Apple ustala deadline dla swojego modemu 5G na 2022

Firma Apple chce już w 2022 roku wydać własny pierwszy modem dla smartfonów iPhone. Będzie on obsługiwał 5G i zostanie zaimplementowany w systemie SoC (system-on-a-chip).

Fast Company informuje, iż Apple planuje zakończyć wszelkie prace związane z nowym modemem jeszcze w 2022 roku, aby móc zaimplementować je w iPhone’ach z tego samego roku. Chodzi tu zarówno o projektowanie, testowanie i certyfikację. Dwuletni termin dla stworzenia modemu od podstaw wydaje się bardzo ambitnym planem i z pewnością będzie dla Apple pewnym wyzwaniem.

Jednym z większych problemów ma być optymalizacja sieci, a właściwie jej testowanie. Jest to niezbędne aby mieć pewność, że częstotliwości różnych operatorów nie będą wzajemnie zakłócać pracy urządzenia. Testy te także mają potwierdzić zgodność ze światowymi wymaganiami odnośnie sieci komórkowych oraz certyfikacją FCC. Mając na uwadze te problemy źródło przecieku wspomina raczej o roku 2023 jako bardziej prawdopodobna data zakończenia prac i wprowadzenia modemu do produkcji.

Pomimo zakupu części Intela przez Apple, dokładnie działu zajmującego się rozwojem i projektowaniem modemów, zadanie to może być trudne do wykonania. Intel niespecjalnie sobie radził z produkcją modemów, mówi się nawet, że co drugi modem opuszczający fabrykę był niesprawny i nie przechodził kontroli jakości. Apple zapewne potrafi sobie z tym poradzić, natomiast projektowanie i testowanie modemów to raczej nowość dla firmy Tima Cooka.

Póki co Apple planuje użyć modemów firmy Qualcomm w swoich pierwszych smartfonach z obsługą 5G już w przyszłym roku. Umowa na dostawy modemów zawarta została na sześć lat, więc możliwe, że tylko wybrane iPhone’y dostaną modem Apple.

Scroll To Top