Xiaomi Mi Band 3 umiera król, niech żyje król

Xiaomi Mi Band 3 recenzja

Xiaomi Mi Band 3 umiera król

Jeżeli zapytasz przypadkową osobę na ulicy aby powiedziała jakie zna urządzenie od Xiaomi, to najprawdopodobniej wymieni smartfon lub opaske Xiaomi Mi Band. Pierwszy Mi Band wprowadzony przez Xiaomi w 2014 roku do sprzedaży nie zawierał wyświetlacza, nie zawierał nawet pulsometru. Oferował tylko dwie rzeczy: mierzenie kroków i monitorowanie snu, mimo to znalazł wielu zwolenników. Ludzie chętnie kupowali opaskę ze względu na cenę, oscylowała w granicach $10. Następnie w sprzedaży pojawił się delikatny lifting jedynki, model 1s który dodał możliwość sprawdzenia pulsu. Dwa lata temu Xiaomi zaprezentowało model Mi Band 2, który stał się najlepiej sprzedającą smart opaską na świecie, zostawiając konkurencję daleko w tyle. Chiński producent dodał do udanego modelu 1S wyświetlacz, na który można było podejrzeć aktualną godzinę i dane zebrane z aktywności w ciągu dnia. Wiodący producenci smartfonów na świecie przyzwyczaili nas do prezentowania co roku nowego, bardziej udoskonalonego urządzenia. Xiaomi nie mogło zostać w tyle i musiało po dwóch latach zaprezentować kolejną generację opaski. Xiaomi Mi Band 3 został zaprezentowany na konferencji 31 maja, razem z flagowcem Mi 8 i kilkoma innymi produktami. Czy nowy Mi Band osiągnie sukces poprzednika? Sprawdź jakie usprawnienia wprowadził producent.

Xiaomi Mi Band 3 umiera król, niech żyje król

Xiaomi Mi Band 3

W ostatnim czasie Xiaomi eksperymentuje z opakowaniami swoich produktów i Mi Band również dołączył do tej listy. Dotychczasowe opaski od Xiaomi pakowane były w „zamknięte” pudełko, tym razem producent zdecydował się bardziej wyeksponować produkt i zastosować przezroczyste tworzywo. Więcej informacji o sposobie zapakowania nowej wersji możesz przeczytać w tym wpisie, nie będę się powtarzał. Jest zdecydowanie bardziej elegancko.

Teraz prezentuje się dobrze!

Xiaomi Mi Band 3 recenzja

Xiaomi Mi Band 3 recenzja

Wygląd to najważniejsza zmiana względem dwójki, który prezentował się trochę tandetnie. Wyświetlacz nie zajmował całej frontowej powierzchni, po bokach wystawała guma od sylikonowej opaski. Przycisk bardzo odróżniał się od reszty wyświetlacza, co nie przypadło mi do gustu. Mi Band 3 prezentuje się zdecydowanie bardziej elegancko, za sprawą większego ekranu sylikonowej opaski po bokach praktycznie nie widać gdy patrzymy od frontu. Krawędzie ekranu zostały zaokrąglone tworząc bardzo przyjemna dla oka efekt. Przycisk w nowej wersji jest dotykowy i zlewa się z wyświetlaczem, posiada delikatne wgłębienie. Moim zdaniem wszystko lepiej za sobą współgra. Opaska minimalnie urosła, wciąż jest bardzo lekka, waży 20g.

Xiaomi Mi Band 3 umiera król, niech żyje król

Mi Band 2 posiadał ekran minimalnie schowany za sylikonowymi brzegami opaski. Trójka posiada wystający wyświetlacz dlatego może się nie sprawdzić u osób pracujących fizycznie, których ręka  jest narażona na przypadkowe uderzenia. Wszystkim pozostałym osobom nowa wersja na pewno przypadnie do gust.

Sylikonowa opaska jeszcze pewniejsza

Sylikonowy opasek pokryty został powłoką UV. Niektórzy użytkownicy dwójki narzekali na odczepiającą się pasek i opaska spadała im z ręki. Xiaomi zdecydowało się na wydłużenie metalowej części którą „wciskamy do dziurki”. Dzięki minimalnie, lecz kluczowej zmianie opaska nie będzie spadała z ręki podczas przypadkowych kontaktów. Aktualnie w sprzedaży jest tylko wersja z czarnym paskiem.  Razem z trzecią generacją Xiaomi wprowadziło do sprzedaży dwa inne warianty kolorystyczne: czerwony i granatowy. Oficjalne opaski od Xiaomi można kupić oddzielnie w sklepie Gearbest.  Mi Band 2 posiadał już wiele zamienników oryginalnej sylikonowej opaski i osoby które zgromadziły duża kolekcję muszę niestety zmartwić. Mi Band 3 nie jest kompatybilny z akcesoriami do Mi Banda 2. Trzeba kupić nowe, zarówno opaski jak i przewód do ładowania, jeżeli ten dołączony do zestawu niestety zginie, co jest możliwe przy długim czasie pracy na baterii.

