Pierwsza beta iOS 13.4, co nowego? CarKey, Memoji, iCloud Folder Sharing i więcej

Apple wydało wczoraj pierwszą deweloperską betę systemu iOS 13.4. W aktualizacji znajdziemy trochę zmian, które czasem są czystko kosmetyczne, a czasem dodają nowe funkcjonalności. Najciekawiej prezentuje się CarKey API, czyli funkcja, która może zastąpić nam kluczyk do naszego auta.

Postaram się możliwie najrzetelniej przedstawić wprowadzone nowości i zmiany. Oto co wiadomo na temat iOS 13.4.

Nowy pasek narzędzi w aplikacji Mail – ikony na dolnym pasku zostały nieco zmienione, a dokładnie ikona odpowiedzi jest teraz dalej od ikony usuwania wiadomości. Apple w systemie iOS 13 umieściło te dwie ikony obok siebie, przez co niektórzy mogli przypadkowo usuwać wiadomości zamiast na nie odpowiadać. W iOS 12 ikona odpowiedzi była właśnie w miejscu, gdzie obecnie jest ikona kosza.

Dzielenie folderów w iCloud – iOS 13 miał wprowadzić funkcję dzielenia folderów w plikach iCloud, a przynajmniej usłyszeliśmy to podczas WWDC 2019. Początkowo funkcja była dostępna w wersjach beta iOS 13, natomiast później ją usunięto ze względu na trudności w implementacji. iOS 13.4 w końcu udostępnia nam funkcję dzielenia folderów iCloud.

Nowe naklejki Memoji – iOS 13 dodał do systemu naklejki Memoji, które są tworzone na podstawie naszego Memoji. iOS 13.4 wprowadza dziewięć nowych naklejek z różnymi pozami czy też minami.

Zakupy łączone na macOS/tvOS/iOS – Nowa funkcjonalność pozwalająca deweloperom na tworzenie paczek aplikacji z systemów iOS, tvOS oraz macOS, dzięki czemu użytkownik dokona jednej transakcji i zakupi aplikacje na wszystkie systemy. Obecnie Apple nie oferuje takiej funkcjonalności. Pozwoli to na zakup aplikacji na iOS z Mac’a itp.

CarKey API – W systemie iOS 13.4 znajduje się nowe API o nazwie CarKey. Pozwala ono na używanie iPhone’a oraz Apple Watch’a jako kluczyka do drzwi oraz uruchamiania pojazdu. Wszystko to opiera się o technologię NFC, a więc blisko lub wewnątrz auta. Nie będzie trzeba autoryzować funkcji poprzez Face ID, a auto sparujemy w aplikacji Wallet. CarKey może być dzielony z innymi osobami, na przykład kimś z rodziny. Zaproszenie zostanie wysłane także poprzez Wallet. Apple podobno już pracuje nad tym rozwiązaniem z producentami samochodów.

Lokalizacja – Gdy aplikacja poprosi pierwszy raz o ciągły dostęp do naszej lokalizacji po tym, gdy jest ustawiona na „Tylko, gdy używam aplikacji”, urządzenie od razu pokaże prośbę o autoryzację.

Skróty klawiaturowe na iPadzie – Dostępne są nowe skróty na klawiaturze w iPadach w aplikacji Zdjęcia do nawigacji przez karty, wyszukiwania i tworzenia albumów. W trybie pełnoekranowym są także skróty do kasowania zdjęć, dublowania ich i wchodzenia do trybu edycji.

Mapowanie klawiszy na iPadzie – Deweloper Steve Troughton-Smith informuje, że istnieje teraz możliwość do zmiany funkcji niektórych klawiszy na klawiaturze podłączanej do iPada.

Jeśli znacie więcej zmian w iOS 13.4 piszcie o nich w komentarzach. Osobiście przewiduję, że ta wersja wyjdzie jako aktualizacja w marcu, gdy Apple będzie miało swój ewent i zaprezentuje nam iPhone 9.

Scroll To Top