Moje wrażenia dotyczące zewnętrznej kamery Xiaomi to istna sinusoida. Gdy Xiaomi zaprezentowało nowy produkt w czerwcu bieżącego roku byłem przekonany, że będzie to hit sprzedaży. Zewnętrza kamera z wbudowanym akumulatorem wytrzymująca 100 dni na jednym ładowaniu, brzmi idealnie. Rzeczywistość bywa jednak inna…

Jaka działa zewnętrzna kamera Xiaomi, jaki jest zasięg?
Xiaomi Mijia Outdoor Camera 1080p wystarczy przykręcić do ściany, a następnie sparować z dołączonym do zestawu hubem, który parujemy z siecią domową. Połączenie pomiędzy hubem, a routerem można dokonać na dwa sposoby: za pomocą przewodu lub bezprzewodowa za pomocą Wi-Fi 2,4 GHz. Skutkuje to tym, że kamera zewnętrzna nie potrzebuje ŻADNEGO przewodu, wystarczy połączenie bezprzewodowe pomiędzy kamerą, a hubem.
Jaki jest zasięg wzajemnej komunikacji? Jeżeli przed zakupem zastanawiasz się czy hub ma wystarczający zasięg, to możesz to łatwo sprawdzić. Hub tworzy własną sieć Wi-Fi w częstotliwości 2,4 GHz do komunikacji z kamerą. Zasięg sieci jest większy od sygnału emitowanego przez mój Xiaomi Router Pro do którego mam podłączone wszystkie urządzenia w domu. Mój router oraz hub leża kilka centymetrów od siebie. Gdy wyjdę ze smartfonem na dwór i stanę obok kamery to jakość połączenia pomiędzy smartfonem, a siecią Wi-Fi wynosi dwie kreski. W tym samym miejscu aplikacja Mi Home w której zarządzamy zewnętrzną kamerą Xiaomi wskazuje maksymalny zasięg, trzy kreski. Oczywiście hub możesz położyć dalej od routera, dzięki czemu zasięg pomiędzy routerem -> hubem a kamerą może być jeszcze większy.
W teorii wszystko wygląda pięknie, a jak w praktyce?
Moje pierwsze dni z zewnętrzną kamera Xiaomi były ciężkie, zdecydowanie nie nadawaliśmy na tych samych falach. Problemy jakie napotkałem opisywałem w tym wpisie, znajdziesz w nim również dokładnie omówienie co jest w pudełku razem z kamerą Xiaomi Outdoor CMSXJ11A.
Nas szczęście po kilku dniach Xiaomi wypuściło aktualizację pluginu do obsługi centralki i sytuacja uległa znaczącej poprawie.
Po aktualizacji w 90% zaczął u mnie działać podgląd na żywo. Przeważnie działa, lecz zdarzają się sporadyczne momenty w których niestety nie mogę połączyć się z kamerą/chińskimi serwerami aby sprawdzić aktualną sytuację na zewnętrza. Problemy wynikają z polityki Xiaomi. Nie łączymy się bezpośrednio z naszą kamerą, połączenie przechodzi jeszcze przez chińskie serwery (smartfon -> hub -> chińskie serwery -> smartfon). Mam jednak dobrą informację, o ile podgląd na żywo nie zawsze działa, to podgląd z Home Monitoring działa zawsze. Home Monitoring to nasz wirtualny anioł stróż. W aplikacji możemy ustalić godzin w których będziemy otrzymywać powiadomienia na telefon gdy kamera wykryje ruch. Zdarzenia wykryte przez Home Monitoring zapisywane są w chmurze, oraz na karcie microSD którą można, lecz nie trzeba wkładać do huba.
Nagrania trwają tylko 10 sekund!
