Nowości od Apple: iPady Pro, MacBook Air i garść innych

Apple zaprezentowało dziś sporo nowości. Właściwie są to produkty, które pojawiłyby się podczas prezentacji w Steve Jobs Theater w Cupertino, ale z powodu epidemii ta się nie odbyła. Wszystko zostało zaprezentowane przez informację prasową. Wszystko po za iPhone’m 9.

MacBook Air

Zacznijmy od MacBooka Air. Z wyglądu zmieniło się niewiele, właściwie to układ klawiszy kierunkowych, czyli „strzałek”. Za to wewnątrz nowości jest całkiem sporo.

Nowy MacBook Air posiada teraz klawiaturę Magic Keyboard, czyli tą samą, która znajduje się w nowym MacBooku Pro 16″. Tym samym zniesławiona klawiatura motylkowa odeszła w tym modelu w niepamięć. Są też nowe procesory 10-generacji Intel Core, w tym model czterordzeniowy i7 o taktowaniu 1,2 GHz z funkcją Turbo Boost do 3,8 GHz, co oznacza dwukrotny przyrost wydajności względem modelu poprzedniego. Nowy MacBook Air posiada także szybszą o 80% grafikę Intel Iris Plus. W Stanach Zjednoczonych ceny zaczynają się od 999$ za model z procesorem i3 i dyskiem SSD 256GB. W Polsce natomiast ten sam model kosztuje 4999zł, zaś najmocniejsza konfiguracja to wydatek… 11 249zł.

Nowy MacBook Air jest teraz w stanie obsłużyć jeden zewnętrzny monitor 6K lub dwa monitory 4K. Pozwala to na podłączenie najnowszego monitora od Apple, Pro Display XDR. Suma summarum najnowszy MacBook Air to teraz bardzo ciekawa propozycja dla osób szukających wydajnego komputera od Apple za jak najmniejsze pieniądze. Jest to świetny model bazowy dla osób, które potrzebują systemu macOS a zarazem lekkiego urządzenia, które można bez problemu zabrać ze sobą wszędzie.

iPad Pro

Nowe iPady Pro są najciekawszą nowością od Apple. Zmian jest całkiem sporo i zapewne to one byłyby w centrum uwagi podczas prezentacji, gdyby ta się odbyła.

Apple wyposażyło nowe iPady Pro w procesor Apple A12Z Bionic. Tak, jest Z zamiast X, spodziewałbym się raczej A13X Bionic, ale ten procesor pewnie będzie zaprezentowany z iPadami Pro z ekranami mini-LED, albo Apple przeskoczy od razu do A14X Bionic. Nowy procesor posiada osiem rdzeni GPU oraz przeprojektowany układ chłodzenia. Według Apple pozwala to na edycję wideo 4K oraz projektowanie 3D, a całość wieńczy 10-godzinny czas pracy na jednym ładowaniu.

Jedną z ciekawszych nowości jest zespół tylnych kamer w nowych iPadach Pro. Są one teraz podobne do tych z iPhone’a 11 Pro, natomiast nie jest to identyczny zestaw. Nowe iPady Pro posiadają teraz skaner LiDAR, przez co mają być idealnym narzędziem do pracy z aplikacjami wykorzystującymi rozszerzoną rzeczywistość. Trzeba przyznać, że prezentuje się to dość interesująco.

Nowy zestaw aparatów w profesjonalnych tabletach od Apple składa się z modułu szerokokątnego o rozdzielczości 12MP oraz ultraszerokokątnego o rozdzielczości 10MP. To pozwala niejako dogonić iPhone’y 11 Pro, które posiadają już podobne aparaty. Wysepka także wygląda znajomo i jest teraz kwadratowa. W iPadach Pro nie ma za to teleobiektywu, który pozwalałby na przybliżenie kadru, ale za to jest obecny skaner LiDAR. Potrafi on zmierzyć dystans od obiektów położonych w odległości 5 metrów, przez co dostarcza więcej informacji potrzebnych dla rozszerzonej rzeczywistości. Apple twierdzi, że dzięki nowemu skanerowi iPady Pro będą lepiej śledzić ruch i wykrywać ludzi, a całość ma pozwolić na znacznie lepsze doznania w technologii AR.

