Epic Games pozywa Apple i Google za zbyt dużą prowizję

Epic Games, producent gry Fortnite, złożył pozew do sądu przeciwko firmom Apple oraz Google. Domaga się w nim zmian w polityce prowadzenia sklepów z aplikacjami, a przede wszystkim zmian w wysokości prowizji pobieranej w tych sklepach.

Wszystko zaczęło się od tego, że Epic Games wprowadził do gry Fortnite możliwość zakupu wirtualnej waluty w grze z pominięciem płatności przez sklep Apple. Pakiet bezpośrednio od Epic kosztował 7,99$, natomiast ten z użyciem płatności Apple 9,99$.

Reklama

W odpowiedzi na ten ruch firma z Cupertino usunęła ze swojego sklepu grę Fortnite, co spotkało się z odezwem ze strony Epic Games, a dokładnie złożeniem pozwu sądowego. Chwilę później ten sam ruch wykonało Google, bowiem Epic wprowadziło również swój sposób płatności także na Androidzie, a więc zapowiedziano pozew przeciwko Google. Pojawił się także filmik parodiujący reklamę Apple – 1984.

Prowizje w sklepach z aplikacjami wynoszą zwykle 15-30% i trzeba przyznać, że nie są niskie i dobre byłoby ich obniżenie, w celu zwiększenia zarobku dla deweloperów. Z drugiej strony Apple i Google, jako właściciele swoich sklepów i platform, mają prawo do ustalania wysokości prowizji. Jedno trzeba przyznać – najbliższe tygodnie, a pewnie i miesiące, będą ciekawe.

Advertisements