Czujnik dymu Xiaomi, Honeywell Fire Alarm Detector.

czujnik dymu xiaomi

czujnik dymu xiaomi

Wasze pierwsze skojarzenie z czujnikiem pożarowym? Ja mam takie, sądze że osoby w wieku 25 lat mają podobnie 😉 Xiaomi niedawno uzupełniło swoje portfolio o czujnik gazu i właśnie dymu. W niedalekiej przyszłości powinniśmy również otrzymać możliwość zakupu czujnika czadu. W ciągu ostatnich dni testowałem czujnik dymu Honeywell Fire Alarm Detector.

Montaż

Honeywell Fire Alarm Detector

Honeywell Fire Alarm Detector posiada plastikową obudowę, dzięki czemu waży zaledwie 100g. Możliwości montażu na suficie mamy dwie. Pierwsza za pomocą dołączonej taśmy dwustronnej, druga przy pomocy kołków rozporowych dołączonych do zestawu. Obie sprowadzają się do przymocowanie dolnej części do sufitu (czujnik dymu musi być montowany do sufitu – nie może być położony na półce, lub wisieć na ścianie.) Gdy dolna część zostanie przymocowana, ostatnim krokiem jest przyłożenia czujnika i przekręcenie o pare stopni aż zatrzaski „zaskoczą”. Czujnik dymu Xiaomi zasilany jest baterią 3V  CR123A. Xiaomi zaleca aby czujnik dymu znajdował się w tym samym pomieszczeniu co gateway.  Zasięg Honeywell Fire Alarm Detector nie jest rewelacyjny, u mnie dobrze działał do 15m, później nie mógł nawiązać połączenia z gateway. Przykładowo czujnik temperatury/wilgotności posiada dwa razy większy zasięg. Przed zamontowanie proponuje aby sprawdzić w aplikacji czy urządzenie łączy się z centralką w danym miejscu poprzez „self-checking”.

Aplikacja

Czujnik pożarowy pracuje w protokole komunikacji ZigBee, aby czujnik był „smart” należy posiadać Gateway od Xiaomi – centralka smart home. Urządzenie tradycyjnie dodajemy w  aplikacji MiHome poprzez naciśniecie plusa i wybraniu „Smoke Detector”, następnie należy  trzykrotnie przycinać przycisk na obudowie czujnika aby urządzenie połączyło się z naszą centralką.

Reklama

Po przejściu w nowo dodane urządzenie widzimy opcje scen jaki zostały utworzenie  z zastosowaniem czujnika. Ja ustawiłem gdy wykryje alarm wysłała powiadomienie na telefon oraz kamera zaczyna nagrywać. Druga informacja na ekranie głównym są Logi, czyli wszystkie zdarzenia jakie zarejestrował czujnik.

Czujnik dymu XiaomiHoneywell Fire Alarm Detector

W ustawieniach możemy wybrać czy wykrycie alarm spowoduje uruchomienie w gatewayu funkcji alarm – zaczyna migać oraz rozlega się syrena alarmowa. Dodatkowo powinniśmy zdefiniować w jakim miejscu czujnik pracuje, o tym niżej. Mamy również możliwość użycia funkcji „self-checking” – aplikacja będzie nam raz w miesiącu przypominała o sprawdzeniu czy czujnik działa poprawnie. Musimy w aplikacji nacisnąć funkcje „self-checking” w ciągu paru sekund czujnik powinien raz uruchomić syrenę, po czym musimy potwierdzić na smartfonie, że usłyszeliśmy sygnał.

Działanie

W ustawieniach musimy wybrać jedną z trzech opcji która najbardziej odpowiada miejscu w jakim umieściliśmy Honeywell Fire Alarm Detector:

  1. Miejsce bez dymu  np biuro, magazyn
  2. miejsce z lekkim zadymieniem – ta opcja jest standardowo wybrana
  3. miejsc w którym jest „trochę dymu” – Xiaomi deklaruje to jako kuchnia

Na początku sprawdziłem opcje numer 1. Czujnik uruchomił alarm gdy zapaliłem kartę papieru, reagował również na dym papierosowy. W trybie drugim, domyślnym czujnik zareagował na palący się papier bardzo szybko, lecz w kwestii papierosa czasami działał, czasami nie. W ostatnim trybie, „najmniej czułym” na wykrycie palącej się kartki papieru potrzebował około 10 sekund, a co do papierosa to na około trzydzieści wypalonych raz wykrył. Po zakończeniu testów przestawiłem w tryb 2.

Czujnik dymu od Xiaomi kosztuje około 100zł, czy jest drogi? Oceńcie sami, według mnie warto wydać równowartość dwóch „połówek”. Osobiście mam nadzieję, że nigdy poza testem nie słyszę syreny, jeśli jednak „zawyje” to prawdopodobnie  będzie to jedna z najlepiej wydanych stów w życiu.

Advertisements