Now Reading
Sprawdziłem TV Box inny niż Xiaomi Mi Box TV…Tanix TX5 Max

TV Box Tanix TX5 MAX zgodnie ze sloganem reklamowym miał zmienić mój „stary dobry telewizor” w domowe centrum rozrywki. Jedyne co zrobił to strasznie mnie irytował i swoim wspaniałym działaniem sprowokował do kilku słów zaczynające się na literę k.

Chciałem podejść do temu profesjonalnie (na tyle ile umiem, czyli mało) ale z tym produktem na prawdę ciężko jest żyć w symbiozie. Może 0.01% populacji na świecie ten produkt przypadłby do gustu, lecz moim zdaniem dla zwykłego Kowalskiego absolutnie nie.

Według mnie telewizory to specyficzne produkty zdecydowanie inne niż laptopy, czy telefony. Wymagają zdecydowanie inaczej zaprojektowanego interfejsu użytkownika. Tv Box Tanix to taka hybryda: połączenie telefonu, komputera PC i trochę telewizora. Od telefonu z androidem zaczerpnął system (zwykły android, nie Android TV), od komputera konieczność używania myszki, a od telewizora pilot na podczerwień którym trzeba „celować”.

Przeżyłbym to, mógłbym obsługiwać pilot skierowanym na diodę IR w tv boxie, gdyby nie ten niedopracowany interfejs użytkownika. Połowę aplikacji trzeba obsługiwać za pomocą kursora (np widać z lewej strony jak robiłem zrzut ekranu). Dobra, męczymy się kursorem, najeżdżamy na przycisk i co? Dalej nie działa, jak się okazuje w niektórych przyciskach działa tylko lewa strona, prawa jest nieaktywna.

Tanix TX5 Max

Odkąd posiadam Xiaomi Mi Tv Box, uważałem przystawki do telewizora za bardzo dobry dodatek…a potem trafiłem na Tv box od Tanix.


Tv Box Tanix posiada fabrycznie wgraną nakładkę systemową Alice UX która zawiera Sklep Play, Netflixa, Youtube, Kodi (z wgranymi dodatkami), to wszystko wydaje się spoko. Zacznę od Sklepu Play aby obsługiwać go pilotem dołączonym do zestawu należy przełączyć się na tryb kursora, nie można przełączać się po „kafelkach”. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja z aplikacją Netflix, obsługiwanie go kursorem (przy użyciu pilota) jest cholernie wygodne! A korzystanie dodatkowo z myszki jest moim zdaniem w przypadku telewizorów nieporozumieniem.

Kodi było fajnego gdy nie było Netflixa


Zarządzenia Kodi działa bardzo dobrze, wszystkie komendy dobrze przeskakują z „kafelki na kafelkę”, nie potrzeba używać myszki. Problem tutaj leży gdzie indziej, dodatki wgrane do aplikacji Kodi z biblioteką filmów, seriali i meczów piłkarskich w samej idea są fajne.. gdy działają. Ja wyleczyłem się z tego już dawno temu, gdy do Polski wszedł Netflix. Kodi zbyt często nawalało. Filmy są, ale nie da się ich obejrzeć. Czasami się wczytują, czasami nie. Zdecydowanie bardziej wolę zapłacić i oglądnąć film w Netflixie niż tracić czasu próbując uruchomić Kodi.

Tanix TX5 Max
Wtyczka Football Replays z meczami

Wtyczka Football Replays jest fajna, nawet nie widziałem że taka istnieje. W swojej bazie posiada streaming meczów z wszystkich najbardziej popularnych lig świata. Nagrania pochodzą z serwisu Footballfullmatch.com. Niestety jest tak jak z wszystkimi treściami na Kodi, jest fajnie jeżeli działa. Najczęściej wtedy kiedy chcesz oglądnąć to właśnie nie działa.

Dobrym dodatkiem do telewizora bez Smart TV jest tylko TV Box z Android TV!


Dlatego zawszę będę polecał Xiaomi Mi Box TV. Korzystanie z niego to czysta przyjemność. Netflix, Youtube, przesłanie zdjęć i filmów z telefonu to wszystko co potrzeba. Śmiesza mnie osoby które chcą otwierać przeglądarkę www na telewizorze, po co…To urządzenie nie jest do tego, to jest sprzęt do konsumpcji wideo!

See Also
GEarvita

Czy warto kupić Tv Box Tanix TX5 MAX? Nie. Moim zdaniem nadaje się tylko dla wąskiej grupy ludzi którzy potrzebują „otwarty system”.

W tym momencie mam namyśli nie tylko produkt Tanix, lecz zdecydowaną większość TV Boxów które nie mają systemu Android TV. Dla zwykłych osób jedynym słusznym wyborem jest sprzęt z systemem przystosowanym pod telewizor, a nie system ze smartfonu.

Pominę kwestie techniczne, w takich produktach specyfikacja techniczna przechodzi na drugi plan. Najważniejsze cechy to Wi-Fi pracujące w 2,4 GHz oraz 5 GHz i pilot, niestety na podczerwień.

Sprzęt do testu otrzymałem od sklepu Gearbest.com, raczej nie będą zadowoleni z mojej opinii, coż.. trudno.

Scroll To Top