Now Reading
Wzmacniacz Wifi Xiaomi – wzmocnij sygnał dzięki Xiaomi Wifi Amplifier

 

Wzmacniacz sieci wifiTwój router nie zapewnia sieci Wi-Fi w całym mieszkaniu/domu? Drzwi, ściany, stropy potrafią tłumić sygnał od 2,5 do nawet 11dB. Mieszkam w domu jednorodzinnym, router mam na piętrze, niestety w kuchni sygnał router jest już mizerny. Jedna kres zasięgu, na niektórych urządzeniach w ogóle znika. Ile pomogło urządzenie od Xiaomi?

Xiaomi Wifi Amplifier jest solidnie wykonanym urządzeniem, trochę zdziwiła mnie jego wielkości – sądziłem, że jest bardziej zbliżony do wielkości standardowego pendrive, jednak jest sporo dłuższy, prawie 10cm. Posiada jedno złącze USB, które możemy obracać o 180 stopni. Nie posiada żadnego „dużego” przycisku, jedynie mały reset który musimy naciskać przy pomocy szpilki oraz jedna diodę, która informuje o stanie pracy wzmacniacza.

Xiaomi Wifi Amplifier

Aby urządzenie działało musimy sparować z naszym routerem, Xiaomi deklaruje, że działa tylko z routerami z ich ekosystemu. Jednak mi osobiście udało się powiązać z Linksysem, inne osoby nie miały też problemu z połączeniem D-LINKa. W rzeczywistości urządzenie działa z 90% routerów.

Xiaomi Wifi Amplifier konfigurujemy w aplikacji Mi Home, która zarządza wszystkimi urządzeniami od chińskiego giganta. Należy podłączyć urządzenie poprzez port USB, do jakiekolwiek ładowarki, powerbank lub bezpośrednio komputera. W prawym górnym rogu aplikacji Mi Home jest plus, należy na niego kliknąć i wybrać Add Device, użytkownicy Androida mają opcję Scan, po chwili urządzenie pojawi się na ekranie. Miłoścnicy Apple muszą znaleźć Mi Wi-Fi Amplifier lub wpisać w pasku na górze aby przeszukać listę wszystkich urządzeń. Jeśli na naszym urządzeniu miga dioda powiadomień w kolorze żółtym, zaznaczamy opcje i klikamy Next. Jeśli miga na  niebieska należy zresetować Amplifier przyciskając na trzy sekundy przycisk reset za pomocą szpilki znajdujący się pod diodą. Jeśli wszystko przebiegło poprawnie wzmacniacz wykryje dostępną sieć Wi-FI, musi wpisać do niej hasło i potwierdzić. Na systemie iOS konieczna jest zmiana sieci wifi na nowo dostępną xiaomi-repeater-v2-miap1652 (nazwa może się delikatnie różnić), użytkownicy Androida nie mają tego problemu. W przypadku iOS, po wybraniu nowe sieci przechodzi spowrotem do aplikacji Mi Home, nastąpi automatyczna konfiguracja wzmacniacza. potrwa około minuty. Gdy konfiguracja dobiegnie końca dioda zmieni kolor na niebieski, możemy wybrać pomieszczenie w którym znajduje się wzmacniasz, jeśli nasz ekosystem Xiaomi się rozbuduje pomoże w zarządzaniu domem.

 

Urządzenie działa już jako wzmacniacz, możemy jeszcze dodatkowo skonfigurować klikając w nowo dodane urządzenie na „pulpicie” aplikacji Mi Home. System android niestety ma konfiguracje Xiaomi Wi-Fi Amplifier w języku „krzaczastym”, dlatego pokaże na przykładzie iOS, wygląda tak samo.

Interfejs wygląda bardzo przejrzyście, na górze jest nazwa urządzenia możemy ją dowolnie zmieniać. Poniżej otrzymujemy informacje o sile sygnału, u mnie na korytarzy jest Normal, więc nie muszę przestawiać. Jeśli pokazuje słaba, sugeruję aby przenieść wzmacniacz bliżej routera. Ostatnią informacja na niebieskim tle jest nazwa router „matki” z jakiego wzmacniacz czerpie sygnał. Opcja Wi-Fi roaming ustawia taką samą nazwę sieci dla „Router matki” i wzmacniacza, sugeruje aby nie włączać opcji i operować oddzielnymi nazwa sieci. W kolejnej opcji, mianowicie Wi-Fi settings możemy właśnie skonfigurować nazwę sieci, standarowo jest to nazwa „matki” z dodaną końcówką _plus. Następnie hasło i wybranie czy sięć ma być dostępna tylko do nas czy  ma być ogólnodostępna do każdego kto zna hasło. Connected device info, wyświetla wszystkie urządznia aktualnie podłączone do Amplifier od Xiaomi. Klikając w trzy kropki w prawy dolny rogu otrzymujemy kolejne opcje. Zmianę nazwy urządzenia, możliwość ustawienia hasła do konfiguracji, udostępnienia innym użytkownikom ekosystemu Xiaomi, rozparowania poprzez opcje Disconnect. Jest również opcja Automation, we wszystkich innych  urządzeniach Xiaomi opcja Automation pozwala na połączenie danego urządzenia z innym aby współdziałało np. czujnik ruchu wykryje ruch, załączy gniazdko. Tutaj nie ma żadnej opcji do wyboru, sądzę że programiści dodali ją z rozpędu. 😉

Zobacz jeszcze
Xiaomi AirDots

 

Podsumowanie

Czy warto kupić wzmacniacz Wi-Fi? Sądze, że najlpeszym argumentem będzie zrzut ekranu smartfona. Bez wzmacniacza od Xiami w kuchni nie miałem sieci Wi-Fi wcale, lub była jedna kreska zasięgu – wczytywanie stron trwało bardzo długo, czasami przerywało z powodu zbyt długiego zapytania. Po zastosowaniu Xiaomi Wifi Amplifier, zasięg maksymalny. Prędkość wystarczająca, należy pamietać że jest to przedłużenie sygnału – dlatego nie osiągnie maksymalnego transferu. Latem będzie bardzo przydatny, ponieważ mój router również nie obejmuje ogrodu. Możliwość zasilania z powerbanku i umieszczenie w dowolnym miejscu to duży plus. Jeśli brakuje u Ciebie sieci Wi-Fi w części domu, Xiaomi Wi-Fi Amplifier będzie dla Ciebie bardzo dobrą propozycją.

Xiaomi Wi-Fi Amplifier kupiłem w sklepie Gearbest za 7,5$

Xiaomi wypuściło nowszą wersje wzmacniacza Xiaomi WiFi Amplifier 2, posiada dwie anteny, pierwszy model posiadał jedną. Dzięki czemu transmisja została podniesiona z 150Mbps do 300Mbps.