Xiaomi Smart Home – od czego zacząć?

Xiaomi Smart Home

Xiaomi Smart Home

Chciałbyś wprowadzić drobną automatyzację w swoim domu ale nie wiesz jak się za to zabrać? System Smart Home od Xiaomi może wydać się skomplikowany na pierwszy rzut oka. Trzeba wiedzieć jakie możliwości oferuje dane urządzeń, jaki ma sposób łączności z pozostałymi. Przedstawię podstawowe informacje o systemie, jak zacząć swoją przygodę.

Niestety w ekosystemie Xiaomi nie wszystko jest jasne, niektóre rzeczy działają, niektóre mają blokadę regionalną i działają tylko na terenie Chin. Póki co Xiaomi w kwestii Smart Home jest głównie nastawione na rynek Chiński jednak coraz bardziej wychodzi poza, przykładem może być świetny odkurzacz który już mówi po angielsku. Xiaomi nie jest producentem wszystkich swoich produktów, bardzo często finansuje startupy z platform crowfundingowych. Niekiedy bliźniacze produkty, głównie widać to na przykładzie kamer, nie działają  z aplikacją MiHome, która jest sercem praktycznie wszystkiego od Xiaomi. W MiHome dodajemy i zarządzamy praktycznie wszystkimi urządzeniami Xiaomi, tworzy powiązania między nimi. Żarówki i lampy Yeelight zarządzene już są z poziomu aplikacji Yeelight, jednak dalej możemy tworzyć z nimi sceny z innymi urządzeniami Xiaomi w aplikacji Mi Home.

Rozróżnianie urządzeń

Urządzenia Xiaomi łączą się na trzy sposoby:

Reklama
  • Bluetooth – nie można tworzyć scen z urządzenia komunikującymi się poprzez Bluetooth
  • Wifi – możemy łączyć się z dowolnego miejsca na ziemi, jeśli tylko routery do którego jest podłączone urządzenie posiada połączenie internetowe.
  • ZigBee – urządzenia podłączamy do bramy, tzw Gateway, a bramą łączy się z routerem i również możemy sterować z dowolnego miejsca na ziemii. Jednak bez bramy urządzenia komunikujące się za pomocą Zigbee będą bezużyteczne. Urządzenia Zigbee są zasilane bateriami, a dzięki zastosowaniu właśnie tej transmisji bateria wystarczy na rok, dwa. Bardzo energooszczędne połączenie.

Stworzyłem trzy listy, w których jest spis wszystkich urządzeń komunikujących się w określony sposób:

Jeśli jakieś urządzenie pominąłem dajcie znać w komentarzu, dodam.

Podczas pierwszego logowania do aplikacji Mi Home, musimy wybrać Region. Pewnie większość mając do wyboru USA lub chińskie krzaczki, wybierze USA. Koniecznie należy wybrać China, wybór Stanów Zjednoczonych spowoduje, że niektóre urządzenia w ogóle nie będą nam się wyświetlać. Jeśli jesteś zainteresowany tylko np żarówkami Yeelight, po wyborze lokalizacji Singapur, żarówki będziemy mogli powiazać z portalem IFTTT.com. Brama posiada wbudowaną lampę oraz radio, radio standardowo ma tylko chińskie stacje radiowe, jednak bardzo prostym sposobem możemy dodać również polskie.

Dwie najważniejsze zasady Xiaomi Smart Home, wybieramy lokalizacje Chiny i do urządzeń Zigbee potrzebna jest brama.

Advertisements