 • adres IP odkurzacza
 • token (ostatnie pole, cyfry który zakryłem u siebie czarną linią – to właśnie potrzebujemy)
xiaomi vacuum cleaner
xiaomi vacuum cleaner
roborock
roborock

To wszystko co potrzebujemy z aplikacji MiHome.

Przechodzimy do Windowsa. Rozpakowujemy voicepacks.zip i win-mirobo-1.1.0-min.zip. Wypakowane foldery z voicepacks.zip wrzucamy do folderu o takiej samej nazwie voicepacks który znajduje się w rozpakowany win-mirobo-1.1.0-min.zip. Proponuje przesłuchać wszystkie pięć dostępnych głosów i wybrać dla siebie odpowiedni. Bardziej ambitni mogą nawet zmienić pliki i dodać własne, ja chciałbym Króla Juliana jak ktoś umie podłożyć głos to poproszę! Gdy przekopiowaliśmy voicepacki musimy edytować plik win-mirobo.ini

W polu ip wpisujemy zapisane wcześniej ip odkurzacz, a w polu token, token – proste. Zapisujemy plik.Xiaomi Vacuum Cleaner i Roborock potrafią mówić po polsku!

Sprawdzamy czy mamy włączoną w telefonie opcję debugowania USB, jeśli nie to włączamy i podłączamy telefon do komputera. Czekamy chwilę, aż telefon zostanie wykryty przez system Windows. Uruchamiamy plik win-mirobo.bat jako administrator, klikając na nim prawym przyciskiem myszy.roborock po polsku

W nowo otwartym oknie wybieramy że chcemy zmienić głos odkurzacza,  klikamy na klawiaturze 2 i enter.xiaomi vacuum cleaner po polsku

Wybieramy który głos chcemy, ja wziąłem pl2-ela dlatego ponownie 2 i enter.xiaomi vacuum cleaner po polsku

Czekamy pare sekund aż instalacją się zakończy i to wszystko, odkurzacz będzie już mówił po polsku!

Twórcami polskiego języka są użytkownicy forum miuipolska, im należy się cześć i chwała albo chociaż piwo.

Może Ciebie równiez zainteresować:

20 komentarzy

 1. Czy znany jest sposób aby odkurzacz był widoczny na serwerze Chińskim? Teraz mam na Singapur – nigdzie indziej go Mi Home nie znajduje. Natomiast 5 innych urządzeń na lokalizacji Chiny i muszę się przelogowywać w Mi Home.

 2. Jest tylko jeden problem. Jak się pojawi aktualizacja (a teraz jest), nie można jej zainstalować. Telefon mówi, że jest konflikt z aplikacją o tej samej nazwie.

 3. A widzisz, ja próbuję nadpisać na tą wersję 24 rosyjską. Pewnie trzeba odinstalować i zainstalować oficjalna.

 4. Mam pytanie odnośnie aplikacji miHome. Czy obsługa odkurzacz ma już język angielski czy wciąż jest tylko chiński?
  I pytanie odnośnie samego odkurzacza. Czy on uczy się pomieszczeń, czy za każdym razem skanuje od nowa? Jeżeli się uczy, to czy mogę wskazać mu konkretny pokój do posprzątania?

  1. Tak aplikacja do odkurzacza jest juz po angielsku i nawet mowi po angielsku. Opcjonalnie mozesz samemu wgrac polski. Gdy skonczy odkurzac to jest cala mapa gdzie jezdzil i mozesz wtedy wybrac dowolny fragment, aby oczyscil go jeszcze raz. Gdy nacisniesz ogolnie aby zaczal sprzatac to od nowa bedzie tworzyl mape.

   1. OK, zrobiłem tak jak mówisz i nigdzie nie mogę zmusić odkurzacza, aby pojechał na wyznaczony fragment mapy by oczyścił go jeszcze raz. Mam pierwszą wersję. Jak to robisz?

     1. Daj Pause, i powinno być w prawym dolnym rogu jako czwarta ikona. Sprawdź czy nie masz aktualizacji Mi Home oraz odkurzacza.

     2. No właśnie nic mi się nie pojawia. Mi Home mam wersję 5.1.26. Odkurzacz 3.3.9_003095. Nie pokazuje mi żadnych aktualizacji.

     3. Dzięki. Teraz rozumiem. Czyli tego nie ma na oryginalnej wersji softu. Muszę wgrać tą drugą wersję.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: