Now Reading
Kontroluj ile Twój dom zużywa prądu dzięki MEW-01

Kontroluj ile Twój dom zużywa prądu dzięki MEW-01

Nasze zużycie prądu rośnie z każdym rokiem, mimo tego że producenci oferują coraz bardziej energooszczędne urządzenia. Liczba sprzętu zasilanego prądem w naszych domach stale rośnie, przykładowo paski LED wcale nie pobierają tak mało i przy większej ilości, nie jest już to marginalne zużycie prądu. Dlatego warto sprawdzić ile dane urządzenie będzie pobierało prądu, służą do tego gniazdka z wbudowanym watomierzem. Można zainwestować w lepszy sprzęt i sprawdzić ile prądu zużywa cały dom, z dokładnością co do minuty i rozbiciu na każdą fazę. Właśnie do takich zadań powstał monitor energii elektrycznej MEW-01, jest to jeden z elementów ekosystemu Smart Home Supla od Polskiej marki Zamel.

Monitor należy podłączyć w głównej rozdzielni elektrycznej w domu. Jeżeli masz podstawowe pojęcie o elektryce to poradzisz sobie z tym zadaniem. MEW-01 zajmuje dwa miejsca („dwa esy”) w rozdzielni, przed zakupem upewnij się że masz tyle. Kolejna sprawa to połączenie monitora z siecią Wi-Fi i aplikacją Supla. Rozdzielnia elektryczna w której zamontowałem produkt firmy Zamel posiada metalowe drzwi i znajduje się w odległości kilkudziesięciu centymetrów od routera. Z powodu tak niewielkiej różnicy odległości nie wystąpił problem z zasięgiem pomimo metalowych drzwiczek rozdzielni.

mew supla zamel 9
Aplikacja Supla

Aplikacją Supla jest przejrzysta i czytelna, w celu sparowania monitora energii MEW-01 z ekosystemem Supla wystarczy postępować zgodnie z komunikatami na ekranie. Jak widzisz na powyższym zdjęciu u mnie działa nie tylko licznik, lecz również sterowanie roletami i oświetleniem.

Tak prezentuje się wtyczka w aplikacja Supla do trójfazowego monitora energii elektrycznej MEW-01. Na górze znajduje się informacja o łączonym poborze prądu zarejestrowanego przez licznik, poniżej widzimy informację o miesięcznym zużyciu. Dodatkowo Supla umożliwia automatyczne przeliczenie powyższych wartości z kWh na PLN, czyli kwotę jaką zapłacimy za prąd. Jak widać na poniższym zrzucie ekranu: przez 14 dni, od początku grudnia zużyłem prądu o łącznej wartości 53,45 PLN. Jeżeli potrzebujesz bardziej zaawansowanych danych to może sprawdzić zużycie w rozbiciu na każdą fazę, co przedstawia lewy zrzut ekranu.

Opcji do wyboru i statystyk jest na prawdę sporo, od zużycia minutowego do rocznego. Zużycie energii podzielone na dni tygodnia lub godziny, umożliwia sprawdzenie ile zużywa nasz dom gdy jest pusty lub śpimy. Jeżeli wartość będzie zbyt duża to należy sprawdzić co generuje niepotrzebnej koszty.

Na wykresie godzinnym widać znaczący pobór prądu, było to o godzinie 15 gdy przygotowywany był obiad z wykorzystaniem płyty indukcyjnej.

Monitor poboru energii elektrycznej MEW-01 firmy Zamel to dobry produkt uzupełniający inteligentny dom, w czytelny sposób przedstawia zużycie prądu. Monitor można wykorzystać również w firmie gdy chcemy mieć zdalny odczyt poboru prądu w telefonie. Urządzenie można kupić w serwisie Allegro za +-350 PLN.

Ekosystem Supla oferuje znacznie więcej: możliwość sterowania paskami LED, paskami LED RGB, roletami zewnętrznymi, bramą oraz wszelkimi urządzeniami na zasadzie włącz/wyłącz (dostępne są moduły dopuszkowe jedno i dwukanałowe).

2 komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Scroll To Top