Viomi V3 – robot prawie idealny, ma tylko jedną wadę

Od kilku miesięcy szukam autonomicznego robota który da radę odkurzyć mieszkanie oraz umyć panele podłogowe i płytki w łazience. Jeżeli chodzi o pierwsze zadanie – odkurzanie, to nie ma kłopotu. Wszystkie urządzenia w ekosystemie Xiaomi radzą sobie dobrze, ja korzystałem z Xiaomi Vacuum 1S – doskonale odkurza i może dodać do HomeKit.

Gorzej jest z drugim zadaniem, myciem podłogi oraz płytek. Jest tylko jeden mop autonomiczny w ekosystemie Xiaomi Smart Home który można dodać do aplikacji Mi Home, został stworzony przez markę SWDK i muszę przyznać, że myje podłogę bardzo dobrze. W porównaniu do innych urządzeń,  SWDK wykonuje szybki ruch oscylacyjny. Podłoga jest nie tylko umyta, a również delikatnie wypolerowana. Szczególnie na płytkach czuć, że są bardziej śliskie.

Urządzeń ma również jednak wady. Słabo skanuje teren wokół siebie i potrzebuje więcej czasu aby omijać przeszkody od swojego „partnera”. SWKD jeździł w parze razem z odkurzaczem Xiaomi Vacuum 1S, gdy odkurzacz skończył to po 30 sekundach ruszał mop. Mycia podłogi trwało 2x dłużej od odkurzania. Druga wada SWDK to mały zbiornik na wodę, w urządzeniu które zostało stworzone do mycia liczyłem na znacznie większą pojemność. Jest jeszcze trzecia wada, podczas mycia jest głośny, dlatego włączałem go gdy mnie było.

Postanowiłem zmienić duet 1S + SWDK na Viomi V3

Na rynku pojawił się nowy odkurzacz z funkcją mopa Viomi V3, znajomy posiadał starszy model V2 i bardzo zachwalał mycie. Początkowo byłem sceptycznie nastawiony do urządzeń 2 w 1, Roborock S50 którego posiadałem słabo mył podłogę. Sprzęt Viomi posiada jednak innowacyjny system jazdy w jodełkę – w tym wpisie znajduje się filmik z jazdy.

Viomi V3

Postanowiłem, że sprawdzić czy Viomi V3 będzie w stanie zachować tak samo czyste płytki w łazience jak SWDK, i wiesz co? Dał radę, jednak sprzęt też nie jest idealny i ma wadę. Zacznę jednak plusów których jest zdecydowanie więcej.

Najlepsza specyfikacja wśród robotów autonomicznych

Viomi V3 posiada największą moc ssąca na rynku 2600Pa, wbudowany akumulator o pojemności 4900 mAh oraz 3 pojemniki (na kurz, wodę i 2 w 1). Urządzenie jest przystosowane na europejski rynek i nie trzeba używać przejściówki do gniazdka, zasilacz ma już „naszą” wtyczkę. Robot bez problemu wjeżdża na dywany i jest w stanie pokonać progi o wysokości do 2 centymetrów.

Robot prezentuje się bardzo elegancko, góra jest w kolorze piano – czarny z połyskiem. Na obudowie znajdują się dwa przyciski, rozpoczęcie sprzątania oraz powrót do bazy. W najwyższym miejscu Viomi V3 ma 9,5 centymetra wysokości i jest minimalnie wyższy od Xiaomi Vacuum 1S – przez co nie mieści się pod wieszakiem z IKEI. Zabrakło naprawdę niewiele, kilka minimetrów. Wystarczyło złożyć kartę A4 na kostkę, podłożyć pod nóżki i już robot przejeżdża.

W zestawie znajdują się trzy pojemniki:

  • na wodę o pojemności 550 ml (więcej od mopa SWDK!)
  • na kurz
  • 2 w 1 na wodę oraz kurz

Pojemnik na kurz oraz pojemnik 2 w 1 posiadają filtr HEPA który można myć. Viomi V3 może sprzątać w trzech trybach: mycie, odkurzanie lub mycie i odkurzanie jednocześnie. Dodatkowo w myciu dostępne są trzy poziomy pobierania wody ze zbiornika, a w trybie odkurzania są cztery tryby siły ssania (silent, standard, medium, turbo).

