MacBook Air 2020 także został rozebrany przez iFixit

MacBook Air razem z nowymi iPadami Pro doczekał się odświeżenia. Został wyposażony w lepszą klawiaturę z układem nożycowym zamiast motylkowego i wprowadzono zmiany w podzespołach, czyli wewnątrz. Jakie? Serwis iFixit pokazuje nam wszystko co mieści się w obudowie urządzenia.

Pełny zabieg rozbiórki pacjenta możecie znaleźć tutaj. MacBook Air nieco przytył, a raczej przypakował na siłowni. Jest grubszy o 0,5mm, co pozwoliło na zamianę niezbyt kochanej klawiatury motylkowej na nową, nożycową, nazywaną przez Apple Magic Keyboard. Wcześniej taką samą otrzymał MacBook Pro 16″.

Źródło: iFixit

Zmiany zaszły także w konstrukcji i sposobie podłączenia trackpada. Wcześniej jego demontaż wymagał wyjęcia także płyty głównej, teraz można to zrobić niezależnie, po prostu odpinając złącze od płyty – taśmy już pod nią nie biegną. To także oznacza, że łatwiejszy jest demontaż baterii i jej zamiana na nową. Swoją drogą jest ona przymocowana przez dobrze znane taśmy, które łatwo usunąć, podobnie jak w iPhone’ach. Sama bateria się nie zmieniła i jest taka sama jaką posiada poprzedni MacBook Air.

Reklama
Źródło: iFixit

Z minusów iFixit wskazuje, że MacBook Air ma lutowany dysk SSD oraz pamięć RAM, jako problematyczne w tym przedziale cenowym, ponieważ nie można ich wymienić na lepsze lub gdy ulegną awarii. Myślę, że może i dałoby się to zmienić, jednak z poświęceniem pojemności baterii. kolejnym minusem jest integracja klawiatury z kadłubkiem urządzenia, co wymaga pełnego rozebrania w celu jej wymienienia. Jak dla mnie to nie minus, laptop wygląda przez to lepiej, ale iFixit skupia się na możliwie najłatwiejszej naprawie.

Źródło: iFixit

MacBook Air 2020 wydaje się całkiem dobrym urządzeniem do samodzielnej naprawy, oczywiście po za płytą główną i wspomianym dyskiem SSD oraz pamięcią RAM. Resztę podzespołów i tak zawsze musi naprawić serwis, mało kto posiada stacje do lutowania elementów elektronicznych. Według mnie MacBook Air 2020 jest świetnym komputerem do rozpoczęcia przygody z systemem macOS oraz ekosystemem Apple.

Advertisements