Now Reading
Żarówki IKEA TRADFRI i Xiaomi Mi Home? Przeczytaj przed zakupem

Żarówki IKEA TRADFRI i Xiaomi Mi Home? Przeczytaj przed zakupem

Tradfri LED IKEA Mi Home-2

Smart Home nie może istnieć bez inteligentnego oświetlenia. Dotychczas opierałem swoje oświetlenie na produktach marki Yeelight. Używałem żarówki na gwint E27 i cieńszy, E14. Po przeprowadzce do nowego mieszkania uległo to zmianie. Nie mam już lamp z małym gwintem (E14), lecz doszły żarówki na trzonek GU-10. Dlatego rozpocząłem poszukiwania nowego źródła światła.

Uruchomiłem aplikację Mi Home, kliknąłem plusik aby sparować nowe urządzenie i wpisałem „GU10”. Wyskoczyły mi tylko dwie żarówki:

  • IKEA GU-10 white spectrum
  • IKEA GU-10 warm white

Pomyślałem fajnie, nie będzie problemu. Jest w Polsce IKEA, zamówię tyle ile potrzebuje i wszystko. Szybkie parowanie i sprawa będzie załatwiona. Niestety nie jest tak kolorowo, a właściwie jest dużo gorzej.

Tradfri LED IKEA Mi Home-1

Parowanie żarówek Yeelight z aplikacją Mi Home jest dziecinnie proste. Liczyłem, że z produktem marki IKEA będzie tak samo, niestety nie jest.

Kliknąłem plusik w Mi Home i wybrałem żarówkę IKEA GU10 Warm White. Następnie 6 razy włączyłem i wyłączyłem żarówkę aby aktywować tryb parowania, żarówka zaczęła migać co świadczy o poprawnym resecie. Minęło 59 sekund, tyle czasu aplikacja Mi Home „czeka” na nowe urządzenie i nic, nie udało się sparować! Spróbowałem tak kilka razy, po czym wziąłem inną żarówkę (zamówiłem 11 sztuk) i tak samo, również nie chce się połączyć.

Skoro nie działa to zacząłem szukać powodu. Dowiedziałem się, że z Mi Home bezpośrednio łączą się tylko „stare” żarówki IKEA (zostały wycofane ze sprzedaży) Nowa wersją którą ja zamówiłem (symbol LED1837R5) łączy się jedynie z bramką IKEA…

Z racji, że Bramka IKEA łączy się z Apple HomeKit, to od razu zamówiłem. Realizacja zamówienia w sklepie IKEA trwa +- 3 dni, dlatego aby nie tracić czasu, a dodatkowo jest taniej to bramkę IKEA zamówiłem na Allegro. Tak zakończyła się moja pierwsza próba połączenia żarówek IKEA TRADFRI GU10 z moim nowym smart homem, zamówieniem kolejnego urządzenia, bramki.

Yeelight IKEA Smarthome

Po kilkunastu godzinach otrzymałem powiadomienie, że paczka czeka na odbiór w paczkomacie. Dodatkowo dotarła do mnie druga przesyłka z żarówkami Yeelight RGB 1S, są to nowe żarówki Yeelight kompatybilne z Mi Home oraz HomeKit. Z racji, że miałem wolny wieczór to chciałem przeznaczyć go na skończenie oświetlenia w mieszkaniu, wszystko przygotowałem.

Zacząłem od bramki IKEA Tradfri, z racji że mój iPhone jest w serwisie. Parowanie przeprowadzałem na leciwym, lecz wciąż dobrym Xiaomi Mi 6. Pobrałem aplikację Home smart (TRADFRI) od IKEA i zacząłem działać.

Pierwszy krok spoko, połączenie bramki IKEA z aplikacją, lecz drugi? Aplikacja poprosiła o sparowanie kolejnego urządzenia, które pełniłoby rolę wyłącznika. Nie przyszło mi do głowy, że aby dodać żarówki do bramki będę potrzebował jeszcze jedno urządzenie! Po co, skoro bramka domyślnie ma działać z HomeKitem, w którym mam już kilka wyłączników, oraz innych urządzeń które mogą sterować oświetleniem jak np. kontaktrony w drzwiach.

Dla mnie bezsensowne rozwiązanie z którym jeszcze się nie spotkałem, i właśnie w taki sposób zakończył się drugi dzień próby połączenia smart home z żarówkami IKEA. Zamówieniem kolejnego urządzenia, tym razem zdecydowałem się na bezprzewodowy przełącznik ponieważ jest najtańszy spośród całej czwórki, a i tak nie zamierzam go używać…

Początkowo IKEA Tradfri chcę połączyć z HomeKit od Apple, a gdy będę miał jakieś braki, ograniczoną funkcjonalność to dodam do Home Assistant. PS. Jeżeli jesteś obeznany w HA to napisz do mnie.

Jeszcze jedno, po nieudanej próbie z żarówkami IKEA TRADFRI, na szybko dodałem nowe żarówki Yeelight. Oczywiście bez żadnego problemu, wszystko szybko i sprawnie.

8 komentarzy
  • Muszę przyznać że czekałem na Twój artykuł, wcześniej widziałem że będziesz się przymierzał do żarówek Ikea. Wiedziałem że nic z tego nie będzie, bo też szukałem i naczytałem się o problemach. Sam też się zastanawiałem nad żarówkami z Ikea, ale moja bramka od Xiaomi w aplikacji po wyborze żarówek Ikea od razu pisze że tego nie obsługuje. Domyśliłem się że zrobili coś by to nie działało. Podejrzewałem że trzeba ich bramkę, ale skoro nie ma pewności że zadziała nie kupowałem. Ciekawe co z tych prób wyjdzie.

  • Wystarczy zainstalować mi home by vevs i rezmus – kupowałem 9 żarówek w ikea Katowice przed nowym rokiem i dzialaja bezproblemowo. Z tym ze vevs pozwala na przeniesienie wszystkich urzadzen z chin na eu / pl przez co nie obslugiwane w polsce urządzenia w polsce wlasnie dzialaja. I tak jak mówisz-na standardowej aplikacji pobranej ze sklepu google – nie wykrywa ich.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Scroll To Top