iPad Pro posiada teraz 5 mikrofonów o wysokiej wydajności, lub jak twierdzi Apple, o jakości studyjnej. Z pewnością będą to jedne z najlepszych wbudowanych mikrofonów w swojej klasie, jeśli nie najlepsze. Nowy iPad Pro posiada łączność WiFi 6 (ax) oraz LTE, które ma być aż o 60% szybsze niż w poprzednim modelu. Tablet posiada także obsługę e-SIM.

Reklama

Nowy iPad Pro, a właściwie iPady Pro są dostępne w dwóch rozmiarach, które nie zmieniły się względem poprzedników. Do wyboru jest model 11″ oraz 12,9″, oba są wyposażone w ekrany Liquid Retina oraz technologię ProMotion, czyli odświeżanie na poziomie 120Hz.

System iPadOS 13.4 wprowadzi możliwość korzystania z touchpada oraz obsługę kursora. Nie będzie to co prawda kursor jaki znamy z komputerów, lecz szare kółeczko, które dopasowuje swój kształt do danej funkcji. Przykładowo, zamieni się płynnie w znacznik tekstu. Jest także nowa klawiatura Magic Keyboard z wbudowanym touchpadem. Pozwala na obsługę kursora, wygodne pisanie oraz na ustawienie iPada pod żądanym przez nas kątem, aby było wygodniej. iPad wygląda przy tym jakby wisiał w powietrzu. Klawiatura posiada podświetlenie oraz skok klawiszy nożycowych na poziomie 1mm, a kosztuje 299$ dla modelu 11″ oraz 349$ dla większego 12,9″. Sporo. Jest też port USB-C pozwalający ładować iPada podczas pracy.

Ceny w Polsce rozpoczynają się od 3899zł za model 11″ WiFi 128GB oraz 4899zł za model 12,9″ WiFi 128GB. Osobiście wolałbym za te pieniądze kupić nowego MacBooka Air (od 4999zł), tylko on nie posiada dotykowego ekranu i obsługi Apple Pencil, a to może być dla niektórych niezbędne. Trzeba przyznać, że iPady Pro stają się powoli ciekawą alternatywą dla laptopów.

Także firma Logitech pokazała dziś etui z klawiaturą i touchpadem dla tańszych iPadów, modelu 10,2″ oraz Air 10.5″. Klawisze są podświetlane a touchpad obsługuje Multi-touch. W USA cena wynosi 149.95$.

Mac mini

Apple wprowadziło zmiany w ofercie Maca mini. Od teraz bazowy model posiada dysk 256GB i w zasadzie po za tym nic się nie zmieniło. Procesory są te same a cena zaczyna się od 3999zł.

Aktualizacje systemów Apple

Najnowsze wersje systemów iOS oraz iPadOS zadebiutują 24 marca i będzie to wersja 13.4. Apple dziś wydało ostatnią aktualizację dla deweloperów, tzw. Golden Master, czyli wersję finalną. Można spodziewać się także tego samego dnia aktualizacji dla watchOS, tvOS oraz macOS.

Jeżeli ktoś posiada najnowszego Maca Pro i chciałby dokupić kartę Apple Afterburner, to jest już taka możliwość. W Polsce kosztuje ona 10 000zł.

Po więcej dokładnych informacji odsyłam na stronę Apple. Są także nowe etui do iPhone’a oraz paski do Apple Watch. Zmian jest dosyć sporo i jestem pewien, że gdyby nie epidemia koronawirusa i związane z tym problemy z produkcją i logistyką, Apple zaprezentowałoby dzisiaj także iPhone’a 9 oraz 9 Plus. Niestety, prawdopodobnie stanie się to podczas WWDC 2020 w czerwcu, chociaż można mieć nadzieję, że Tim Cook zdecyduje się na wydanie urządzenia poprzez informację prasową wcześniej.

Advertisements