Ekran i gesty na nim

Głównym powodem dla którego Xiaomi zdecydowało się powiększyć wyświetlacz to obsługa gestów, tak, nowy Mi Band posiada gesty ułatwiające obsługę. Możemy przewijać lewo/prawo oraz góry i dół. Wszystko to na 0,78-calowy wyświetlaczu OLED o rozdzielczości 128 x 80 i gęstości pikseli 193ppi. Dotykowy przycisk schowany za szkłem obsługuje pojedyncze kliknięcie lub dłuższe przytrzymanie w celu zatwierdzenie wyboru w menu. Dzięki zwiększeniu rozmiaru ekranu, Mi Band 3 może wyświetlać znacznie więcej informacji. Można podejrzeć prognozę pogody na najbliższe dni lub treść SMS. Gdy otrzymamy powiadomienie na telefon opaska wyświetli je przez niespełna 10 sekund. Opaska potrafi również wyszukać telefon, i uruchomić na nim sygnał dźwiękowy gdy tylko znajduje się w zasięgu bluetooth.

Reklama

Pierwsze informacje jakie ujrzymy gdy sparujemy nowego Mi Banda z aplikacja Mi Fit, to krótki samouczek jak poruszać się na dotykowym ekranie

 Mi fit MI Band 3Mi fit MI Band 3Mi fit MI Band 3Mi fit MI Band 3

Jedyny minus jaki znalazłem w wyświetlaczu to słaba widoczność na dużym słońcu, nie została poprawiona względem dwójki. Mi Band 3 obsługuje gest na ekranie więc będzie dużo bardziej zabrudzony, co dodatkowo zwiększa niekorzystny efekt słabej widoczności przy dużym nasłonecznieniu.

Bateria wytrzyma prawie miesiąc

Moje dotychczasowe 2 tygodnie z opaską potwierdzają 20-25 dniowy czas pracy na baterii, jaki deklaruje  producent. Dziennie otrzymuje około 60 powiadomień, do tego jedna sesja treningowa. Przeprowadziłem również klikanaście razy parowanie opaski raz na telefon z androidem, a chwilę później na iOSa. Bateria powinna mi jeszcze wytrzymać tydzień czasu.

5 ATM czyli można pływać

Jedną z cech nowej opaski, którą firma Xiaomi chwali się na plakatach reklamowych to wodoodporność o stopniu 5 ATM, tzn że można bez żadnego ryzyka z nowym Mi Bandem pływać. U mnie z dwójką również się nic nie działo, lecz tym razem mamy to na papierze.

Aplikacja Mi Fit

Jest to centrum zarządzania Mi Bandem. Aplikacja zawiera szereg ustawień takie jak godzina budzenia za pomocą wibracji. Jak często opaska ma sprawdzać tętno. Można podać lokalizacje na podstawie której opaska Mi Band będzie wyświetlała pogodę na najbliższe cztery dni. Aby nie świecić po nocy można ustalić w których godzinach ruch ręką ma nie wybudzać wyświetlacz. Opcji jest na prawdę wiele.

To za co najbardziej lubię aplikację Mi Fit to sposób przedstawienia zebranych danych i porównanie z innymi użytkownikami.

Mi Fit

Mi fit

Mi fit

Podsumowanie

Mi Band 3 wciąż posiada stare, dobre funkcje poprzedniej generacji. Należy pamiętać, że jest to opaska do normalnych ludzi, do używania na codzień. Nie jest to produkt do profesjonalistów, dlatego można mu wybaczyć brak GPSa i brak większej liczby aktywności fizycznej do wyboru z poziomu aplikacji.

Jeżeli zastanawiasz się czy warto wymienić Mi Band 2 na nową wersję, to moim zdaniem tak. Wyświetlacz prezentuje się zdecydowanie lepiej niż u poprzednika. Cena aktualnie waha się od 27-35 dolarów. W sprzedaży jest tylko wersja chińska, wersja międzynarodowa trafi do sprzedaży dopiero we wrześniu. Dodałem na stronę poradnik, jak w prosty sposób można zmienić język w Mi Band 3 na polski. Jest to bardzo udana ewolucja drugiej generacji, Xiaomi upchnęło tyle ile się dało za taką niską cenę. Xiaomi Mi Band 3 możesz kupić w sklepie Gearbest.com lub Banggood.com. Dwa minusy opaski o których musisz wiedzieć to słaba widoczność w dużym słońcu i „wystający ekran”. Dla mnie to jest plus, lecz zdaję sobie sprawę, że niektórym może to przeszkadzać.

Advertisements