Instalacja głowicy grzejnikowej Tado, dokupiłem jeszcze dwie!

Tado głowcia grzejnikowa

Początkowo nie planowałem kupować inteligentnych głowic na wszystkie grzejniki, lecz po przetestowaniu na jednym, najważniejszym grzejniku w łazience postawiłem dokupić jeszcze dwie. Teraz mogę śmiało napisać, że mieszkanie posiada inteligentne ogrzewanie. Co więcej aktywowałem usługę Auto-Assist w aplikacji Tado, lecz o tym później. W poprzednim wpisie wspominałem, że instalacja głowic Tado jest banalna, więc pokaże Wam wszystkie kroki jakie podpowiada aplikacja, co mamy robić.

Po kliknięciu opcji dodaj nowe urządzenie, zostałem poprowadzony jak po sznurku, krok po kroku:

Na moich grzejnikach zamontowany były głowice marki Heimeier, posiadają dokładnie ten sam gwint co fabrycznie wyjęte z pudełka Smart Radiator Thermostat. Jeżeli Twoje grzejniki posiadają inne to będziesz musiał skorzystać z adaptera dołączonego przez Tado do każdej głowicy.

Jak widzisz na powyższych zrzutach ekranu montaż Tado to bułka z masłem. Tym razem miałem jednak drobny problem przy parowaniu jednej z głowic z centralką. Proces parowania musiałem przeprowadzić dwa razy ponieważ za pierwszym razem głowica nie chciała połączyć się z mostkiem, centralką. Przy kolejnej próbie wszystko już było dobrze.

Połączyłem Tado z HomeKit!

Wracając jeszcze do poprzedniego wpisu, pierwszą konfigurację centralki Tado przeprowadziłem na smartfonie z systemem Android. Gdy wrócił mój iPhone z serwisu to chciałem przenieść wszystko do HomeKit, lecz aplikacja Dom nie wykrywała centralki Tado. W takim wypadku konieczny jest reset centralki do ustawie fabrycznych i pierwsze sparowanie z HomeKit, później pojawi się w aplikacji Tado, lecz konieczne jest pierwsze parowanie z aplikacją Dom na iPhone.

Fajnie, że grzejniki są w aplikacji Dom, lecz przyznam się że wolę używać aplikację Tado ma zdecydowanie więcej funkcji, w tym Auto-Assist o którym wspomniałem na początku. Inteligentne grzejniki z Tado to zdecydowanie więcej niż tylko ustawienie harmonogramu grzania.

Auto-Assist w Tado – w pełni inteligentne zarządzanie grzaniem

Najważniejszą funkcją Auto-Assist jest automatyczne przełączanie pomiędzy programem Home, a Away. Tado na bieżąco śledzi sparowany smartfon za pomocą Wi-fi oraz GPS i gdy wszyscy lokatorzy opuszczą mieszkanie to automatycznie przestaje ogrzewać mieszkanie. W moim przypadku, w trybie Away ustawiona jest temperatura 5 stopni Celsjusza.

W drugą stronę, gdy zbliżam się do domu to następuje automatycznie przełączenie w tryb Home. W aplikacji można zdefiniować, jak blisko mam być mieszkania aby nastąpiło przełączenie w tryb Home. Auto-Assist testuję dopiero drugi dzień, ustawiłem na Eco, lecz jest to zbyt późno. Grzejnik muszą załączyć się szybciej więc przełączyłem na Balance, sprawdzę jak jest teraz.

Tak wygląda wykres wczorajszej pracy grzejnika w moim salonie:

Krótkie grzanie rano, później zielony kolor informuje o trybie Away, oszczędności. Nominalnie mam ustawione grzanie od godzin 15:00, lecz jak widzisz rozpoczęło się około godziny 16:30. Po pracy pojechałem jeszcze na zakupy, m. in. kupiłem małą szafkę RTV na wszystkie centralki, już nie będzie bałaganu z przewodami!

Wróciłem do domu później, system Tado śledził moją lokalizację i z racji, że znajdowałem się daleko od mieszkania to nie aktywował grzania od godziny 15:00. Po co mam grzać skoro, nie ma mnie w domu – oszczędności. Grzanie załączyło się gdy byłem już blisko, szczerzę to trochę zbyt późno. Teraz przełączyłem na tryb Balance to aktywuje się szybciej. Muszę potestować co będzie najlepsze.

Na powyższym wykresie widać jeszcze dwa czarne paski, to momenty w których otworzyłem drzwi na taras aby nie hałasować przybijając dwa elementy szafki. System Tado wykrywa otwarcie okien/drzwi i również przestaje grzać. To nie jedyna ciekawa opcja, na harmonogram ogrzewania mają wpływ również warunki atmosferyczne na zewnątrz, lecz aby to dokładnie sprawdzić potrzebuję więcej czasu.

Tado open window

Potrzebuję jeszcze dwa tygodnie aby dokładnie przetestować głowicę Tado i napiszę finalną recenzję, lecz póki co jestem bardzo zadowolony! Podoba mi się, że konfiguruje raz, a potem Tado samo dba aby było dobrze!

Scroll To Top