Now Reading
Czujnik ruchu Xiaomi – posiada integracje z MiHome

czujnik ruchu xiaomi

Czujniki ruchu kojarzą mi się z czymś dużym, brzydkim. Gdy wyciągałem Xiaomi Smart Body Sensor z pudełka byłem zachwycony jego gabarytami oraz wyglądem. Jest trochę większy niż kilkanaście pięciozłotówek ustawionych na sobie, jest wielkości dwóch nakrętek od butelki.

Od spodu posiada taśmę dwustronną, można go przylepić do powierzchni. Lekka waga, zaledwie 18g sprawia, że na pewno nie spadnie. Działa w standardzie bezprzewodowym ZigBee, konieczny jest Gateway. Zasilany jest baterią CR2450, nie ma problemu z dostępnością w Polsce. Xiaomi deklaruje, prace w temperaturze od -5 do 40 stopni. Kąt działania czujnika wynosi 170stopni, maksymalny zasięg 7m. Urządzenie nie jest wyposażone w żaden przycisk, ani diodę, jedynie w otwór do parowania/resetowania, który trzeba przycisnąć szpilką do wyciągania karty SIM w nowych smartfonach.

Czujnik ruchu Xiaomi tradycyjnie jak u Chińskiego producenta konfiguruje się w aplikacji Mi Home. Protokół bezprzewodowy ZigBee zastosowany w urządzeniu wymaga posiadania centrali inteligentnego domu od Xiaomi. Proces parowania wygląda identycznie jak w przypadku Xiaomi Wireless Switch. Po kliknięciu w Gateway, wystarczy przejść do zakładki Device, kliknąć na Add Subdevice, wybrać Occupancy Sensor i przycisnąc  za pomocą szpilki przycisk do resetowania na czujniku Xiaomi. Po paru sekundach urządzenie zostanie sparowane.

Xiaomi Smart Human Body Sensor
W aplikacji Mi Home na system iOS, konfiguracja czujnika ruchu niestety jest po chiński. Użytkownicy systemu Android posiadają konfigurację w języku angielski. 

Po kliknięcie w nowo dodany czujnik mam dwie opcje,  utworzenia scen oraz podejrzenia logów, czujnik zapisuje za każdym razem datę oraz godzinę gdy wykryje osobę. Aplikacja proponuje nam przykładowe sceny w jakich można wykorzystać czujnik.  Gdy wykryje osobę, wyłączy oczyszczacz powietrza i włączy oświetlenie i wiele innych.

 

 

 

See Also
Xiaomi czujnik ruchu

Czujnik ruchu Xiaomi

 MI home xiaomi

Stwórzmy własną scenę klikając na dole w Add scene. Najpierw musimy wybrać co musi się wydarzyć aby nastąpiło x. Klikamy w  Add conditions wybieramy jaki warunek ma zostać spełnione. Środkowe zdjęcie przedstawia dostępne opcje czujnika od Xiaomi. Po wybraniu warunku klikamy w dodanie instrukcji (Add instructions) jaką ma wykonać Gateway, jeśli zdarzy się warunek które chwilę wcześniej zdefiniowaliśmy. Wybieramy interesujące nas urządzenie.  Jest jeszcze możliwość ustawienia w których godzinach ma działać stworzona przez nas scena. Aby tego dokonać klikamy w Efective time period (zdjęcie lewe) Przy ustawianiu czasu, należy pamietać o fakcie, że jest to według czasu Chińskiego i należy dodać siedem godzin.

Podsumowanie

Czujnik ruchu Xiaomi urzekł mnie swoimi wyglądem, małymi gabarytami. W inteligentnym domu czujnik ruchu to według mnie niezbędna rzecz.  Urządzenie jest niezawodne, jeszcze nie zdażyło mi się aby zaprogramowana scena nie została uruchomiona. Chiński gigant wykonał produkt godny polecania, uważam że znajdziesz do niego wiele zastosowań.

Scroll To Top