Aqara Hub M2 rozpakowanie — bramka IR robi robotę!

Aqara HUB M2 -4

Nowa centralka do systemu Smart Home wjechała na salony, tym razem Aqara Hub M2. Największe atuty? Początkowo sądziłem, że wbudowany port Ethernet, kompatybilność z HomeKit oraz obsługa do 128 urządzeń. Gdy podłączyłem urządzenie, to zmieniłem zdanie, bramka IR zrobiła robotę, oczywiście w połączeniu z HomeKit.

W pudełku razem z centralką otrzymujemy jedynie przewód USB A — microUSB. Brakuje zasilacza (można użyć dowolnego gniazdo USB A) oraz przewodu Ethernet, jeżeli ktoś planuje wpiąć centralkę bezpośrednio do routera, musi takowy przewód kupić na własną rękę. Sam miałem taki plan, miałem nadzieję, że dzięki temu czas reakcji całego ekosystemu będzie jeszcze lepszy, lecz niespodziewane bramka IR zmieniła moje plany. Zdecydowałem się na połączenie bezprzewodowe. Aqara Hub M2 obsługuje jedynie Wi-Fi o częstotliwości 2,4 GHz, wciąż brak 5.

Centralkę skonfigurowałem w aplikacji Aqara na regionie Europa i niestety brakuje kilku sensorów, np. czujnika jasności oraz sześcioklawiszowego przycisku. Dzięki bramko-centralce Aqra G2H rozwiązałem ten problem. Idealne rozwiązanie dla osób, które opierają swój dom na systemie Apple Homekit.

Reklama

IR – tego potrzebowałem, dzięki Aqara HUB M2

aqara m2 hub ir

Bramka IR, co to jest? Bramka podczerwieni, centralka Aqara może zastąpić wszelkie piloty komunikujące przez podczerwień — np. telewizor. W przypadku mojego starego TV i budżetowy soundbara zmieniło to bardzo wiele. Zamiast korzystać z trzech pilotów, wystarczy mi tylko jeden do Xiaomi Mi Box TV. Zadania dwóch pozostałych przejęła bramka Aqara, a właściwie to przycisk Aqara. Utworzyłem automatyzację, gdy nacisnę zewnętrzny przycisk, to automatycznie włącza się telewizor oraz soundbar. Jeżeli masz inne urządzenia których sterowanie odbywa się przez podczerwień, np. klimatyzator to również możesz go zautomatyzować. Wystarczy bramka Aqara Hub M2 oraz czujnik temperatury. Dzięki HomeKit i scenie powrót do domu klimatyzator może włączyć się, gdy wrócisz do domu oraz wyłączyć, gdy z niego wychodzisz. Oczywiście sterowane urządzenie musi znajdować się w tym samym pomieszczeniu co centralka. Dlatego właśnie musiałem zrezygnować z podłączenia przewodowego, router jest w innym pomieszczeniu.

Aqara control tv

Do góry zrzut mojej prostej automatyzacji. Zaprogramować można dowolny przycisk na pilocie. Mi wystarczy włączenie oraz wyłączenie, resztą steruje za pomocą pilota od Mi Box’a.

Advertisements