Now Reading
11 smartfonów Xiaomi z obsługą API Vulkan od Khronos Group
12 smartfonów Xiaomi z obsługą API Vulkan

Xiaomi poinformowało wczoraj swoich fanów, że 12 smartfonów z logiem Mi otrzyma obsługę API Vulkan. Z tego API korzysta między innymi mobilny odpowiednik League of Legends,  czyli gra King of Glory.

11 smartfonów Xiaomi z obsługą API Vulkan

11 smartfonów Xiaomi z obsługą API Vulkan od Khronos Group

Czym jest Vulkan? Jest to wieloplatformowy interfejs do tworzenia aplikacji 3D, następca OpenGL. Pierwsze informacje o pracy nad Vulkanem przez grupę Khronos zostały ogłoszone światu podczas targów GDC w 2015 roku. Zapewne wielu z Was słyszało o DirectX, najnowsza wersja directX 12 działa tylko pod Windowsem 10, jest to zamknięte API Microsoftu. Vulkan za to może pracować na wielu platformach, zarówno na Windowsie jak i Androidzie, Linuxie.

Vulkan wykorzystuje cały potencjał smartfona, korzysta z wielu rdzeni. Dzięki czemu zwiększa wydajność układu graficznego. Przykładowo w grze King of Glory wersja Vulkan posiada o 30% niższe obciążenie procesora dzięki lepszemu zarządzaniu wielowątkowemu.

Jakie smartfony Xiaomi będą mogły korzystać z API Vulkan?

Mi Mix 3, Mi 6, Mi 8 Pro, Mi 8 SE, Mi 8, Mi EE, Mi Mix 2s, Mi Mix 2, Mi Note 3, Mi 6x, a nawet smartfon z budżetowej serii Redmi – Redmi Note 5. W przyszłości liczba smartfonów ma zostać jeszcze bardziej rozbudowana.