Aqara Smart Plug – trochę za duże, ale jest praktyczne

Aqara Smart Plug

Inteligentne oświetlenie oraz gniazdka to dwie pierwsze grupy produktów, od których zaczynamy tworzenie Smart Home. Dzisiaj skupię na inteligentnych gniazdach. Dostępne są dwa rodzaje produktów, montaż podtynkowy lub „natynkowy”. W przypadku podtynkowego, „smart kostki” jak np. Sonoff montuje w puszce, za gniazdkami. Na pewno jest to schludniejsze rozwiązanie, lecz trzeba mieć podstawową wiedzę o elektryce. Drugi rodzaj to „natynkowe”, chociaż to nie do końca dobre określenie. Bardziej pasuje słowo przejściówka. Inteligentne gniazdko wkładamy do gniazdka w ścianie, a następnie do niego wpinamy urządzeniem, którym chcemy sterować. Plusy? Szybki i bezproblemowy montaż. Minus? Znacznie wydłuża gniazdko i ze względu na gabaryt, może zablokować podwójne gniazdko. Pomimo wad, Aqara Smart Plug sprawdza się u mnie idealnie do „sterowania telewizorem”.

Aqara Smart Plug posiada przycisk, aby ręcznie włączyć lub wyłączyć urządzenie. Raczej użyjesz go tylko raz, trzeba przytrzymać w celu sparowania z aplikacją Aqara. Dobra, przechodzę do ciekawszych informacji.

Podstawowe funkcje i tworzenie automatyzacji

aqara smart socket

Za pomocą aplikacji można zdalnie sterować gniazdkiem, sprawdzić zużycie prądu, sprawdzić logi, kiedy urządzenie działało ii.. utworzyć automatyzację.

Do Aqara Smart Plug podłączyłem przedłużacz, a do przedłużacza podłączony jest: telewizor, soundbar, tv box oraz konsola. Jeżeli czytałeś mój poprzedni wpis o centralce, to już wiesz, jak rozwiązałem problem wielu pilotów, teraz używam tylko jeden. Nie chciałem jednak aby urządzenia były cały czas na czuwaniu, zwłaszcza soundbar. Gniazdko Aqara rozwiązało ten problem.

aqara smart scene

Gdy nacisnę klawisz to:

  1. Włączy się gniazdko Aqara
  2. Czeka 10 sekund
  3. Centralka uruchomi soundbar
  4. Centralka uruchomi telewizor

Mi TV Box uruchomi się automatycznie, gdy otrzyma zasilanie. To wszystko czego potrzebuje. Nie oglądam już zwykłej telewizji, wszystko z aplikacji, Smart TV. Dodam jeszcze, że po sparowaniu z centralką gniazdko automatycznie pojawia się w HomeKit. Na iPhone mam ustawioną inna automatyzację, wyłącza gniazdko, gdy wychodzę z domu — gdyby zapomniał nacisnąć przycisk. To mój sposób wykorzystania gniazdka, akurat tego potrzebowałem. Ty możesz potrzebować czegoś innego, np. sterowanie pompą od pieca, grzejnikiem elektrycznym itp.

aqara smart socket homekit

Do działania Aqara Smart Plug potrzebna jest centralka Aqara – ja polecam Aqara Hub M2 ponieważ posiada bramkę podczerwieni. To dzięki niej mogę sterować telewizorem i soundbarem.

Linkuję do produktów:

Aqara Smart Plug | Sonoff | Aqara Hub M2

Advertisements