Inteligentny Czujnik Jakości Powietrza Netatmo, idealny Home Office

netatmo weather

Jak zapewne zauważyliście w social mediach od kilkunastu dni testuje inteligentny czujnik jakości powietrza od Netatmo. Jest to produkt który idealnie wpasowuje się w początek 2020 roku, czas COVID-19. Urządzenie dba aby warunki w jakich pracujemy podczas Home Office lub spędzamy czas w domu w czasie kwarantanny były idealne, i wiecie co jest? Jest kompatybilny z HomeKit!

inteligentny Czujnik Jakości Powietrza

Po co komu czujnik jakości powietrza w domu? Wilgotność oraz jakość powietrza to dwa istotne czynniki które wydają się błahe, lecz mogą przysporzyć wiele problemów. Zbyt duża wilgotność skutkuje powstaniem pleśni, z kolei zbyt suche powietrze może podrażniać skórę oraz drogi oddechowe. W życiu najważniejszy jest odpowiedni balans, a stacja pogodowa oceni czy go osiągnęliśmy. Poza powietrzem mierzy również poziom hałasu, i do tej funkcje mam drobne zastrzeżenie, a właściwie to braki w oprogramowaniu.

Warunki panujące w pomieszczeniu można sprawdzić na trzy sposoby. Pierwszy to naciśnięcie przycisku na obudowie. Urzązdzenie podświetli się zielono lub czerwono, kolor czerwony to oczywiście alarm, że coś jest nie tak. Aby sprawdzić która wartość odbiega od dopuszczalnej normy należy skorzystać z aplikacji Home Coach lub Dom. Minus jest taki, że czujnik jakości powietrza Netatmo działa tylko po Wi-Fi w częstotliwości 2,4 GHz. Osobiście preferuje 5 GHz, dlatego miałem drobne problemy próby parowania, nie widziałem komunikatu „Only 2,4 GHz” i próbowałem sparować z piątką.

inteligentny Czujnik Jakości Powietrza

Z poziomu aplikacji Dom na Macbooku, iPhone, iPadzie lub Apple Watchu możesz sprawdzić jakie aktualnie warunki są w pomieszczeniu. Temperaturę oraz wilgotność widać od razu, a o poziomie dwutlenku węgla dowiemy się dopiero gdy zostanie on przekroczony. Niestety aplikacja Dom w ogóle nie pokazuje poziomu hałasu w pomieszczeniu. Nie jest to wina produkt Netatmo, lecz Apple – system HomeKit nie jest idealny i póki co ma dużo braków. Wystarczy zainstalować aplikację Eve lub inny jej odpowiednik z App Store i widać, że stacja pogodowa udostępnia wszystkie wartości.

Reklama

netatmo eve app

W przypadku czujnika jakości powietrza Netatmo lepiej skorzystać z dedykowane aplikacji od producenta – Home Coach. Aplikacja prezentuje wszystkie dane w zdecydowanie bardziej czytelny sposób. Dane otrzymujemy w czasie rzeczywistym, lecz Home Coach w przeciwieństwie do aplikacji Dom dodatkowo umożliwia dostęp do danych historycznych. Sąsiad narzeka, że dziecko słucha za głośno muzyki gdy nie ma nas w domu? Nie ma problemu, sprawdzimy jaki był poziom dB o godzinie 12.

Czujnik Jakości Powietrza

Automatyzacja w HomeKit – ja chce dB!

Aplikacja od producenta jest zdecydowanie lepsza od tego co oferuje HomeKit, więc po co jest HomeKit? Aby stworzyć ekosystem! Stworzyć automatyzację która uruchomi wentylator gdy poziom wilgotności będzie zbyt wysoki, lub załączy grzejnik gdy będzie zbyt zimno. Czujnik jakości powietrza Netatmo udostępnia do automatyzacji: jakość powietrza, temperaturę oraz wilgotność. Niestety nie można tworzyć automatyzacji opartej o poziom hałasu, szkoda. Chciałem stworzyć scenę który przyciszy HomePod gdy poziom hałasu po godzinie 22 będzie zbyt wysoki, niestety nie da się. Nie jest to błąd produkt Netatmo tylko ponownie wina oprogramowania po stronie Apple. Można odczytać poziom dB, lecz nie można wykorzystać do automatyzacji, wystarczy aktualizacja API i wszystko będzie dobrze.

Zgodnie z SEO musze dodać link zewnętrzny, a to łapcie affiliacyjny. Tutaj można kupić inteligetny czujnik jakości powietrza Netatmo.

Advertisements