Now Reading
Odkurzacz Xiaomi Vacuum Cleaner – recenzja

odkurzacz xiaomi

Pamiętam z dzieciństwa bajkę Jetsonowie, leciała rano w niedziele w telewizji polskiej. Przedstawiała surrealistyczny świat w którym bohaterowie mieli za pomoc domową roboty. Zamiast samochodów posiadali „samoloty” który składały się do walizki. Po dwudziestu latach, samolotów składających się do walizki jeszcze nie mamy, ale roboty już powoli zaczynają wkraczać w nasze życie. Ogólno-dostępne roboty nie wyręczą nas ze wszystkich czynności, ale już niektóre obowiązki mogą przejąc jak na przykład odkurzanie. Mój ulubiony chiński producent – Xiaomi oferuje inteligentny odkurzacz, Xiaomi Vacuum Cleaner. Czy warto wydać na niego ponad tysiąc złoty? Czy pomoże nam zachować czystość w mieszkaniu?

Dlaczego wybrałem Xiaomi Vacuum Cleaner a nie inny? Dla mnie najważniejsze to że chce mieć wszystkie produkty Xiaomi w jednej aplikacji, co umożliwia mi właśnie aplikacja Mi Home ponieważ mogę łączyć z odkurzaczem inne urządzenia np. Smart Switch aby włączyć odkurzacz wychodząc z domu a jednocześnie załączając alarm lub ustawić sobie skrót na pulpicie telefonu i jednym kliknięciem włączyć pracę odkurzacza. Na rynku jest akurat wysyp samojeżdżących odkurzaczy w różnym przedziale cenowym w zależności od potrzeb ich obsługi i zasobności portfela. Odkurzacze z serii ILIFE są tańsze a np. IROBOT ROOMBA droższy. Ja uważam że w cenie do 1,8 tyś zł (cena w Polsce) ten odkurzacz jest bliski rozwiązaniom droższej ROOMBY nawet w jej topowej wersji czyli około 4,5 tyś zł a wg mnie jest lepszy bo rozwiązania w nim użyte do skanowania i sprzątania, inteligencji (?!) są na najwyższym poziomie. Xiaomi posiada czujniki krawędziowe więc nie spadnie ze schodów lub innych powierzchni. Posiada łącznie wbudowanych 12 różnych czujników.

xiaomi vacuum cleaner

Laserowy czujnik odległości (LDS) skanuje pomieszczenie w 360 stopniach aż 1800 razy na sekundę w celu zrobienia mapy pomieszczenia. Cztery procesory (Cortex-A7 1,2GHz) śledzą ruchy urządzenia w czasie rzeczywistym, a korzystanie z implementacji algorytmu SLAM (Simultaneous Localization and Mapping) sprawia, że odkurzacz Xiaomi oblicza najbardziej efektywną drogę do czyszczenia pomieszczenia.

Odkurzacz Xiaomi przyjechał do mnie w zastępczym kartonie,  w środku nie brakowało niczego. Komplet to odkurzacz, baza, urządzenie do czyszczenia – mały biały przedmiot i instrukcja w języku chińskim oraz przejściówka do gniazdka.

Odkurzacz Xiaomi posiada Filtr HEPA. wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza.

odkurzacz xiaomi
Stacja dokująca

Wymiary odkurzacza:
Szerokość 34,5 cm
Wysokość 9,5 cm

Parametry:
– ssanie, zamiatanie – moc ssania (PA): 1800pa
– własne ładowanie,
– czas pracy: około 2,5h,
– typ baterii: Li-ion 5200mAh,
– waga produktu: 3,8kg.
– Głośność pracy około 65 dB.

Odkurzacz po usunięciu kilku kartek z instrukcją był gotowy do pracy. Jedna była przy włączniku a druga przy pojemniku na brud. Przystępujemy do parowania. Włączamy aplikację Mi Home. Teraz na górnej obudowie odkurzacza wciskamy przycisk włączenia i czekamy, aż w aplikacji ukaże nowy produkt. Po chwili jest już dodany na naszą listę produktów. I tu niedogodność. Aplikacja odkurzacza jest po chińsku ale jest na to sposób aby była w języku angielskim. Trzeba posiadać ROOT w telefonie i podmienić plik 5370.apk. Jeśli ktoś jest zainteresowany to proszę o komentarz a wtedy opiszę sposób podmiany pliku.

Po włączeniu w aplikacji wyskakuje informacja o aktualizacji – czerwona kropka tak jak przy innych aktualizacjach produktów Xiaomi w Mi Home. Uwaga – aktualizację przeprowadzamy i możemy ją wykonać tylko i wyłącznie w podłączonej bazie do prądu a w niej nasz odkurzacz – ja poświęciłem trochę czasu aż na to wpadłem po za „Chiny” nie chciał się zaktualizować, pomógł mi wtedy Google Tłumacz w wersji nasłuchu.

Tak wygląda główny pulpit po włączeniu aplikacji odkurzacz  – tu akurat już po pracy odkurzacza – mapa. Jest ukazywana na bieżąco – odkurzacz Xiaomi nie wrzuca jej do pamięci, za każdym razem tworzy ją na nowo.

U siebie dodałem tłumaczenie na język angielski. Jeżeli posiadasz w języku chińskim, możesz podejrzeć do czego jest dany przycisk.

