Bezpłatny przejazd autostradą A1 dla samochodów elektrycznych

Autostrady w Polsce są drogie i posiadają archaiczny system opłat za przejazd. Na bramkach często są długie korki, a samych bramek jest zdecydowanie zbyt dużo. Przykładowo podróżując z Warszawy do Niemiec trzeba zatrzymać się aż 6 razy, taka ilość w połączeniu z wolnym systemem płatności musi generować korki…i ogromne ilość spalin.

W zeszłym roku zarządca autostardy A1 rozpoczął testy automatycznego systemu płatności przy użyciu kamer sczytujących tablice rejestracyjne i smartfonu. Wystarczy dodać kartę kredytową i numery rejestracyjne pojazdu do aplikacji. System automatycznie otwiera bramkę jeżeli dany pojazd znajduje się w bazie AutoPay, a opłata zostanie automatycznie pobrana po zakończeniu przejazdu.

Takie rozwiązanie okazało się sukcesem. Dlatego od 1 lipca 2019 system automatycznego poboru opłat zwiększy swój zasięg. Z automatycznej płatności będzie można skorzystać we wszystkich punktach poboru opłat pomiędzy Toruniem a Gdańskie, łącznie 12 miejsc. Według prognoz przepustowość samochodów ulegnie poprawie z 200 do 600 aut na godzinę. W przyszłości mają powstać dedykowane bramki tylko dla osób korzystających z aplikacji Autopay co zaowocuje jeszcze szybszym przejazdem. W lipcu zostanie również wprowadzona obsługa aplikacji Autopay na autostradzie A4, dokładniej na odcinku pomiędzy Katowicami a Krakowem. Dokładny dzień startu Autopay na A4 nie jest jeszcze znany.

Promocja dla aut elektrycznych, pierwszy przejazd za darmo


Blue Media czyli firma zarządzająca aplikacją Autopay przygotowała promocje dla aut elektrycznych. Otrzymamy zwrot kosztów za pierwszy przejazd, jeżeli poruszamy się autem elektrycznym i używamy aplikacji Autopay. Dodatkowo za każdą transakcję firma przekaże 1 gr na budżet ekologiczny, z którego w przyszłości ma zostać sfinansowana plantacja szybkorosnących drzew.

Scroll To Top