Xiaomi Air Purifier 2 – oczyszczacz powietrza Xiaomi pomoże w walce ze smogiem.

oczyszczacz powietrza xiaomi

Uważasz, że zanieczyszczenie powietrza to problem głównie w Chinach? W minioną niedzielę tj 8 stycznia 2017, Warszawa była najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie. Wyprzedzając Shanghaj, Pekin i inne miasta w których ludzie chodzą w maskach. Sprawdź jak wygląda powietrze w Twojej okolicy za pomocą aplikacji, osobą korzystającym z  systemu iOS proponuje Jakość powietrza w Polsce. Sytuacja w mojej okolicy wygląda bardzo źle. Powietrza na zewnątrz nie poprawie, ale powietrze w swoim mieszkaniu już tak. Postanowiłem zainwestować w zdrowie swoje i swoich bliskich, kupiłem oczyszczacz powietrza od Xiaomi.

oczyszczacz powietrza xiaomi

xiaomi air purifier

Wyraźnie widać, że pył jest największy w godzinach wieczornych, gdy ludzie ogrzewają domy. Norma PM 2,5 to 25 ,  czujnik wskazuje ponad 110.  Wietrzenie domów przed spaniem oraz wieczorne spacery dla zdrowia, już mają mało wspólnego ze zdrowiem.

Stwierdziłem, że nie ma co liczyć, że Polski Minister zauważy problem i zacząłem sam działać. Zdecydowałem się na zakup oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2. Jest to druga generacja urządzenia chińskiego producenta. W wersji drugiej, oczyszczacz został przeprojektowany. Dzięki czemu stał się mniejszy o 20cm oraz bardziej wydajny, pomimo usunięcie jednego wentylatora.

Xiaomi Air Purifier 2 został dobrze zabezpieczony styropianem na czas transportu. W zestawie otrzymujemy:

  • Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2
  • Filtr
  • Kabel zasilający z chińska wtyczką
  • Instrukcja obsługi w języka chińskim

Budowa

[su_slider source=”media: 270,271,272,273,275,276″ link=”lightbox” width=”1600″ height=”1600″ title=”no”]

 

Jest to zdecydowanie najładniejszy oczyszczacz powietrza jaki widziałem. Obudowa jest wykonana w całości z plastiku,. Wszystkie elementy są dobrze spasowane, nic nie trzeszczy. Poza szarym wierzchem urządzenia, jest ono białe. Otwory na wszystkich czterech stronach urządzenia służą do wciągania powietrza. Wyposażone jest tylko w dwa przyciski oraz dwie diody. Dola dioda wskazuje aktualne zanieczyszczenie powietrza. Kolor zielony -> pomarańczowy -> czerwony.  Góra dioda wskazuje który aktualnie  program jest wybrany, automatyczny, nocny lub ulubiony. Poza przyciskiem do zmiany programu, z drugiej strony obudowy jest drugi. Służy do ustawienia mocy diód. Mocne światło, słabe lub zostają całkowicie wygaszone. Dłuższe przytrzymanie przycisku powoduje wyzerowanie czasu filtra.

Pod przyciskiem znajduje się czujnik kurzu, producent zaleca czyszczenie raz na pół roku bawełnianym wacikiem. Poniżej znajduje się filtr. Wymiana zajmuje 10 sekund, wystarczy ciągnąć do siebie za specjalny sznurek i umieścić w to samo miejsce nowy. Kabel zasilający jest niestety z chińską wtyczką, polecam zastosowanie przejściówki z uziemieniem  lub bardziej drastyczna metoda, jeżeli kupiłeś odświeżacz bezpośrednio w  chinach to proponuję ucięcie wtyczki i założenie europejskiej. Raczej nikt, ze względu na gabaryt nie będzie odsyłał urządzenia na gwarancje do Państwa Środka.

Aplikacja

Do korzystania z Xiaomi Air Purifier 2, konieczna jest aplikacja od Xiaomi – Mi Home. Występuje zarówno w App Store oraz Google Play, w obu przypadkach ma dokładnie taką samą funkcjonalność.

Air purifier 2 application

Po uruchomieniu aplikacji naszym oczom ukazuje się jakość powietrza w pomieszczeniu, wyrażona w PM2,5 oraz wyrażone w procentach zużycie filtra.

PM2,5 – aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

Na dole są cztery przyciski:

Power – włączenie/wyłączenie oczyszczacza.