Na niebieskim tle od lewej są informacje:

 • ilość metrów posprzątanych,
 • stan baterii,
 • czas pracy

Poniżej na  dole od lewej są dostępne następujące opcje :

 • CHARGE – jeśli podświetlony to wymuszamy nim powrót do bazy,
 • CLEAN – sprzątamy,
 • STANDARD, MUTE, FULL POWER – opcje pracyodkurzacza

U góry trzy kropki to ustawienia, a w nich:

 • określenie godzin pracy,
 • opcja pracy aby nie pracował w określonych godzinach,
 • Ekstra prędkość pracy,
 • Powiadomienia – one są w języku chińskim nawet gdy mamy aplikację w EN,
 • historia ładowania,
 • status zużycia części,
 • pilot !!!! – tak działa ale tylko jeśli jesteśmy w obrębie wifi domowego – ale jako kelner podający drinki się sprawdza – można sterować w przód, w lewo i prawo, dalej opcja Spot – praca w okręgu, Sweep  -zamiatanie i opcja Return – wyłączenie pilota (również strzałka back).
 • instrukcja filmy,
 • ustawienia – nazwa, firmware update, tworzenie skrótu itp.
 • lokalizacja robota – krzyczy po chińsku !!!
Mi Home Vacuum Cleaner
Instrukcja
Mi Home Vacuum Cleaner
Status zużycia części
Mi Home Vacuum Cleaner
Historia sprzątań
Mi Home Vacuum Cleaner
Ekstra prędkość pracy
Mi Home Vacuum Cleaner
Opcja – nie przedzkadzać
Mi Home Vacuum Cleaner
Godziny pracy
Mi Home Vacuum Cleaner
Pilot
Mi Home Vacuum Cleaner
Powiadomienia

W pierwszym dniu pracy napotkałem na problemy w pracy – takie jak zaplątanie, brudne szczotki, nie możność pracy. Załączam zdjęcia w EN aby ukazać jak to się komuś przytrafi i co one oznaczają.

Robot wjeżdża na dywany. Mam wysoki z włosami w kolorze brązowo ciemnym i ecru – nie ma z nim problemu. Na moim dywanie nawet gdy nie ma siły wjechać na jedną cześć dywanu aby go odkurzyć to objeżdża go z innej strony i próbuje do skutku dotrzeć do miejsca z którym miał problem.

 

Zobacz jeszcze
Uchwyt do pompek Xiaomi-1

Użytkownicy odkurzacza zgłaszają że nie chce odkurzać na czarnych dywanach, czarnego nie posiadam i niestety nie mogłem tego sprawdzić. Pamiętajmy że przenosząc odkurzacz do innego pokoju sam już nie wróci do bazy, ponieważ od nowa skanuje przestrzeń do sprzątania nie rozpoznając już lokalizacji bazy.

U mnie największy test sprzątania odbył się łącznie na 120 -140 metrach (11 pomieszczeń) i pod koniec przy 19% baterii musiałem go podłączyć do bazy ponieważ nie chciał pracować. Był to test długości pracy ponieważ przenosiłem go do pokoi które nie potrzebują sprzątania regularnego co kilka dni. Normalnie bateria starczy na 50 – 80 metrów w zależności w jakim trybie będzie pracował.

Bazę  odkurzacza ustawiamy w takim miejscu aby odkurzacz miał do niej łatwy dostęp. Ja
chciałem go ustawić w rogu pokoju obok firan ale okazało się że firana to dla niego problem ponieważ chciał ją omijać i nie znajdował bazy a ciekawostką jest to że z  samym odkurzaniem w tym miejscu gdzie są firany nie ma problemu.

Znalazłem mu miejsce pod szafką.Odkurzacz Xiaomi potrzebuje około 10 – 15 cm na boki aby mógł się „pokręcić” i zeskanować otoczenie. Zakupiłem również Wirtualną Ścianę od Xiaomi a to dlatego że pod szafką na dekoder i inne sprzęty mam wiele kabli i za każdym razem jak tam sprzątał to się plątał. Koszt Ściany to około 45 zł w polsce. Z Chin cena około 15-20 USD. Jest to taśma magnetyczna 2 metrowa, dosyć ciężka, możliwa do cięcia na mniejsze kawałki. Wraz z nią dostajemy 3 taśmy dwustronne do jej podklejenia. U mnie się sprawdza. Odkurzacz omija to miejsce. Zdjęcie z dywanem.

Teraz najważniejsze, jak odkurzacz radzi sobie ze sprzątaniem. Nie wiedziałem że w domu jest tak wiele brudu. Jest nas 4 osoby i kot. Pojemnik odkurzacza szybko się zapełnia jak i szczotka szybko się brudzi . Wyrzucenie nieczystości to błahostka. Klik i już mamy pojemnik w ręce. Szczotkę czyścimy dołączonym przyrządem. Przedmiot ma nożyk z jednej strony i nim „tniemy” włosy i inne zapychacze a z drugiej strony czyścika mamy jakby grzebień którym od dołu do góry usuwamy inne nieczystości znajdujące się na włosach szczotki.


Filmik z pracy:

 

Podsumowanie

Odkurzacz Xiaomi okazał się strzałem w 10. Sprząta bardzo dobrze i tego od niego oczekiwałem. Jest to mój pierwszy odkurzacz ale się nie zawiodłem. Według mnie dobry produkt za dobre pieniądze. Ja kupowałem przez Aliexpress za kwotę 335 USD. Niestety odkurzacz nie jest dostępny w Polsce w oficjalne sprzedaży i trzeba kupować poprzez chińskich pośredników. Dodatkowo zakupiłem wymienne akcesoria takie jak Filtr HEPA, szczotki główne i boczne. Komplet 2 x szczotka boczna, 1 x główna, 2 x Filtr Hepa za około 27-30 USD na Aliexpress.


Aktualizacja

Odkurzacz możesz kupić w sklepie Gearbest.com