Odświeżony czujnik ruchu Xiaomi, idealny na dwór.

Xiaomi czujnik ruchu

Xiaomi czujnik ruchu

Kolejnym odświeżonym elementem Smart Home od Xiaomi, jest czujnik ruchu. Tak samo jak w przypadku poprzednich elementów, Smart Body Sensor również występuje pod marką Aqara. O ile, niektóre odświeżone czujniki nie zyskały nic na funkcjonalności, tak czunik ruchu zyskał bardzo przydatną moim zdaniem opcję. Xiaomi dołożyło czujnik zmierzchu, koniec z ustawianiem czasu na „oko” gdy robi się ciemno. Teraz bez problemu skonfigurujemy światło, aby zapalało się tylko wieczorem gdy jest zmrok.

 xiaomi body sensor

Budowa

Czujnik wygląda bardzo podobnie jak poprzeni model, jedyna różnica  w wyglądzie to dodanie czujnikat zmierzchu, mały prostokątny element na froncie urządzenia.  Dodatkowo Xiaomi dodało podstawkę do montażu, którą niektórzy nazywają „chatką baby jagi”, może rzeczywiście tak wyglada. Chatka baby jagi wygina sie o 90 stopni i obraca o 180 stopni. Podstawka sprawdzi się podczas montażu na ścianie. Waży zaledwie 18g, montaż bez wiercenia. Wystarczy użyć taśmy dwustronnej dołączonej do zestawu.

Nowa wersje czujnika ruchu, „chatka baby jagi”  ma takie same parametry jak poprzednik, czyli 7m zasięgu i kąt 170 stopni. Zasilany jest bateria CR2450, bateria wytrzymuje dwa lata.

Aplikacjaczujnik ruchu xiaomi

Czujnik ruchu Xiaomi komunikuje się poprzez Zigbee, mniej prądożerny sposób komunikacji niż Wi-Fi. Dzięki temu nowy czujnik Aqara osiąga takie długi czas pracy na baterii. Tak jak w przypadku wszystkich innych czujników Xiaomi, konieczne jest posiadanie bramy. Czujnik ruchu parujemy w aplikacji MiHome.

Kolejną nowością jest możliwość podglądu w aplikacji jak prezentuje się wykres LX, czyli poziomu naświetlenia który rejestruje czujnik 24h na dobę. Niestety w scenach nie możemy ustawić od jakiego poziomi LX, czyli ciemności czujnik „zacznie dzialać” i przełączy sie w pozycje „ON”. Mam nadzieje, że lada dzien, Xiaomi wyda aktualizację wtyczki, dzięki której będziemy mogli ustawić od jakiego poziomu luxów wykona zdefiniowaną przez nas scenę.

Aktualna wersja wtyczki ma jeszcze jeden minus. Podczas tworzenia scen, musimy korzystać z języka chińskiego, Dodaje tłumaczenie warunków X jakie mają być spełnione aby nastąpiło Y.

aqara human body sensorPrzykładowo jak wygląda to u mnie:

X – jeśli jest ciemno i czujnik wykryje ruch

Y – włącza gniazdko Xiaomi do którego są podłączone lampki oświetlające ogród.

Zastosowań jest wiele, tylko od nas zależy co nastąpi jeżeli czujnik wykryje ruch. Do dyspozycji mamy każde urządzenie sparowane w aplikacji MiHome (poza urządzeniami Bluetooth). Możemy dostać powiadomienie na smartfona, uruchomić syrenę alarmową, zapisać nagranie z kamery, cokolwiek. Można wykonać wiele rzeczy, nie trzeba ograniczać się do jednej.

Podsumowanie

Nie mam żadnych problemów z działaniem czujnika, stworzona przeze mnie scena uruchamia się za każdym razem gdy przechodzę. Robi to co do niego należy, zdecydowanie polecam. Różnica w cenie pomiędzy starą a nową wersją to tylko 4 zł, dlatego polecam zakup odświeżonej wersji – ze względu na dodanie czujnika zmierzchowego.

Czujnik ruchu Xiaomi można kupić w sklepie Gearbest.

Scroll To Top