Now Reading
Xiaomi Radio Online – mini radio z panelem dotykowym.

Xiaomi Radio Online

Xiaomi Radio Online to niewielki urządzenie pozwalające słuchać  tradycyjnego radia lub muzyki puszczanej ze smartfona w technologii bezprzewodowej.  Radio nie posiada wbudowanego akumulatora, musi być na stale podpięte do zasilania o napięciu 5V. Wystarczy użyć ładowarki od telefonu, wpiąć w port USB komputera lub można zastosować powerbank. Jak sprawuje się mini Radio Online od chińskiego producenta Xiaomi?

Xiaomi Radio Online zamówiłem za około 20$  w sklepie Gearbest. Do działania radia konieczna jest centrala inteligentnego domu od Xiaomi. Paczkę otrzymałem w niecałe cztery tygodnie. W środku pudełka znajdziemy Radio, kabelek micro USB-USB do podłączenia do radia. Głośnik jest MONO. Radio ma wymiary 8,3 x 8,3 x 5 cm. Waga prawie 170 gr.  RMS 2W. Radio posiada jeden przycisk pozwalający przesuwać się pomiędzy stacjami góra/dół. Jest również niewidoczny panel dotykowy na górze urządzenia pozwalając sterować głośności oraz chwilowym zatrzymanie odtwarzania i ponownym wznowieniem. Dioda na tyle obudowy informuje czy urządzenie jest zasilane.

Xiaomi Radio Online

Xiaomi Radio Online

Xiaomi Radio Online

Xiaomi Radio Online


Przedstawie jak wygląda proces parowania radia na systemie Android.

Xiaomi mi radio
Ręczne sparowanie radia
xiaomi smart radio
Reset radia
xiaomi mi radio
Proces parowania

Podłączamy Xiaomi Radio do  gniazdka. Włączamy aplikację Mi home. Produkt powinien sam się odnaleźć jako nowy, wyskoczy nam powiadomienie na telefonie. Jeśli nie to dodajemy sami produkt z listy poprzez naciśniecie guzika Add w prawym górnym rogu. Jeśli ekran smartfona pokaże komunikat jak na środkowym zdjęciu należy, zresetować urządzenie poprzez wciśniecie guzika za pomocą szpilki do wyciągania kart sim, które znajdujesię obok gniazda Micro SIM. Podajemy hasło do Wifi i po chwili radio jest sparowane z naszym telefonem. Mamy możliwość ustawienia sobie jako oddzielny skrót na pulpicie w telefonie lub włączać z aplikacji Mi home w liście produktów. Standardowo radio potrafi odtwarzać tylko chińskie stacje radiowe. Aby usłyszeć nasze lokalne stacje musimy zastosować się do tego poradnika. Polega na zmianie DNS w routerze lub telefonie z ROOT, póki co jest to jedyna możliwość aby usłyszeć polskie stacje radiowe.

Poruszając się po menu szukamy własnej stacji i ją dodajemy jako ulubioną. Cofając się na główną stronę aplikacji widzimy dodane stacje. Możemy przełączać się pomiędzy nimi w aplikacji lub poprzez czerwony przycisk na obudowie. Na dół stacja następna a w górę stacja poprzednia. Panel dotykowy działa jako zwiększanie/zmniejszanie głośności. Od lewej do prawej przejeżdżamy palcem i robi się głośniej. Ciszej zrobimy od prawej do lewej. Tapnięcie na środku panelu robi nam Pauzę. Ponowne tapnięcie to Play. To samo możemy zrobić w aplikacji. W aplikacji możemy również ustawić timer, czas włączenia radia.

Zobacz jeszcze
Podgrzewacz wody viomi

Xiaomi Mi Radio
Wskaźnik on/off w aplikacji Mi Home

Xiaomi Mi Radio działa również jako głośnik zewnętrzny poprzez usługę Airplay, potrzebujemy do działania telefon MI. Wtedy nasza muzyka z telefonu jest odtwarzana na urządzeniu. Radia nie odłączamy od zasilania, musi być stale podłączone do Wifi. Zamykamy je poprzez przesunięcie wskaźnika on/off w aplikacji lub naciskamy na panel dotykowy.

 

Póki co produkt od Xiaomi wydaje się zwykłym radiem, więc co czyni je Smart?

Radio możemy połączyć np. ze Smart Switchem aby bez telefonu się włączało/wyłączało (Play,Pause),  następna/poprzednia stacja, głośniej/ciszej. Ja mam ustawione jako Play/Pause na 1 klik i sprawdza się dobrze. Ustawione mam w łazience i gdy chcę posłuchać Radio biorąc kąpiel włączam je. Możemy również połączyć Radio z czujnikiem ruchu. Wykryty ruch załącza Radio. Jeśli ustawimy radio tej scenie w łazience to każde wejście np. do łazienki w nocy może obudzić współlokatorów. Chyba że się ustawi timer aby działało w konkretnych godzinach.

xiaomi mi radio
dostępne opcje przy tworzeniu scen
mi home smart radio
Przykładowa konfiguracja
xiaomi smart radio
Polskie stacje radiowe
xiaomi smart radio
Interfejs radia

Podsumowanie

Uważam ze za około 20$ dostajemy dobrze wyglądające, z dobrych materiałów urządzenie do słuchania muzyki w domowym zaciszu np. łazience lub sypialni. Nie zrobimy dyskoteki w domu ponieważ ten produkt nie jest do tego stworzony. Możliwość tworzenia scen ,przykładowo automatyczne włączenie radia gdy wejdziemy do pomieszczenia i wyłączenie jeśli ruch nie zostanie wykryty przez 5 min.  Należy pamietać, że musimy posiadać Smart Gateway od Xiaomi aby urządzenie działało.

Xiaomi Radio Online zakupiłem w sklepu Gearbest.com za około 20 USD.