Dlaczego akcje Xiaomi gwałtownie spadały?

Dlaczego akcje Xiaomi gwałtownie spadały?

Od wtorku akcje Xiaomi na giełdzie w Hong Kongu zaczęły gwałtownie spadać. Xiaomi Group straciło ponad 14 miliardów dolarów wartości rynkowej. Tak gwałtowne ruchy nie biorą się znikąd. Zawsze musi być czynnik który je wywołuje, pytanie tylko jak szybko się o nim dowiemy i czy będziemy w stanie odpowiednio szybko zareagować.

Dlaczego akcje Xiaomi gwałtownie spadały?

Dlaczego akcje Xiaomi gwałtownie spadały?

W środę zakończył się sześciomiesięczny okres blokady sprzedaży akcji po debiucie na giełdzie. Przez 6 miesięcy część pracowników którzy otrzymali akcje oraz akcjonariusze nie mogli sprzedać swoich akcji i właśnie w środę ten czas minął. Skutkowało to gwałtownym spadkiem wartości firmy na giełdzie. Przypomnę, że Xiaomi debiutowało z wartością akcji 17 HKD, a w środę wartość spadła do 9,78 HKD.

Również w środę, prezes Lei Jun podpisał nową umowę z udziałowcami firmy, wedle której nie mogą sprzedać akcji przez 365 dni. Dlatego jest szansa, że za rok sytuacja może się powtórzyć. Jeżeli jesteś małym posiadaczem akcji .1810 to może warto przed końcem umowa sprzedać akcje aby odkupić je ponownie za niższą cenę. Ja przy zakupie akcji Xiaomi nie przywiązuje dużej uwagi do ceny, kupuje je regularnie aby zdywersyfikować cenę. Traktuje to jako inwestycję długoterminową bo wierzę w potencjał firmy.

Po gorącym okresie związanym z odblokowaniem możliwości sprzedaży akcji, cena powoli odbija się od historycznego dna i idzie w górę. Aktualnie cena akcji Xiaomi Corp wynosi 10,34 HKD.

Scroll To Top