Mop SWDK – jeszcze nie miałem tak czystych płytek w łazience

mop swdk xiaomi

W mieszkaniu mam na podłodze tylko płytki i panele. Płytki w łazience, a w pozostałych pomieszczeniach panele. Odkurzacz Xiaomi 1S doskonale radzi sobie z pozbieraniem brudu, wciągnięciem kurzu. Włączam go codziennie, dzięki czemu mam na bieżąco posprzątane. Kurz nie zbiera się pod łóżkiem, sofą oraz w innych mało dostępnych miejscach. Odkurzenie to jedno, lecz trzeba jeszcze umyć podłogę, a szczególnie płytki w łazience. Mam prysznic bez brodzika, z odpływem liniowym. Takie rozwiązanie prezentuje się bardzo ładnie, lecz skutkuje tym, że roznoszę wodę po całej łazience, a to przekłada się na brudne płytki. Dlatego zdecydowałem się na zakup autonomicznego mopa SWDK. Dlaczego akurat ten model? Ponieważ jest to pierwszy, i jak narazie jedyny autonomiczny mop kompatybilny z aplikacją Mi Home.

Powyżej zamieszczam link do pierwszego wpisu o mopie SWDK. Po prawie miesiącu przyszedł czas na recenzję. Powiem tak, jeszcze nie miałem aż tak czystych płytek w łazience. Mop SWKD myje bardzo dobrze, jestem z niego jak najbardziej zadowolony, lecz nie jest to urządzenie pozbawione wad. Zacznę od minusów.

Brak laserowego skanowania pomieszczeń

Odkurzacz Xiaomi 1S skanuje teren wokół siebie. Dzięki czemu bardzo dobrze radzi sobie z omijaniem przeszkód. SWDK niestety ma tylko czujniki podczerwieni, przeszkodę wykrywa gdy zbliży się do niej. Skutkuje to tym, że umycie podłogi trwa 55 minut, a odkurzenie Xiaomi Vacuum 1S tylko 25 minut.

Najlepiej przedstawiają to poniższe zrzuty ekranu. SWDK nie wie co jest wokół niego, przeszkody wykrywane są w czasie rzeczywistym. Jeżeli raz ukończy mycie i uruchomię go drugi raz to mapka tworzona jest od nowa.

Teraz spójrz na mapkę od Xiaomi Vacuum 1S który ma czujnik laserowy i doskonale rozpoznaje teren wokół siebie. Dobrze widać ściany w mieszkaniu, SWDK niestety tego nie potrafi.

Spójrz na ścianę pomiędzy Living room, a Bedroom. Gdy włączę mycie strefowe w kuchni to odkurzacz 1S od razu ominie ścianę i pojedzie do kuchni. Jeżeli wyznaczę to samo zadanie mopu SWDK to będzie próbował pojechać na skróty, „na szagę”, tak jakby nie było ściany. Zajmie mu z 30 sekund zanim dojdzie do miejsca gdzie ściana się kończy i wjedzie do Living Room.

Na początku jest to trochę irytujące, lecz z czasem przywykłem do „mniej inteligentnego mycia”. Mniej inteligentnego od tego co prezentuje odkurzacz 1S.

Mały zbiornik na wodę

Pojemność zbiornika na wodę to tylko 240 ml, według mnie ta wartość powinna być 2x większa, cojamniej 500+! SWDK ma trzy tryb: dry, standard oraz strong. W trybie strong wody w zbiorniku wystarczy na niecałe dwa mycia podłogi w moim mieszkaniu 40m2. Tryb standardowy to trzy mycia, no słabo.

Według mnie nie ma co porównywać wielkości mieszkania, tylko ilość przeszkód jaką musi minąć mop SWDK w czasie sprzątania.

SWDK myje podłogę bardzo dobrze!

Jeszcze nie miałem, aż tak czystych płytek w łazience – SWDK robi robotę! Sam nie myłbym codziennie podłogi, a włączyć SWDK to nie problem. Włączam go codziennie gdy jestem w pracy, około dwie godziny przed moim powrotem. Czemu akurat tyle? Tutaj wychodzi magia ekosystemu Xiaomi Smart Home i aplikacji Mi Home.

Mop SWDK zaczyna pracę gdy odkurzacz Xiaomi zakończy. Odkurzacz Xiaomi musi poczekać aż podłoga w łazience wyschnie. Dlatego moja „ekipa sprzątająca” rusza po kilku godzinach od porannego prysznica. Pamiętaj, nigdy nie uruchamiaj żadnego odkurzacza autonomicznego gdy podłoga jest mokra! Zrobi straszny bałagan na podłodze i w swoim pojemniku na kurz.

Z efektu mycia jestem bardzo zadowolony. Jeden z Was napisał aby sprawdził jak poradzi sobie z zaschniętym ketchupem. No to co, musiałem sprawdzić. Ketchup na podłogę i po kilku godzinach uruchomiłem mopa. Uruchomiłem mycie strefowe dwa razy w miejscu gdzie był zaschnięty ketchup.

W między czasie naszła mnie myśl, po co to komu? Jak mi „spadnie” ketchup to od razu wycieram, ale dobra sprawdziłem.

Zaschnięty ketchup to ekstremalny test, musiałem zdrapać resztki bo nawet szorowanie ręczne nie dawało rady. Według mnie SWDK dobrze sobie poradził, do codziennego mycia podłogi sprawdza się rewelacyjnie. Moje płytki w łazience błyszczą, panele są czyste – jestem zadowolony.

mop swdk xiaomi

Podsumowanie

Ja z mopa SWDK jestem bardzo zadowolony. Jeżeli planujesz zakup takiego produktu to musisz odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

  • czy akceptujesz mały zbiornik na wodę
  • czy akceptujesz brak laserowego skanowania pomieszczeń

Odkurzacze autonomiczne są już od dawna na rynku, a mopy dopiero wchodzą do sprzedaży. W samym Mi Home mam kilkanaście odkurzaczy, a tylko jeden mop. Co prawda są urządzenia 2 w 1, czyli odkurzacz i mop, lecz jest to bardziej przecieranie podłogi. SWDK ma ruch oscylacyjny, ścierka drga, dzięki czemu jest w stanie tak dobrze myć podłogę.

Mopa SWDK kupiłem w serwisie aliexpress.

Advertisements