Żarówki IKEA TRADFRI i Xiaomi Mi Home? Przeczytaj przed zakupem

Tradfri LED IKEA Mi Home-2

Smart Home nie może istnieć bez inteligentnego oświetlenia. Dotychczas opierałem swoje oświetlenie na produktach marki Yeelight. Używałem żarówki na gwint E27 i cieńszy, E14. Po przeprowadzce do nowego mieszkania uległo to zmianie. Nie mam już lamp z małym gwintem (E14), lecz doszły żarówki na trzonek GU-10. Dlatego rozpocząłem poszukiwania nowego źródła światła.

Uruchomiłem aplikację Mi Home, kliknąłem plusik aby sparować nowe urządzenie i wpisałem „GU10”. Wyskoczyły mi tylko dwie żarówki:

  • IKEA GU-10 white spectrum
  • IKEA GU-10 warm white

Pomyślałem fajnie, nie będzie problemu. Jest w Polsce IKEA, zamówię tyle ile potrzebuje i wszystko. Szybkie parowanie i sprawa będzie załatwiona. Niestety nie jest tak kolorowo, a właściwie jest dużo gorzej.

Tradfri LED IKEA Mi Home-1

Parowanie żarówek Yeelight z aplikacją Mi Home jest dziecinnie proste. Liczyłem, że z produktem marki IKEA będzie tak samo, niestety nie jest.

Kliknąłem plusik w Mi Home i wybrałem żarówkę IKEA GU10 Warm White. Następnie 6 razy włączyłem i wyłączyłem żarówkę aby aktywować tryb parowania, żarówka zaczęła migać co świadczy o poprawnym resecie. Minęło 59 sekund, tyle czasu aplikacja Mi Home „czeka” na nowe urządzenie i nic, nie udało się sparować! Spróbowałem tak kilka razy, po czym wziąłem inną żarówkę (zamówiłem 11 sztuk) i tak samo, również nie chce się połączyć.

Skoro nie działa to zacząłem szukać powodu. Dowiedziałem się, że z Mi Home bezpośrednio łączą się tylko „stare” żarówki IKEA (zostały wycofane ze sprzedaży) Nowa wersją którą ja zamówiłem (symbol LED1837R5) łączy się jedynie z bramką IKEA…

Z racji, że Bramka IKEA łączy się z Apple HomeKit, to od razu zamówiłem. Realizacja zamówienia w sklepie IKEA trwa +- 3 dni, dlatego aby nie tracić czasu, a dodatkowo jest taniej to bramkę IKEA zamówiłem na Allegro. Tak zakończyła się moja pierwsza próba połączenia żarówek IKEA TRADFRI GU10 z moim nowym smart homem, zamówieniem kolejnego urządzenia, bramki.

Reklama
Yeelight IKEA Smarthome

Po kilkunastu godzinach otrzymałem powiadomienie, że paczka czeka na odbiór w paczkomacie. Dodatkowo dotarła do mnie druga przesyłka z żarówkami Yeelight RGB 1S, są to nowe żarówki Yeelight kompatybilne z Mi Home oraz HomeKit. Z racji, że miałem wolny wieczór to chciałem przeznaczyć go na skończenie oświetlenia w mieszkaniu, wszystko przygotowałem.

Zacząłem od bramki IKEA Tradfri, z racji że mój iPhone jest w serwisie. Parowanie przeprowadzałem na leciwym, lecz wciąż dobrym Xiaomi Mi 6. Pobrałem aplikację Home smart (TRADFRI) od IKEA i zacząłem działać.

Pierwszy krok spoko, połączenie bramki IKEA z aplikacją, lecz drugi? Aplikacja poprosiła o sparowanie kolejnego urządzenia, które pełniłoby rolę wyłącznika. Nie przyszło mi do głowy, że aby dodać żarówki do bramki będę potrzebował jeszcze jedno urządzenie! Po co, skoro bramka domyślnie ma działać z HomeKitem, w którym mam już kilka wyłączników, oraz innych urządzeń które mogą sterować oświetleniem jak np. kontaktrony w drzwiach.

Dla mnie bezsensowne rozwiązanie z którym jeszcze się nie spotkałem, i właśnie w taki sposób zakończył się drugi dzień próby połączenia smart home z żarówkami IKEA. Zamówieniem kolejnego urządzenia, tym razem zdecydowałem się na bezprzewodowy przełącznik ponieważ jest najtańszy spośród całej czwórki, a i tak nie zamierzam go używać…

Początkowo IKEA Tradfri chcę połączyć z HomeKit od Apple, a gdy będę miał jakieś braki, ograniczoną funkcjonalność to dodam do Home Assistant. PS. Jeżeli jesteś obeznany w HA to napisz do mnie.

Jeszcze jedno, po nieudanej próbie z żarówkami IKEA TRADFRI, na szybko dodałem nowe żarówki Yeelight. Oczywiście bez żadnego problemu, wszystko szybko i sprawnie.

Advertisements