Xiaomi Smart Network Speaker – głośnik prawie idealny

Xiaomi Smart Network Speaker

Około dwa lata temu szukałem głośnika bezprzewodowego który oferowałby dobrą jakość dźwięku oraz nie kosztował ponad tysiąc złoty. Nic interesującego nie znalazłem, zdecydowałem się na głośnik „przewodowy” JBL OneBeat Micro, ze stacją dokującą z portem Lightning. Ładował on również iPhona podczas odtwarzania muzyki, konieczność odpisywania na SMS ze stacji dokującej była bardzo niewygodna. W ciągu ostatnich lat nastąpił wysyp głośników działających w technologii bezprzewodowej, nie mogło oczywiście zabraknąć urządzenia od chińskiego giganta. Xiaomi Smart Network Speaker to głośnik który w pełni zaspokoiłby moje potrzeby dwa lata temu, jak jest teraz?

Xiaomi Smart Network Speaker

Xiaomi Smart Network Speaker dotarł do mnie w nietypowym jak na Xiaomi czerwonym opakowaniu. Do głośnika jest dołączona kabel zasilający oraz instrukcja obsługi w języku chińskim.

Budowa

Urządzenie jest solidnie wykonane, przy mocniejszym naciśnięciu na różne części obudowy nie słychać żadnego „trzeszczenia”. Głośnik posiada poziome paski wzdłuż obudowy, jakby był nacięty, przód urządzenia wykonany jest z elastycznego plastiku, da się delikatnie rozsunąć paski na boki i zajrzeć do środka. Z tyłu wykonany jest tak samo, ale z racji, że posiada głośniki tylko na przodzie urządzenia nacięcia są z twardeg plastiku i nie da się ich rozsunąć. Z tyłu są trzy porty.  Mamy port USB, Jack 3,5mm oraz gniazdo zasilające takie samo jak w większości polskich odbiorników radiowych. Przewód zasilający posiada Azjatycką wtyczkę i konieczne jest zastosowanie przejściówki, możemy również poszukać starego kabla od radia i podłaczyć go do Xiaomi Smart Network Speakera. Głośnik waży 1,63kg, a wymiary 28,2cm x 9,5cm x 9cm. Na spodzie posiada „gumowe nóżki” które zapobiegają przesuwania się urządzenie.

Reklama

Płytka na które umieszczone są przyciski na froncie urządzenia została wykonana z aluminium. Ma samej górze wykończony w czerwonym kolorze przycisk odpowiada za włączenie/wyłączenie urządzenia. Następnie są cztery białe przyciski ułożone w kształt czterech kierunków świata. Górny odpowiada za pogłośnienie, dolny za przyciszenie. Lewy za przewinięcie utworu w tył oraz włączenie poprzedniego utwóru, prawy odwrotnie – przewinięcie w przód oraz zmianię utworu na następny w kolejności. Na froncie przycisk Play, pozwalający zatrzymać odtwarzanie. Na samym dole jest przycisk Chanel możemy nim przełączać nasze listy odtwarzania lub wywołać asystenta głosowego i poprosić o wybranego przez na utwór, wokalistę, playlistę. Niestety można komunikować się tylko w języku chińskim.

 

Obsługa głośnika

Głośnik obsługuję się poprzez aplikację  Mi Speaker. Androidowcy mają szczęście, została przetłumaczona na język angielsku, użytkownicy Apple mają gorzej. Aplikacja jest w języku chińskim i aby ją znaleźć należy zeskanować kod QR na spodzie urządzenia, nazwa również jest w „krzakach”. Głośnik obsługuje Wi-Fi w standardzie 2,4gHZ oraz 5gHZ i Bluetooth.  Aby korzystać z urządzenia jako głośnik Bluetooth nie ma potrzeby pobierania aplikacji, urządzenie będzie od razu dostępne jako nowe urządzenie Bluetooth na liście dostępnym urządzeń.  Aplikacja pozwala na aktualizację urządzenia, tworzenie playlist, słuchania stacji radiowych, niestety tylko chińskich, wspiera serwisy streamingowe jednak też tylko chińskie. To co nas najbardziej interesuje to playlisty. Urządzenie posiada wbudowany dysk o pojemności użytkowej 6,53GB na który możemy umieszczać własne pliki mp3 i tworzyć playlisty. Pliki .mp3 można importować ze smartfona, lub połączyć się bezprzewodowo pośród tej samej sieci Wi-Fi z komputerem i przesyłać bezprośrednio z komputera. Działa to bardzo dobrze, podczas przesyłania paru albumów, nie zerwało mi połączenia. Możemy ustawić alarm, urządzenie wybudzi się o danej godzinie. i zacznie odtwarzać muzykę, mamy możliwość zdefiniowania długości alarmu oraz wybrać utwór.  W opcjach jest również opcja wyłączenia urządzenia po danym czasie lub po x utworach. Wbudowany equalizer z trybami Normal, Voice, Bass, Treble lub Custom.

[su_row]
Mi Speaker
Streaming/diadio Online
[su_column size=”1/3″][/su_column]
Mi Speaker
Import muzyki
[su_column size=”1/3″][/su_column]
Mi Speaker
Stworzone playlisty
[su_column size=”1/3″][/su_column]  [/su_row]

Jeśli stworzymy kilka playlist, możemy przełączać się pośród kolejnymi przyciskiem CH na froncie urządzenia.  Osobiście kupowałem urządzenie jako głośnik Bluetooth, wole jednak korzystać z Xiaomi Smart Network Speaker poprzez wgrane utwory. Gdy mam ochotę na inne utwory łączę się poprzez Bluetooth i streamuje muzykę z serwisu Spotify, jednak dość rzadko.

Jakość dzwięku

Nie jestem żadnym melomanem, ale urządzenie według w tej kwestii spisuje się bardzo dobrze. Dźwięk jest czysty, dość mocny bass. Moc głośników zamontowanych w Xiaomi Smart Network Speaker to 30W. Jak dla moich celów, słuchania podczas pracy przy laptopie, podczas sprzątania. Moc jest aż nadto, dla mnie starcza w zupełności. Nie słucham nawet w połowie mocy. Według mnie wystarczy nawet dla domówek, jeśli mieszkamy w bloku,  dla sąsiadów może być to nawet za głośno. Jeśli ktoś posiada głośnik bezprzewodowy od Xiaomi z wbudowanym akumlatorem, nagrałem specjalny film przedstawiający  porównanie jakości dzwięku obu urządzeń.

Podsumowanie

Xiaomi Smart Network Speaker to według mnie bardzo dobre urządzenie, elegancki wygląd sprawia, że doskonale nadaje się jako element wystroju salonu. Dźwięk za tą cenę bardzo dobry, możliwość również. Największy minus,  brak integracji z serwisem Spotify i dostępność tylko chińskich stacji radiowych. Urządzenie kupiłem w sklepie Gearbest.com 106$, czyli około 420zł. Głośnik JBL o którym wspominałem na początku postu kosztował też pomiędzy 400-500zł, Xiaomi gra według mnie lepiej i posada możliwość odtwarzania muzyki poprzez Bluetooth lub z wbudowanej pamięci. Jeśli posiadasz jeszcze muzykę w formacie .mp3 lub szukasz głośnika bezprzewodowego działajacego poprzez Bluetooth do Spotify będziesz bardzo zadowolony z zakupu.

 

 

Advertisements