Procesor ARM dla komputerów Mac ma mieć 12 rdzeni

mac

Apple planuje wydać procesor ARM dla komputerów Mac, który będzie zaprojektowany przez inżynierów w Cupertino. Własna jednostka to szereg korzyści, w tym możliwość wydawania nowych komputerów bez oczekiwania na premierę procesorów Intela.

W zeszłym miesiącu Ming-Chi Kuo informował o tym, że Apple chce wydać własny procesor ARM dla komputerów Mac w okolicy 2021 roku. Według Bloomberga amerykańska firma wyda przynajmniej jeden komputer Mac z autorskim procesorem do 2021 roku.

Apple wyda procesor ARM bazujący na nadchodzącym chipie A14, który ma trafić do linii iPhone 12. Właściwie może wydać nawet trzy procesory. Przynajmniej jeden z nich będzie znacznie szybszy niż seria A. Podobnie jak procesor A14, jednostki z Maca będą wyprodukowane przez TSMC i będzie posiadał litografię 5nm.

Reklama

Pierwsze procesory ARM dla Maca będą posiadały nawet 12 rdzeni, w tym 8 o wysokiej wydajności i 4 mniej wydajne, ale za to znacznie bardziej energooszczędne. Apple prawdopodobnie pracuje nad procesorami z więcej niż dwunastoma rdzeniami zaplanowanymi do wydania w przyszłości. Co ciekawe, mają one bazować na architekturze procesorów A15 dla przyszłorocznych iPhone’ów.

Procesor ARM od Apple najpewniej najpierw trafi do MacBooków, lecz Ming-Chi Kuo informuje też, że może to być przynajmniej jeden komputer stacjonarny w przyszłym roku. Biorąc pod uwagę wydajność procesorów serii A w iPhone’ach i iPadach można być spokojnym o ich działanie w komputerach. Z chęcią sam bym taką jednostkę zakupił.

Advertisements