Gdy wybiorę tryb Silent to robot sprząta na tyle cicho, że nie przeszkadza w pracy. Mogę położyć nogi na stoliku, pisać teksty a on sprząta dookoła. Podczas mycia również jest cichy i nie przeszkadza gdy pracuję „obok niego”.

Reklama
Viomi v3

Wbudowany akumulator o pojemności 4900 mAh wystarczy na posprzątanie 250m2, jeżeli poziom naładowania spadnie poniżej 20% to robot automatycznie wróci do bazy aby się naładować, po czym ponownie ruszy do pracy w miejscu gdzie skończył.

Viomi V3 można sparować z Mi Home na regionie EU lub Chiny

Odkurzacz należy sparować z aplikacją Mi Home, można wybrać region chiński lub europejski. Na chińskim jest więcej dostępnych urządzeń, lecz działa wolniej. Europejski działa szybko lecz, oferta jet okrojona.

viomi v3 mi home

Skanowanie pomieszczeń w Viomi V3 działa rewelacyjnie, znacznie lepiej od SWDK – niebo a ziemia. Po pierwszym przejeździe robot podzielił mieszkanie na pokoje. Przy następnym sprzątania będzie można odkurzyć tylko jedno pomieszczenie. W aplikacji można posiadać aż 5 zapisanych map – przydatne jeżeli ktoś ma dom wielopoziomowy.

Kolejną ważna funkcją w aplikacji jest możliwość ustawienia stref w które odkurzacz na nie wjeżdżać – u mnie są to hookery pod wyspą oraz fotel z podłużnymi nóżkami – Viomi V3 za każdym razem będzie omijał te dwa miejsca.

Nie trzeba włączać odkurzacza za każdym razem ręcznie, można stworzyć harmonogram. Ja ustawiłem aby robot wyjeżdzał codziennie od 14:00 i odkurzał mieszkanie z największą mocą – w trybie turbo. O tej godzinie nie ma mnie jeszcze w domu, to nie będzie mi przeszkadzał.

Viomi V3 wady

Viomi V3 to rewelacyjny sprzęt, lecz również posiada wadę. Należy wyciągać pojemnik na wodę po zakończeniu mycia – niestety przecieka i po całej nocy jest w stanie zostawić kałużę pod sobą. To jedyny aspekt w którym lepszy był SWDK, po zakończonej pracy mógł wrócić do bazy i czekać na kolejny wyjazd, z Viomi tak nie jest.

Właśnie dlatego mój harmonogram to samo odkurzanie o godzinie 14.00 z maksymalną mocą. Gdy wrócę do mieszkania to mogę włączyć samo mycie, ponieważ głośność mycia nie przeszkadza w pracy – a gdy skończy to mogę wyciągnąć pojemnik na wodę. Podłogi myję raz na kilka dni, a codziennie tylko odkurzam.

Czy wymiana Xiaomi Vacuum 1S na Viomi V3 to był dobry wybór?

Tak, jestem zadowolony jest zmiany. Mycie jest tak samo dobrej jak w produkcie SWDK, płytki w łazience są czyste, a skanowanie terenu wokół siebie jest na zdecydowanie wyższym poziomie. Dodatkowo pozbyłem się dwóch robotów i zastąpiłem je jednym. Do pełni szczęścia brakuje jedynie wtyczki do Homebridge, aby dodać odkurzacz do HomeKit – ale jest to nowy sprzęt, mam nadzieję, że niedługo się pojawi.

Viomi V3 kupiłem w sklepie Gearbest z wysyłką z Niemiec, dotarł w dwa tygodnie. Tutaj znajdziesz wpis w którym przedstawiłem co jest w pudełku.

Advertisements