macOS Catalina 10.15.5 Beta zawiera optymalizację ładowania baterii

macOS

macOS Catalina 10.15.5 wprowadzi zmiany w zakresie ładowania baterii w MacBookach. Apple pracuje nad funkcją podobną do Optymalizacji ładowania, znaną ze smartfonów iPhone. Obecnie jest ona dostępna w wersji beta urządzeń, które posiadają port Thunderbolt 3.

Apple podało szczegóły Battery Health Management, a właściwie podzieliło się nimi z kilkoma zagranicznymi serwisami. Dzięki temu wiemy czego spodziewać się po nadchodzącej aktualizacji.

Battery Health Management jest zaprojektowany aby przedłużać życie MacBooka, a dokładnie chodzi o starzenie się baterii. Funkcja ma analizować stan akumulatora i sposób jego ładowania, a jeśli stwierdzi, że potrzebna jest zmiana stylu ładowania, nie pozwoli na całkowite zapełnienie go energią. Innymi słowy, jeśli skrypt stwierdzi, że źle ładujemy laptopa, nie pozwoli na 100% ładowanie, żeby akumulator żył dłużej.

Reklama

macOS będzie monitorował Maca i jeśli ten będzie podłączony do ładowania będzie korzystał bardziej z prądu zasilacza, pozostawiając jedynie niewielkie natężenie ładujące dla podtrzymania naładowania akumulatora. Funkcja taka jest obecnie wykorzystywana w iPhone’ach, czyli systemie iOS.

Rozwiązanie macOS różni się jednak od tego z iOS. iPhone redukuje prędkość taktowania procesora podczas dużego obciążenia, dzięki czemu iPhone nie wyłączy się, jeśli bateria jest słabej jakości lub jej żywot dobiega końca. macOS raczej nie będzie posiadał takiego rozwiązania. Jednocześnie funkcję będzie można wyłączyć w ustawieniach systemu.

Advertisements