Friday Lock – mój ulubiony element inteligentnego domu

firday lock tlo

Zdalne sterownie żarówkami, czy też roletami zewnętrznymi jest fajne, lecz zdalnie sterowany zamek do drzwi to prawdziwy „game changer”. Jestem osobą która nie lubi kluczy. Często trzeba mieć ich kilka: od samochodu, furtki, domu – przez co nie mieszczą się w kieszeni jeansów. Aktualnie noszę ze sobą tylko jeden klucz od samochodu (mam bezkluczykowy dostęp, więc i tak nie wyciągam go z kieszeni) i brelok do otwierania drzwi wejściowych od bloku które w ciągu dnia i tak są otwarte. A co z drzwiami od mieszkania? Gdy podejdę pod drzwi to zamek otwiera się automatycznie dzięki Friday Lock – często niosę paczki i nie mam wolnych rąk – wystarczy, że łokciem naduszę na klamkę i mogę wchodzić. Życie bez kluczy jest simply clever.

Friday Lock – instalacja

Friday Lock zainstalowałem na górnym zamku do drzwi, do montażu potrzeba jedynie wkrętak oraz piłkę do metalu.Wyciągnąłem starą wkładkę i zainstalowałem specjalną do inteligentnych zamków ze stalowym prętem. Pręt musiałem skrócić pod grubość swoich drzwi. W zestawie znajduje się karta z miarką która pokazuje ile trzeba przyciąć.

Po przycięciu pręta przykręciłem mechanizm do drzwi, następnie na pręcie umieściłem metalowe kółko które odpowiada za „przekluczenie wkładki”. Jedyne co pozostało to włożyć akumulator oraz elegancką metalową nakładkę – to wszystko. Nie ma wielkiej filozofii, każdy powinien sobie poradzić. Pozostaje ściągnięcie aplikacji Friday Lock i kalibracja zamka która jest również prosta – wystarczy postępować z komunikatami wyświetlanymi na ekranie. Po poprawnej konfiguracji właściciele iPhone mogą dodać Friday Lock do HomeKit.

Metalowa nakładka dostępna jest kilku kolorach aby wpasować się w wystrój mieszkania.

friday lock

Dużym atutem zamka Friday Lock jest brak dodatkowej centralki, bramki. Wszystko zostało wbudowane w mechanizm.

Udostępnianie innymi domownikom / pracownikom i zdalne otwieranie

W aplikacji Friday można przyznać dostęp do zamka innym osobom: domownikom, osobie sprzątającej dom, czy lokatorom w Airbnb – jest kilka opcji dostępu:

  • całkowity dla domowników
  • powtarzający się, np. w każdą sobotę od 9-12
  • jednorazowy, np. od 12 do 15 lipca

Friday Lock posiada moduł Wi-Fi do sparowania z domowy routerem, zamek można otworzyć zdalnie będąc daleko od domu. Ja otwieram drzwi kurierom którzy kładą paczkę za drzwiami i po chwili je zamykam.

W aplikacji widać historię pracy zamka w ciągu ostatnich drzwi. Prezentowane są dane kto i kiedy otworzył drzwi. Jeżeli zamek został otwarty automatycznie, również zostanie odnotowane w historii.

Friday Assists – automatyczne otwieranie, zamykanie drzwi

Funkcja odpowiadająca za automatyczne otwieranie drzwi to Friday Assist Unlock – w tym celu wykorzystywane jest połączenie GPS, Wi-Fi oraz Bluetooth. Gdy zbliżymy się na odległość 300 metrów od domu (można zmienić w aplikacji) to otrzymamy powiadomienie na smartfon i aktywowany zostanie moduł Bluetooth. Następnie jeżeli w ciągu 15 minut zbliżymy się do drzwi (mechanizm połączy się ze smartfonem poprzez Bluetooth) to automatycznie odrygluje zamek.

Reklama
friday lock notification

W praktyce słyszę pracę zamka gdy otwierają się drzwi od windy lub jeżeli idę schodami to najczęściej na ostatnim stopniu – jednak zależy od tempa wchodzenia.

Odnośnie pracy to zamek jest głośny, gdy idę klatką schodową to słuchać dwa piętra niżej – oczywiście to plus i minus. Nie musisz sprawdzać czy drzwi poprawnie się zamknęły, lecz sąsiedzi słyszą gdy wchodzisz.

friday lock

W celu automatycznego zamknięcia dostępną są dwie opcję:

  • gdy zamek Friday wykryje, że zamknęliśmy drzwi
  • po określonym czasie od otwarcia

Ja ustawiłem automatyczne zamknięcie drzwi minutę po otwarciu. Jednak z tą funkcją należy uważać, wyjdziesz do sąsiada na chwile – drzwi się zamkną, a smartfon zostanie w mieszkaniu. W takim przypadku zamek można otworzyć za pomocą klucza awaryjnego (który prawdopodobnie również jest w mieszkaniu) lub dzięki integracji z HomeKit przez Apple Watcha. Dlatego zawsze mam przewód do ładowania AW w samochodzie, w razie wu naładuje zegarek (bo też może się rozładować) i wejdę do domu.

Integracja z HomeKit

Friday jest kompatybilny z systemem Apple HomeKit i działa bardzo dobrze. Po kliknięciu w zamek w aplikacji Dom otwiera się natychmiastowo. Dodatkowo w aplikacji Dom widać stan naładowania akumulatora, a tego brakuje w apce Friday.

Akumulator który znajduje się w zestawie pozwoli na 6 miesięcy użytkowania na jednym ładowaniu – u mnie średni 3x dziennie otwiera i zamyka drzwi.

Kolejny plus to możliwość utworzenia automatyzacji z innymi urządzeniami kompatybilnymi z HomeKit – np. włączenie światła po odblokowaniu zamka lub scen „good night” która wyłącza wszystkie światła i zamyka drzwi.

Podsumowanie

Z recenzją zamka Friday Lock zwlekałem kilka miesięcy, chciałem sprawdzić czy okaże się niezawodny. Przez ten czas ani razu nie musiałem skorzystać z klucza awaryjnego, zawsze otwiera się automatycznie. Nie ma również problemu z otwarciem zdalnym i integracją z HomeKit – wszystko działa wzorowo. Jestem z niego bardzo zadowolony i nie wyobrażam sobie powrotu do tradycyjnego, fizycznego klucza.

Aktualnie sprzedawany zamek Friday Lock jest dedykowany na rynek amerykański. W zestawie nie ma wkładki o której pisałem na początku, należy kupić oddzielnie. Producent zamierzał już w Q1 2020 wejść na rynek europejski, lecz COVID-19 pokrzyżował plany i ponownie szukają europejskich dystrybutorów.

Advertisements