Yeelight Lightstrip Plus – pasek LED kompatybilny z Mi Home i Asystentem Google

Yeelight Lightstrip plus -5

Napiszę to kolejny raz, marka Yeelight według mnie robi najlepsze produkty oświetleniowe w ekosystemie Xiaomi. Niedawno testowałem lampę biurkową Yeelight Serene Desk Pro, a teraz czas na pasek LED – Yeelight Lightstrip Plus. Co prawda nie jest kompatybilny z HomeKit, ale można go powiązać z Asystentem Google. Co jest w pudełku?

W pudełku jest pasek LED o długości 2 metrów, zasilacz oraz oczywiście sterownik ponieważ pasek posiada możliwość regulacji barwy i natężenia światła według własnego uznania. Co ciekawe zasilacz posiada napięcie 24V, częściej spotykam się z paskami LED które zasilane są napięciem o połowę mniejszym, 12V.

Na spodzie paska przyklejona jest taśma dwustronna aby ułatwić i przyspieszyć montaż. Jeżeli odcinek 2 metry jest za krótki to możesz dokupić dodatkowe przedłużenie, w ofercie Yeelight jest dostępna przedłużka o długości 1 metra. Rozbudowanie paska jest dziecinnie proste, na końcu znajduje się specjalna końcówka i wystarczy wpiąć w przedłużkę, to wszystko. Maksymalnie Yeelight Lightstrip Plus można rozbudować do 10m, taką wartość wytrzyma zasilacz i sterownik.

Zdalne sterowanie Yeelight Lightstrip Plus, czyli to co lubimy najbardziej

Tradycyjnie pasek Yeelight należy sparować z aplikacją Yeelight lub Mi Home, sparowanie do jednej automatycznie doda do drugiej. Co umożliwia aplikacja? Możliwość sterowania barwą światła, nie tylko ciepła/zimna lecz dowolny kolor, plus oczywiście możliwość regulacji natężenia światła, ściemniania lub rozjaśniania wedle potrzeb.

Yeelight przygotowało kilka gotowych scen które są juz dobrze znane posiadaczom innych produktów marki Yeelight. Sunrise lub Sunset to wizualizacja zachodu lub wschodu słońca. Przykładowo wybierając zachód żarówka przez kilka minut będzie powoli zmieniała kolor z barwy białej na czerwoną, tak jakbyśmy podziwiali zachód słońca na niebie. Po czym nastąpi automatyczne wyłączenie, tak jakby słońce zaszło i czas spać.

Są jeszcze dwie ciekawe funkcję. Pierwsza to zmiana barwy w rytm muzyki, w tym celu wykorzystywany jest mikrofon w smartfonie który nasłuchuje. Druga funkcja to wybór kolor za pomocą aparatu w telefonie. Wystarczy nakierować aparat np. na biały czajnik a pasek będzie świecił na biało. Proste i funkcjonalne.

Reklama

Efekt staje się lepszy gdy mamy kilka produktów Yeelight, przykładowo pasek LED za telewizorem i lampę z żarówkami nad stolikiem kawowym. Urządzenia możemy połączyć w grupę i sterować wszystkimi na raz, ustawić tę samą barwę.

Sterowanie za pomocą Asystenta Google, nie możemy się dogadać…

Chyba nie nadajmy na tych samych falach. Asystent rozumie polecenie wyłącz światła i wyłącza wszystko, lecz gdy bardziej precyzuje prośbę to już nie jest taki pomocny.

Aktualnie możliwość sterowania za pomocą Asystenta Google potraktowałbym tylko jako ciekawostkę, tym bardziej że inteligentne głośniki Google jeszcze nie komunikują się po polsku. Sięganie po smartfon aby wydać komendę według mnie nie jest wygodnym rozwiązaniem. Zdecydowanie bardziej wole ustawić sceny z innymi urządzeniami w aplikacji Mi Home, wykorzystać np. mój ulubiony w ostatnim czasie wyłącznik Opple. Drugim wariantem z którego korzystam to automatyczna zmiana oświetlenia o x godzinie, również sprawdza się bardzo dobrze.

Lista poleceń jakie może wykonać pasek podczas tworzenia scen z innymi urządzeniami w Mi Home:

Czy polecam pasek Yeelight Lightstrip Plus?

Oczywiście, że tak! Lubię mieć możliwość regulacji mocy światła, zależnie od wykonywanej czynności. Jeżeli posiadasz również żarówki Yeelight RGB to razem z Yeelight Lightstrip Plus w jednym pomieszczeniu tworzą fajny, spójny efekt. Jedyny minus? Mógłby być dłuższy 🙂

Jak oświetlenie to tylko Yeelight!

Advertisements