Apple nie kupi Arm, które sprzedaje SoftBank

Reklama

Apple zamierza przejść na autorskie procesory w architekturze ARM, a to mógłby być dobry bodziec do zakupu firmy, która licencjonuje tę technologię. Jednak nie jest to w gestii firmy, ponieważ rodziłoby zbyt dużo problemów.

Podczas WWDC Apple zapowiedziało przejście na autorskie procesory ARM w komputerach Mac. Technologia ta jest licencjonowana przez firmę Arm, która z kolei jest własnością SoftBanku. Teraz pojawia się okazja, by nabyć prawa własnościowe do tej technologii, razem z całą firmą, ponieważ została wystawiona na sprzedaż.

SoftBank zamierza sprzedać całość lub część Arm, ale Apple nie jest zainteresowane zakupem. Być może firmę zakupi Nvidia, ale to informacja poboczna. SoftBank zwrócił się do Apple, czy przypadkiem nie jest zainteresowane zakupem Arm. Firma z Cupertino jednak nie zamierza tego robić ze względu na wymagania licencyjne oraz wątpliwości, które mogłyby się pojawić u regulatorów rynku. Tak sytuację opisuje Bloomberg:

Reklama

The two firms had preliminary discussions, but Apple isn’t planning to pursue a bid. That’s because Arm’s licensing operation would fit poorly with Apple’s hardware and software business model. There may also be regulatory concerns about Apple owning a key licensee that supplies so many rivals. An Apple spokesman declined to comment.

WeVPN

Obecnie Apple kupuje licencje na procesory ARM dla swojej serii A, a wkrótce także dla Maców. Zakup Arm byłby ryzykowny, ponieważ wielu konkurentów także korzysta z tej technologii, więc firma nie mogłaby jej wykorzystywać na wyłączność. Podniesienie opłat także nie wchodzi w grę, ponieważ regulatorzy rynku zablokowaliby takie działania. Słowem – Apple nie odniosłoby z tej transakcji żadnej korzyści.

Nie jest mocno istotne kto zakupi Arm, czy będzie to Nvidia czy ktoś inny – technologia będzie dalej udostępniana dla innych firm, ponieważ prawo stoi po ich stronie. Moim zdaniem na zakupie Arm najwięcej zyskać może Intel lub AMD, a zwłaszcza ten pierwszy. AMD mocno nadgryza pozycję Intela i być może w przyszłości czeka nas zmiana lidera na rynku procesorów.

Advertisements