Now Reading
Aqara Smart Light Control – natynkowy wyłącznik ścienny do Smart Home Xiaomi.

Aqara Smart Light Control

Xiaomi w coraz większym stopni wypełnia swoją ofertę Smart Home. Niedawno wprowadzili do oferty czujnik gazu oraz dymu. Dzisiaj dotarł do mnie podwójny wyłącznik natynkowy Aqara Smart Light Control Wireless Version, urządzenie nie potrzebuje zasilania. Działa na baterie, potrzebny jest Gateway od Xiaomi.

Aqara Smart Light Control dociera do nas w białym opakowaniu, poza samym wyłącznikiem otrzymujemy również taśmę dwustronna i krzaczastą instrukcję obsługi. Z racji, że jest to wersja bezprzewodowa, natynkowa zasilana jest baterią CR2032 ogólnodostępna w polsce za rągoło 4zł. Dostępna jest wersja podtynkowa, kosztuje prawie dwa razy więcej i jest przystosowana na kwadratową puszkę, a nie jak w standardzie polskim okrągłe.  Urządzenie ma wymiar 86mm x 86mm x 15mm, od tylu posiada dwa gumowe paski na górze i dole w celu amortyzacji podczas naciskania wyłącznika. Duża powierzchnia i niska waga sprawia, że Aqara Smart Light Control bez problemu trzyma się na taśmie dwustronnej dołączonej do zestawu.

 

[su_row][su_column size=”1/3″]Smart Home Xiaomi[/su_column] [su_column size=”1/3″]Aqara Smart Light Control[/su_column] [su_column size=”1/3″]Aqara Smart Light Control[/su_column] [/su_row]

Wyłącznik posiada dwa przyciski, który wydają dość głośny klik podczas naciskania. Mi osobiście to nie przeszkadza, ale znam osoby które zwracają na to uwagę. W celu sparowania urządzenia z naszą bramą od Xiaomi, która jest konieczna do działania urządzenia. Należy uruchomić aplikacje MiHome na smartfonie wybrać z listy naszych urządzeń Gateway. Przejść na zakładkę Device i kliknąć na dole w plus z Add Subdevice wybrać Wireless Switch z podwójnym przyciskiem.W tym momencie mamy 30 sekund, aby przez 3 sekundy przytrzymać jeden z dwóch przycisków na wyłączniku aby urządzenia sprawowały się między sobą. Po pomyślnym procesie parowania, możemy już zacząć „programować” wyłącznik. Klikamy Add automations. Najpierw musimy ustalić co ma uruchomić scenę, wyłącznik oferuje trzy opcje. Lewy klawisz, prawy klawisz albo oba na raz. Następnie w warunkach poniżej definiujemy co ma się wydarzyć jeśli naciśniemy któryś z przycisków. Tutaj do wyboru mamy wszystkie nasze urządzenia Smart Home Xiaomi. Moje trzy opcje wygladają następująco.

 • Lewy przycisk – włącza pasek LED
 • Prawy przycisk – włącza lampę sufitową
 • Oba na raz – steruje mocą lampy sufitowej, działa jak typowy ściemniacz.
[su_row][su_column size=”1/3″]Mi home[/su_column] [su_column size=”1/2″]Mi home[/su_column] [/su_row]

Po naciśnięciu klawisza, od razu następuje włączenie lampy. zupełnie jakby działało „po kablu” a nie bezprzewodowo.

Podsumowanie

Aqara Smart Light Control Wireless Version to według mnie bardzo dobry produkt, dobre uzupełnienie do systemu Smart Home Xiaomi. Działa szybko i jest niezawodne, jeszcze nie miałem sytuacji aby po naciśnięciu, nie nastąpiła ustalona scena. Wyłącznik kupiłem w sklepie Gearbest.com 23$, dostępny jest również podtynkowy, który nie wymaga baterii, kosztuje 38$ i jest pod kwadratową puszkę. W sprzedaży są również wyłączniki z jednym klawiszem, osobiście polecam podwójne – nigdy za dużo opcji. Jedyne zastosowanie jakie widzę dla pojedynczego to dzwonek do drzwi.

10 komentarzy
 • Witam, czy pomoże ktoś rozwiązać mój problem? Mianowicie nie wiem jak zrobić aby po kliknięciu bezprzewodowego włącznika, lampa od xiaomi się włączyła, a następnie po ponownym kliknięciu lampa zgasła. Niestety obie reguły wykluczają się jednocześnie, a w opcjach nie mogę znaleźć zwykłej reguły switch’u on/off.

 • Lampa xiaomi philips LED ceiling lamp, w wersji 62cm średnicy. Niestety w opcjach sterowania tą lampą, mam tylko możliwość włącz albo wyłącz. Chce aby włączała i wyłączała się przez kliknięcie Aqara Smart Light Control (wersja z pojedynczym przełącznikiem). Niestety obie reguły, włącz przez kliknięcie oraz wyłącz przez kliknięcie kłócą się ze sobą i lampa zapala się na chwilkę i zaraz gaśnie. Pojedynczo reguły działają bez problemów.

 • Wprawdzie to wszystko rodzina Xiaomi ale jednak urządzenia Aqara najlepiej współpracują ze sobą. Jeśli lampa nie informuje o swoim statusie centralki to poprzez protokół ZigBee to można do niej wysłać tylko sygnał on lub off. Jeśli np jak gniazdko uniwersalne Aqara ZigBee taka informacja jest propagowana wówczas można zaoferować akcje onoff

 • Czy żeby ten przełącznik działał z lampą yeelights konieczna jest centralka Aqara ZigBee? czy mozna sparowac (jako oryginalnego pilota yeelights) bezpośrednio z lampa?

  • Yeelights komunikuje się po WiFi. Urządzenia Aqara komunikują się po ZigBee. Niby w aplikacji Mi Home widoczne są identycznie ale żeby przejść z ZigBee na WiFi musisz mieć centralkę.
   P. S. Zigbee jest dedykowane do rozwiązań smart home. Na jednej baterii typu CR 2020 czujnik może dziać kilka lat.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Scroll To Top