Głowice Tado – element smart home który działa idealnie!

To już prawie dwa miesiące odkąd używam inteligentnych głowic grzejnikowych Tado, muszę przyznać, że działają rewelacyjnie. Jest to jedyny element smart home z który nie miałem żadnego problemu. Skonfigurowałem raz i od tej pory po prostu działa! Szczerze to nawet o nich zapomniałem, i taki właśnie ma być smart home. Dom który sam pilnuje aby było ciepło, a gdy nie ma lokatorów to grzejniki są skręcone.

głowice Tado

Najlepiej będzie jak na początek przeczytasz moje dwa poprzednie wpisy dotyczące głowic Tado. W pierwszy opisałem co znajduje się w pudełku. W drugim przedstawiłem proces wymiany głowic na inteligentne (jest na tyle banalny, że nawet ja poradziłem sobie bezproblemowo) oraz opisałem moją konfigurację.

Z centralką IKEA i żarówkami GU-10 mam drobne problemy, zdarzają się moment, że nie mogę nawiązać połączenia. Po kilkunastu minutach problem ustępuje i jest dobrze, lecz drobne komplikacje są. Xiaomi i aplikacji Mi Home to temat rzeka, niestety komunikacją z chińskimi serwerami to nie jest idealne rozwiązanie. Piszę to enty raz, ale system Tado zawsze działa. Odkąd go mam, nie musiałem restartować centralki – nigdy się nie zawiesiła. Software i hardware jest idealnie połączony.

Integracja Tado z HomeKit

System Tado jest kompatybilny z HomeKit, czyli systemem zarządzania inteligentnym domem od Apple. Takie urządzenia zazwyczaj są dużo droższe od konkurencyjnych rozwiązań bez HomeKit, lecz w przypadku inteligentych głowic grzejnikowych nie znalazłem tańszej alternatywy bez HK na zbliżonym poziomie.

Czy steruje grzejnikami za pomocą HomeKit? Nie.

Za pierwszym razem, pełen entuzjazmu połączyłem Tado z HomeKit i to byłoby na tyle. Na tym moje sterowanie grzejnikami w aplikacji Dom na iPhone się skończyło. Nie dlatego że działa źle, lecz dlatego że samo działa idealnie i nie musze ingerować w to co ustawiłem w aplikacji Tado!

Statystyki moich oszczędności

W pierwszym dniu nowego miesiąca otrzymujemy statystki dotyczące oszczędności z minionego miesiące jakie zebrała aplikacja Tado. Poniżej widzisz moje wyniki za styczeń oraz luty:

głowice Tado

Styczeń jest niepełny ponieważ dopiero w połowie miesiąca wymieniłem zwykłe głowice, na smart odpowiedniki. Dlatego bardzie skupię się na lutym.

głowice Tado

Luty to mój pierwszy, pełny miesiąc z Tado. Według aplikacji moje zużycie jest niższe o 33.9% dzięki Tado. Poza skalą oszczędności, jest jeszcze kilka ciekawy informacji. Aplikacja wykrywa moją lokalizację i gdy jestem poza mieszkaniem to przechodzi w tryb away. Według danych w lutym poza domem byłem 212 godziny. Z ciekawości szybkie obliczenia:

Reklama

24 godziny * 29 dni = 696 godzin
696 godzin – 212 godzin = 484 godziny

Wychodzi na to, że w lutym byłem w domu lub w obrębie 500m od domu przez 484 godziny.

Jak działa Away Mode? Aplikacja Tado śledzi moją lokalizację, gdy oddalę się na ustawioną odległość to przechodzi z trybu Smart Schedule na Away Mode. Grzejniki załącza się jedynie gdy temperatura spadnie poniżej 8 stopni Celsjusza, wartość można dowolnie zdefiniować. Ja mieszkam sam i nie chcę grzać gdy mnie nie ma.

Praktyczna funkcja dla domów weekendowych. W przypadku srogiej zimy (może jeszcze kiedyś będzie w Polsce) grzejnik włączy się tylko aby zapobiec zamarźnięciu wody.

Ciągłe monitorowanie lokalizacji a bateria

głowice Tado

Obawiałem się, że ciągłe śledzenie mojej lokalizacji wpłynie negatywnie na baterię w iPhone, lecz nic z tych rzeczy. Sprawdziłem zużycie aplikacji Tado i jest na tym samym poziomie co m. in: Ustawienia, Kalkulator – poniżej 1%, jestem spokojny o baterię.

Warunki na zewnątrz mają wpływ na harmonogram ogrzewania!

System Tado bierze pod uwagę warunki pogodowe za oknem. Jeżeli jest słoneczny dzień i wysoka temperatury to adekwatnie do tego reguluje pracę grzejników. W lutym było kilka słonecznych, ciepłych jak na tę porę roku dni, dlatego przez 20 godzin mój ustalony harmonogram został delikatnie zmieniony w celu oszczędności. To naprawdę działa! Spójrz na dwa poniższe wykresy:

Szybkie umówienie: im bardziej szary kolory, tym grzejnik jest bardziej odkręcony. Dzisiaj jest słoneczny dzień, więc zostało to ujęte na wykresie, widać słoneczny obszar na górze. Teraz spójrz na ilość ciemnego szarego na obu wykresach. W słoneczny dzień jest tylko cienka linia, w pochmurny dzień jest zdecydowanie grubsza. Cieszą takie detale!

Głowice Tado to produkt rewelacyjny

Chwalę i będę chwalił produkt Tado, jest na prawdę rewelacyjny i nie miałem z nim żadnych problemów. Z konfiguracją poradzi sobie każdy, a potem o nim zapomni, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wszystko będzie zarządzane automatycznie, tak aby było oszczędnie i komfortowo. Chciałbym aby wszystkie urządzenia smart home tak działały.

Produkt możesz kupić na Allegro (będę miał % od sprzedaży i kupię sobie super furę!) lub w oficjalny sklepie Tado. Wiadomo, każdy Polak chce aby jego rodak, a szczególnie sąsiad miał lepiej.

Advertisements