Now Reading
Jak kupić Bitcona? Kryptowaluta, zacząłem i ja.

 

Jak kupić Bitcona

Ponoć do jadącego pociągu się nie wsiada, a pociąg o nazwie Kryptowaluta jedzie już od dawna. Ostatnio za sprawą kontraktów terminowych na giełdach przyspieszył, można nazwać go wręcz w Pendolino. Czy ma szanse stać się Japońskim Shinkansenem? Ja w to wierzę. Robert Kiyosaki w książce Bogaty ojciec, Biedny ojciec napisał:

Nigdy nie spotkałem kogoś, kto naprawdę lubi tracić pieniądze. Przez wszystkie swoje lata, nie spotkałem też bogatej osoby, która nigdy nie utraciła pieniędzy. Spotkałem jednak wielu biednych ludzi, którzy nigdy nie stracili nawet centa… w inwestycjach.Robert Kiyosaki

Kto śledzi mojego Twittera wie, że tydzień temu zacząłem swoją przygodę z kryptowalutami. Mój poziom wiedzy można określić jako zerowy, jednak polubiłem to  i będe dzielił się w co inwestuję. Mam już kilka małych sukcesów, lecz wróce do tego później. Na początku przedstawię, gdzie handluje, jak zacząłem, jakie błędy popełniłem.

Jak kupić Bitcona?

Pierwsze co musimy zrobić aby zacząć działać na rynku kryptowalut, to zakup pierwszego bitcona. Z racji, że w tym momencie jest warty 63 tysiące złoty mało kto zainwestuje aż tyle. Możemy wpłacić nawet 100zł, za co otrzymamy 0.00133728 BTC, które możemy zamieniać na inne kryptowaluty na giełdach lub przechowywać i zamienić spowrotem na złotówki gdy osiągnie założona przez nas wartość.

Gdzie kupowałem?

Swoją przygodę zacząłem w weekend, gdy banki nie przeprowadzają transkacji. Jestem w gorącej wodzie kąpany i chciałem mieć swoje BTC, już! Skorzystałem z portalu BitCantor.com, ponieważ w tym kantorze nie trzeba weryfikować konta tak jak na giełdach, tzn podawać wszystkich swoich danych i przesyłać skanu dowodu osobistego i czekać aż sprawdzą przesłane dane. Jedyne co musimy podać to adres portfela na jaki mają trafić BTC. Fajnym portfelem na początek jeśli nie chcemy trzymać dużych pieniędzy jest Blockchain. Gdy patrzę na to z perspektywy czasu, BitCantor był to zły wybór. BitCantor ma większy kurs BTC niż np. giełda AbuCoins.com i musimy jeszcze zapłacić prowizję od wpłaty.

Są równiez dostępny zagraniczne serwisy do zakupu BitCoina takie jak np. Coinify, jednak nie chciałem płacić opłat za przewalutowanie w banku przy płatności kartą + do prowizja, często 2% jak w przypadku BitCantor.  Nie chciałem korzystać również z walutomatu. Próbowałem płacić za pomocą karty Revolut, Transkacje zostały jednak anulowane, problemy z zabezpieczeniem 3D Secure i odrzucało. Sprawdzałem trzy zagraniczne kantory, za każdym razem to samo.

Najlepszy według mnie sposób na zakup BitCona to..

giełda AbuCoins.com, jest to Polska giełda która ma również darmowe transakcje do końca marca jeżeli wpiszemy kod „MARZEC”. Dlaczego Abucoins? Posiada zerową prowizję od wpłaty, jeżeli wybierzemy przelew bankowy. Wpłaty bankowe są autoryzowane tylko od poniedziałku do piątku. Wiem, bo wczoraj wpłaciłem przelewem natychmiastowym i konto nadal nie zostało zasilone. Jeżeli chcemy zasilić swoje konto na już, możemy skorzystać z serwisu Dotpay i wtedy środki trafią natychmiastowo do portfela w AbuCoins. Zostanie jednak naliczona prowizja 1,9%  i maksymalna wpłata to 4 tysiące złoty. Jeżeli ktoś zdecyduje się na zakup na w/w giełdzie to nie musi zakładać swojego portfela np. w Blockhcain, ponieważ jest on wbudowany w giełdę. Przestrzegam jednak przed przechowywaniem dużych sum pieniędzy na giełdach, czasami zdarza się że giełdy są hakowane i pieniądze przepadają. Najbezpieczniejszym miejsce na trzymanie kryptowaluty są portfele offline w formie pendrive, jak np. Ledget Nano S.


Aktualizacja, moja wpłata została zaksięgowana w sobotę o godzinie 14, a przelew natychmiastowy wykonałem w piątek o 18. Także też księgują w soboty.

Jeżeli nie chcemy handlować BTC, a tylko go przechowywać i czekać aż wartość wzrośnie jest fajna opcja – Revolut!

W minionym tygodniu Revolut wprowadził możliwość zakupu BTC przez aplikację na smartfonie przy aktualnym kursie. Minus tego jest taki, że nie możemy takiego BTC przelać na giełde i nim handlować. Póki co nie możemy przelać nigdzie, jedynie czekać aż wartość wzrośnie i spowrotem zamienić na PLN lub inną walutę,  może w przyszłości możliwości zastaną rozszerzone. Drugim minusem jest, że Revolut nie udostępnia wszystkim opcji Kryptowaluty na ten moment. Musimy posiadać konto premium które kosztuje niecałe 30zł lub zaprosic trzy osoby do korzystania z aplikacji Revolut.

Co do samej aplikacji, jeżeli ktoś wyjeżdża zagranicę lub dokonuje płatności w innych walutach bardzo polecam Revolut. Mamy np. na koncie Revolut tylko złotówki i kupujemy coś w chinach za USD. Płacimy, a karta automatycznie przewalutuje złotówki na dolary przy aktualnym kursie, bez prowizji.

Kupiliśmy BTC co dalej?

Teraz możemy czekać aż wartość urośnie i wypłacić w PLN lub handlować na giełdzie. Kupować inne krytpowaluty gdy są tanie i sprzedawać gdy są drogie. Wszystkie transkacje rozliczane są w BTC, nim handlujemy. Mi udało się już trzy razy wstrzelić w dobry moment. Przykładowo zainwestowałem 1000zł w Cardano, po dwóch dniach sprzedałem za 2600zł. Transakcje zostały przeprowadzone oczywiście w BTC, tutaj pokazuje jednak wartość w złotówkach aby lepiej pokazać zysk.

Jakie polecam giełdy?

AbuCoins.com – tak jak pisałem, z kuponem „MARZEC” prowizja do końca marca wynosi 0zł za handlowanie na giełdzie.

Binance.com – dużo większa liczba kryptowalut w portfolio giełdy w porównaniu do AbuCoins. Jest IOTA i CARDANO które bardzo chciałem kupić.

Poloniex.com – jest to giełda na której handluje półautomatyczny BOT, Crypto Agent opiszę go w kolejnym wpisie. Dla początkujących czyli mnie, bardzo ciekawa opcja.

BitBay.net – początkowo zamierzałem korzystać z tej giełdy, jednak weryfikacja trwała aż 5 dni i zostałem na Binance.bitcoin

W skrócie kupuje BTC na AbuCoins.com i handluje na Binance.com. Ktoś z Was działa już na rynku kryptowalut? Za rok..

 

 

Scroll To Top