Według mnie największym minusem zewnętrznej kamery Xiaomi jest długość nagrań. Gdy kamera wykryje ruch to zapisuje tylko 10 sekundowy klip, zarówno na karcie microSD jak i w chmurze. Nie da się ustawić dłuższych nagrań. Nie można również spojrzeć wstecz, tak jak jest np. w przypadku kamery Dafang, która umożliwia odtworzenie dowolnego moment wstecz zapisanego na karcie microSD. W przypadku kamery zewnętrznej można odtworzyć tylko momenty które zostały zarejestrowane przez Home Monitoring.
To jest cena za możliwości 100 dniowej pracy na jednym ładowaniu. Kamera nagrywa tylko w przypadku gdy wykryje ruch, w innej sytuacji jest „uśpiona”. Dodam jeszcze, że ruch jest rejestrowany z opóźnieniem około dwu sekundowym. Gdy osoba będzie szła z prawego końca do lewego to nagranie rozpocznie się gdy będzie już w okolicach „środka ekranu”.
Aby nie otrzymywać zbyt wielu powiadomień można ustawić interwał alarmów. Do wyboru są wartości 1, 3, 5, 10 lub 30 minut. Gdy ustawimy najdłuższy czas, 30 minut to gdy kamera wykryje ruch o 10:00, to następne 10 sekundowe nagranie w przypadku wykrycia ruchu otrzymamy dopiero po godzinie 10:30.

Czy 100 dni to rzeczywisty czas działania na jednym ładowaniu?
Jak już wspomniałem, kamera nagrywa tylko wtedy gdy czujnik ruchu „coś wykryje”. Dlatego czas pracy na jednym ładowaniu jest uzależniony od konfiguracji Home Monitoring. Wszystko zależy od tego ile powiadomień dziennie będziemy otrzymywać. Jeżeli powiadomienia będą zbyt często to czas pracy na akumulatorze może skrócić się nawet do 50 dni.
Podsumowanie
Xiaomi Mijia Outdoor Camera 1080p, oznacza również symbolem CMSXJ11A to produkt z bardzo istotnymi ograniczeniami. Ograniczeniami z których powinni zdawać sobie sprawę przyszli kupujący. Monitoring montujemy po to, aby wiedzieć co się dzieje w domu gdy nie ma nas. W sytuacji gdy otrzymamy 10 sekundowy urywek alarmowy, który niewiele nam powie będziemy od razu chcieli uruchomić podgląd live, a tu klops. Przez cały czas podgląd nam działał, a akurat ten jeden raz widzimy disconnected i podgląd nie chce się uruchomić. Przysporzy nam to tylko jeszcze większego stresu i będziemy chcieli „wywalić ten szajs”. Możliwość wydłużenia nagrań Home Monitoring do 30 sekund według mnie byłaby bardzo pomocna.
Urządzenie samo w sobie jest fajne, lecz jeżeli chcesz oprzeć na nim bezpieczeństwo swojego domu, to według mnie będzie to zły wybór. Sprawdzi się w przypadku dużych posiadłości. Mamy duży ogród i chcemy monitorować tył, lecz nie mamy do tego przygotowanej instalacji elektrycznej. Kamerę Xiaomi zamontujemy w dowolnym miejscu i „po drodze”, bliżej domu umieścimy hub i to wszystko. Dodatkowy monitoring działa, jako główny według mnie nie, lepiej poszukać czegoś lepszego..
Damian w komentarzu polecił mi kamery marki Reolink, model Argus 2 również może działać bezprzewodowo za pomocą energii z panelu solarnego sprzedawanego razem z kamerą. Kolejny plus na korzyść Reolink to aplikacja na komputery, czego nie ma w przypadku kamer Xiaomi. Zamówiłem kamerę wewnętrzna 4 MP Reolink i sprawdzę ją dla Was, być może będzie to lepszy „ekosystem” kamer od tych oferowanych przez Xiaomi.
Zewnętrza kamera Xiaomi dostępna jest w sklepie Banggood.com. Dla osób zainteresowanych jest kupon rabatowy: BGBATC6.