Now Reading
Czujnik zalania – kolejny element inteligentnego domu od Xiaomi

czujnik zalania xiaomia

Xiaomi Smart Water Sensor  – bohater dzisiejszego wpisu i bohatera mojego NIEszczęśliwego worka, to niewielkie urządzenie którego wolałbym „nie usyłyszeć”. Poinformuje gdy nasze cztery kąty zostaną zalane.

xiaomi water sensor

Czujnik zalania, kolejny element puzzli Xiaomi zwany Smart Home. To niewielkie urządzenie o wymiarach 5x5cm i wysokości 1,5cm, które do działania potrzebuje bramy Xiaomi.  Smart Water Sensor umieszczamy na płaskiej powierzchni która może zostać zalana – okolice pralki, zmywarki, piwnice. Czujnik zalania wykrywa wodę od poziomu 0,5mm wzwyż. Zasilany jest baterią CR2032(koszt +-4zł), komunikuje się poprzez Zigbee dzięki czemu jedna bateria wystarczy na dwa lata.

xiaomi water leak

Działanie

Zasada działania jest prosta, urządzenie parujemy z gatewayem w aplikacji Mi Home. Czujnik posiada ukryty przycisk który znajduje się pod symbolem kropli na froncie urządzenia.  Podczas parowania musimy przycisnać przycisk przez 5 sekund.  Następnie tworzymy scene, na przykład jeśli wykryję wodę załączy syrenę w Gateway’u. Można również otrzymać powiadomienie na smartfona, rozpoczać nagrywanie poprzez kamery Xiaomi. Co się wydarzy po wykryciu wody zależy już od nas, możemy powiązać czujnik zalania z dowolnym urządzeniem Xiaomi które mamy dodane w aplikacji MiHome. Nie ma co tu dużo opisywać, mam już od paru miesięcy i „siedzi cicho”. Gdy umieściłem go na tacce i wlałem do niej wodę, wykrył zalanie. Działa, kropka.

See Also
cleanfly

Podsumowanie

Czujnik zalania to urządzenie tej samej kategorii co czujniki gazu, dymu. Są, ale lepiej żebym ich „nie słyszał”. Według mnie warto kupić i umieścić w kuchni, łazience czy piwnicy.  Kosztuje 50zł, może pomóc zminimalizować skutki potencjalnej awarii.

 

 

Scroll To Top