Dzwonek do drzwi Xiaomi – gdybym dłużej wytrzymywał na jednym ładowaniu*

Za mną kilka tygodni z dzwonkiem do drzwi Xiaomi. Mój pierwszy wpis dotyczący tego produktu znajdziesz tutaj. Przedstawiłem w nim co znajduje się w pudełku i jak zamontowałem dzwonek u siebie. W kwestii montażu jestem z siebie bardzo zadowolony. Taśma na rzepy był to strzał w dziesiątkę. Nikt nie ukradł dzwonka, nie spadł. Szybko i łatwo mogłem go demontować na czas wymiany baterii. Niestety musiałem to robić stanowczo zbyt często, ale o tym będzie osobny akapit. Teraz wszystko montuje na taką taśmę, na rzepy. Mam nadzieję, że demontaż będzie tak jak zapewnia producent – prosty i nie pozostawi po sobie śladu, oby.

Xiaomi doorbell

Kilka razy nie słyszałem dzwonka

W pierwszym wpisie pisałem, że dzwonek można używać bez odbiornika wkładanego w gniazdko. Owszem, można używać, lecz ja nie polecam. Kilka razy zdążyło się, że nie słyszałem dzwonka. Nie zwracam uwagi na powiadomienia na smartfonie, dlatego przegapiłem że goście stoją przed drzwiami. Na szczęście obok drzwi mam jeszcze tradycyjny przycisk, użyli zwykłego.

Teoretycznie można utworzyć scenę z innym urządzeniami np. żarówką – zacznie świecić gdy ktoś zadzwoni, lecz w dzień i tak nie widać. Dlatego wyciągnąłem odbiornik z pudełka i podłączyłem do gniazdka. Teraz już nie mam problemu, że przegapię gości, lecz początkowo wolałem unikać dodatkowego urządzenia, nie dało się.

dzwonek do drzwi xiaomi 3

Fajną opcją jest zakup ekranu Xiaomi. Umożliwia on sterowanie wszystkimi urządzeniami Mi Home, a dodatkowo pełni rolę obornika. Gdy ktoś zadzwoni to zobaczymy obraz z kamery w czasie rzeczywistym. Już prawie kliknąłem Buy, lecz niestety jest to produkt przeznaczony na rynek chiński. Zarządzanie urządzeniem odbywa się w aplikacji wirtualnego asystenta Xiao AI, aplikacja nie jest przetłumaczona na język angielski – z tego powodu odpuściłem temat.

Zdecydowanie najlepszą opcją byłoby powiązanie dzwonka z telewizorem Xiaomi – Mi TV, ale telewizora Xiaomi też jeszcze nie mam. Można kupić, ale sklepy wysyłające towar do Europy posiadają tylko tanie, budżetowe modele które mnie nie interesują. Chcę Mural TV lub dzisiejszą nowość 75- calowy TV za 5500 PLN!

Czas działania na jednym komplecie baterii

..to właśnie jest największa wada dzwonka Xiaomi. Urządzenie aktywuje się gdy wykryje ruch i nagrywa krótkie filmiki. Do wyboru są różne długości nagrań: 6, 10 lub 15 sekund. Ja zdecydowałem się na opcję 10 sekund, dłuższe nagrania skracają żywotność baterii. Dodatkowo wyłączyłem diody podczerwieni, na klatce schodowej posiadam lampy z czujnikiem ruchu, więc jak ktoś przejdzie, to i tak jest jasno.

Więc, ile wytrzyma dzwonek do drzwi Xiaomi?

Reklama

Średnio dzwonek wykrywa 30 akcji dziennie i komplet nowych baterii AA dobrej marki wystarczył na 10 dni. Według mnie jest to słaby wynik, wydawać kilkadziesiąt PLN na baterię w miesiącu, osobiście liczyłem na zdecydowanie lepszy wynik. Koniecznie trzeba wyposażyć się w akumulatorki AA, 8 sztuk, aby jedne ładować a drugie używać.

Ponownie.

Teoretycznie można wyłączyć nagrywanie gdy kamera wykryje ruchu i pozostawić tylko gdy ktoś naciśnie przycisk. Wydłuży to żywotność baterii do kilku miesięcy, lecz ja, mając takie urządzenie wole wiedzieć czy szemrane typy nie kręcą się na klatce.

Xiaomi doorbell

Rozpoznawanie twarzy

Dzwonek do drzwi Xiaomi wyposażony jest w funkcję rozpoznawania twarzy. W tym celu w aplikacji Mi Home należy dodać odpowiednią etykietę do rozpoznanej twarzy. Gdy już to zrobimy i dzwonek ponownie wykryje daną osobę to zobaczymy ustawioną etykietę, w przeciwnym wypadku pojawi się napis „Nieznajomy”.

Nagrania zapisywane są w chmurze

Dzwonek nie posiada slotu na kartę SD, wszystkie nagrania zapisywane są w chmurze. To jaki plan wybierzesz, zależy od tego jak bardzo wstecz będzie można się cofnąć i obejrzeć nagrania. Przy zakupie dzwonka otrzymałem za darmo roczny plan z 7-dniowym zapisem. Koszt odnowienia usługi to 50 PLN na rok.

Druga opcja to chmura 30-dniowa, umożliwia podgląd ruchu zarejestrowanego przez dzwonek w ciągu 30 dni. Roczny koszt miesięcznego planu to 115 PLN. Według mnie w zupełności wystarczy tydzień. Jeżeli jakieś nagranie będzie interesujące to można zapisać w lokalnej galerii i będziemy je mieli na wieki wieków.

Urządzenie fajne, ale bardziej dla mieszkańców Chin

Dzwonek do drzwi Xiaomi jest fajny, ale jego wadą jest konieczność komunikacji z chińską chmurą. To dotyczy wielu urządzeń kompatybilnych z Mi Home, nie tylko dzwonka. Jeżeli masz posiadasz dużo sprzętu XIaomi to zapewne masz ustawiony region chiński. On zawsze działał wolno, lecz od początku tego roku działa tragicznie. Często nie może nawiązać połączenia z serwerem. Nie wiem z czego to wynika, ale zamiast usprawnić to jest coraz gorzej.

Jeżeli szukasz pewnego i zawsze działającego rozwiązania to sugeruje poszukać innego produkt. Urządzenie dla osób z anielską cierpliwością.

Advertisements