Najlepszy domowy pomocnik? Odkurzacz Xiaomi Roborock 50, zwłaszcza po aktualizacji

Roborock s50

Jeżeli w Twoim domu dominują panele podłogowe, to zakup odkurzacza autonomicznego będzie doskonałą decyzją. Ja zdecydowałem się na zakup odkurzacz z ekosystemu Xiaomi, a dokładnie model Roborock S50. Sprząta u mnie już dwa lata, w tym czasie nie miałem z nim żadnych problemów. Po przeprowadzce przydaje się jeszcze bardziej.

Model S50 nie tylko potrafi odkurzać, lecz za sprawą nakładki mapującej potrafi umyć podłogę z lekkiego brudu. Nie poradzi sobie ze starym, zaschniętym brudem, lecz do codziennego odświeżenia paneli jak znalazł. U mnie aktualnie sprawdza się wzorowo, a nie ma łatwo. Przeprowadziłem się do nowego bloku w którym nie ma jeszcze firmy sprzątające, przez co codziennie wnoszę dużo brudu do mieszkania z korytarza. Roborock S50 najpierw odkurzy, a później dwa razy myje podłogę, aby było dokładniej. Dolewam jeszcze płynu do drewna aby nadać panelom delikatny połysk.

Odkurzacz jest na bieżąco ulepszany przez producenta, jedna z aktualizacji wdrożyła bardzo przydatną dla mnie aktualnie funkcję. W aplikacji Mi Home, mogę ustawić wirtualną ścianę której odkurzacz nie przekroczy oraz pole na które nie wjedzie. Dlaczego jest to do mnie aż tak istotne?

Po pierwsze, nie mam pomysłu jak zagospodarować przestrzeń wokół obowiązkowego urządzenia w domu, czyli routera. Muszę mieć dwa routery, jeden od kablówki a drugi swój. Do kablówki wchodzi światłowód, a mój router Xiaomi oferuje sieć 5 GHz, abym mógł wykorzystać potencjał światłowodu. Do routera muszę podpiąć jeszcze centralkę Tado do głowic grzejnikowych, malinę z Home Assistant oraz centralkę IKEI do obsługi żarówek GU10. Tak to wygląda:

Roborock S50 mop -3

Ktoś z Was ma pomysł jak ładnie to wszystko ogarnąć? Póki co przychodzi mi do głowy tylko stolik kawowy, dwupoziomowy. Na dolnej półce wszelka elektronika, a na górnej jeszcze nie wiem co. 🙂

Reklama

Zanim powiem co to ma wspólnego z odkurzaczem Xiaomi przedstawię drugą sytuację.

Przy wyspie posiadam hookery. Nie chce aby odkurzacz wjeżdżał na ich chromowane podstawy. Porysuje je, a dodatkowo ubrudzi. Przesuwanie ich codziennie gdy sprząta odkurzacz byłoby bezsensowne, tym bardziej że odkurzacz pracuje gdy mnie nie ma w mieszkaniu. Na szczęście jest rozwiązanie, proste i skuteczne.

Roborock S50 mop -2

Jedna z aktualizacji Roborocka S50 wdrożyła bardzo istotną funkcję. Możliwość ustawienia wirtualnej ściany oraz miejsca w które odkurzacz ma nie wjeżdżać. Wykorzystałem obie te funkcję. Prostokątny element na poniższym zdjęciu to miejsce z routerami, a dwie linie to wirtualna ściana dla Hookerów.

Teraz nie mam żadnego problemu gdy włączam odkurzacz. Roborock S50 pamięta moją  mapę i za każdym razem automatycznie omija wyznaczone miejsca. Nie muszę być w domu gdy pracuje i pilnować aby nie „wywiózł routera”. Najgorzej jakby zerwał światłowód…wody może nie być, ale bez internetu?! 🙂

Odkurzacz zamówiłem w sklepie Gearbest.com daaaaawno temu. Jest już dostępna nowsza, ulepszona wersja Roborock S6. Duży plus dla producenta, że ulepsza starszy model i nie wymusza zakupu nowego.

Advertisements