Centralka Xiaomi z obsługą Zigbee 3.0 oraz Mesh, kompatybilna z HomeKit

Xiaomi Multimode ZigBee 3.0 WIFI Bluetooth Mesh HomeKit Smart Home Gateway -1

Miesiąc temu Xiaomi zaprezentowało nową centralkę do inteligentnego domu kompatybilną z HomeKit od Apple. Oczywiście gdy tylko produkt pojawił się w ofercie pośredników wysyłających urządzenie z Chin do Polski to od razu zamówiłem. Spedycja przebiegła szybko i sprawnie. Nowa centralka jest już u mnie , niestety urządzenie nie jest idealne.

Zacznę jednak od rozpakowania nowej centralki, od razu zauważysz ogromny plus. Dotychczasowe centralki Xiaomi należało podłączyć bezpośrednio do gniazdka 230V, niestety większość nie posiadała europejskiej wtyczki, tylko chińską (jest jeden model Aqara z wtyczką EU). Urządzenie bardzo mocno odstawało od ściany, grubość centralki + przejściówka, nową wersję można „upchać” gdziekolwiek”. Można podłączyć bezpośrednio do routera, przeważnie ma wyjście USB.

Xiaomi dodaje do pudełka zasilacz, lecz ja wole wykorzystać inny z „naszą” wtyczką lub tak jak wspomniałem podłączyć bezpośrednio do innego urządzenia.

Centralka Xiaomi homekit

Mały minus dla Xiaomi za zastosowanie starego gniazda Micro USB zamiast nowego standardu USB typu C. Poza tym nie ma do czego się przyczepić, prosta, minimalistyczna konstrukcja. Z przodu przycisk do parowania, a z tyłu wspomniane gniazdo Micro USB, i tyle.

Działanie centralki z Mi Home oraz Dom na iPhone

Sam proces parowania centralki w obu aplikacja przebiega bardzo sprawnie, nie napotkałem żadnych problemów. Problemy pojawiły się gdy zacząłem podłączać kolejne czujnik i sensor do nowej centralki. Kolejne „Child Devices” należy dodawać w aplikacji Mi Home, a automatycznie pojawią się w „HomeKit” (jednak nie wszystkie – czujnik zalania).

Do centralki można sparować tylko sensory/czujniki/wyłączniki komunikujące się poprzez Zigbee, Mesh. Urządzenia komunikujące się poprzez Wi-FI łączą się bezpośrednio z routerem (np. odkurzacz, oczyszczacz powietrza), takie urządzenia będą w Mi Home, lecz nie pojawią się w aplikacji Dom na iPhone. Nie są kompatybilne z HomeKit. Zakup nowej bramki nie pozwoli na dodanie odkurzacza, oczyszczacza powietrza Xiaomi, żarówek/lamp Yeelight do HomeKit! Te wszystkie urządzenia łączą się bezpośrednio z routerem i „pomijają” centralkę.

Reklama

Lista urządzeń które połączyłem z nową centralką, niedługo otrzymam żarówki IKEA GU-10 to dam znać czy działają.

Czujnik zalania nie pojawia się w HomeKit

Mam problem z czujnikiem zalania Aqara. Niestety nie pojawił się w aplikacji Dom na iPhone, tak jak inne urządzenia. Z czujnikiem dymu nie ma tego problemu, jedynie z zalania. Nie wiem z czego to wynika, mój model czujnika to SJCGQ11LM. Nie jest to dla mnie tragedia ponieważ i tak będę tworzył sceny w aplikacji Mi Home ze względu na żarówki Yeelight oraz odkurzacz.

Nowa centralka Xiaomi nie działa z wyłącznikiem Opple

Niedawno opisywałem genialny wyłącznik Opple, posiada tylko 3 klawisze a można zaprogramować 18 różnych akcji! Tutaj przeczytasz mój wpis na ten temat. Jest to super rozwiązanie ponieważ za pomocą jednego wyłącznika mogę stworzyć sceny z urządzeniami z aplikacji Mi Home oraz Dom na iPhone! Nowa centralka nie współpracuje z nim, musze korzystać dodatkowo z drugiej centralki Aqara.

Muszę korzystać z dwóch centralek ponieważ do nowej centralki Xiaomi nie mogę dodać wyłącznika Opple. A jakby chciał korzystać tylko z centralki Aqara to nie mogę dodać czujników/sensorów z logiem Mi (przykładowo kontaktronu z zaokrąglonymi krawędziami). Centralka Aqara obsługuje tylko swoje czujniki. Jakby tego było mało, to czujniki Aqara działają z bramką Xiaomi.

Wiem, że jest to strasznie zagmatwane, ale mam nadzieję że udało mi się dobrze wyjaśnić. Są to moje pierwsze 24 godziny z nową centralka, niedługo opublikuje kolejny wpis. Jeżeli coś nie jest jasne to pisz w komentarzu, postaram się pomóc.

Advertisements