Auto – urządzenie pracuje w trybie automatycznym, dostosowuje się na bieżąco do jakości powietrza, gdy przekroczy 100 zapala się pomarańczowa dioda na urządzeniu.

Reklama

Night – zmniejsza obroty, aby nie przeszkadzać w śnie. Bardziej słyszę „tykający” zegar w pokoju obok niż oczyszczacz. mi home app settings

 

Ostatnim trybem jest Manual. Gdy naciśniemy i przytrzymamy przez sekundę przycisk, wyskoczy nam suwak. Możemy ustawić go w dowolnej pozycji, odpowiedniej do wielkości naszego pomieszczenia. Po potwierdzeniu wybory każde przyciśniecie przycisku Manual lub wybranie poprzez przycisk na obudowie będzie włączał się zdefiniowanym program.

Oczyszczacz powietrza mam ustawiony w ciągu dnia w  trybie Auto, przeważnie mam w domu +- 25 PM2,5. Przeprowadziłem test, urządzenie stoi u mnie w sypialni, przed spaniem zamknąłem drzwi i przełączyłem w tryb Sleep. Gdy się obudziłem spojrzałem na telefon i ujrzałem tylko 8 PM2,5! Otworzyłem drzwi, poszedłem do kuchni, zjadłem śniadanie i sprawdziłem jeszcze raz i już było 30 PM2,5. Od tego czasu zawsze zamykamy drzwi podczas snu.

air xiaomi

Gdy przesuniemy palcem w górę otrzymamy dodatkowe informacje o temperaturze w naszym pokoju, poziomie wilgotności powietrza i stanie powietrza, ogólna jakość powietrza i ilośc dni do wymiany filtra na nowy. Xiaomi zaleca wymianę filtra co 145 dni.

Filtr można kupić w dwóch wersjach:

Wersja niebieska filtr EPA(ekonomiczna) – 36$

Wersja zielona filtr HEPA (ulepszona) – 52$

Ceny podałem z chińskich sklepów, przy zakupie polecam skorzystać z cashbacka.

Urządzenie oczywiście, możemy powiązać z innymi rzeczami od Xiaomi w aplikacji MiHome. Czujnikiem okien, aby wyłączał gdy okno zostanie otwarte. Wysyłał powiadomienie na telefon gdy osiągniemy duży poziom zanieczyszczenia. Air Purifier 2 działa w standardzie Wi-Fi dzięki czemu możemy sterować nim z dowolnego miejsca na ziemi, jeśli tylko mamy dostęp do internetu.

 

 

Xiaomi air purifier

Xiaomi air purifier

Xiaomi air purifier

Tłumaczenie podczas tworzenia scen poprzez aplikacje Mi home.  W pierwszym (Conditions) ustawiamy jaki warunek ma zostać spełniony aby wykonała się akcja, jaką ustawimy w drugiej opcji (Run scene).  Jeśli chcesz powiązać z innymi urządzeniami, sprawdź recenzje innych sprzętów.

Podsumowanie

Jako alergik zdecydowanie polecam Xiaomi air purifier 2, dzięki zastosowaniu filtra HEPA lepiej się czuje. Urządzenie jest bardzo wydajne, potrafi oczyścić ponad 300m3/h. Koszt urządzenie innych producentów o podobnej wydajności to ponad 2 tys zł, przy czym design mają zdecydowanie gorszy. O braku komunikacji Wi-Fi nie wspominając, czasami ewentualnie posiadają Bluetooth z krótkim zasięgiem. Ogromną korzyścią dla mnie jest, że problem z dymem papierosowym gości zniknął. Osoby same przestają u mnie palić, po tym jak zauważa jakość powietrza po swojej „fajeczce”, może dzięki mnie i Xiaomi chociaż jedna osoba zrezygnuje z nałogu.. 😉 Jeśli nie jesteś najlepszy kucharzem, to również bardzo dobrze sprawdza gdy coś przypalisz, eliminuje bardzo szybko nieprzyjemny zapach. Należy jednak pamietać, że nie jest to odświeżacz ani nawilżacz. Nie rozprzestrzenia ładnego zapachu, jedynie pracuję stale dla zdrowia. Zdecydowanie polecam, póki co oczyszczacz powietrza Xiaomi to mój ulubiony sprzęt od chińskiego producenta. Planuje zakup jeszcze jednego do innej części mieszkania.

Xiaomi Air Purifier 2 kupiłem w sklepie Lightinthebox.com, kosztował 147,99 USD + wysyłka kurierem i ubezpieczanie od VAT  56.71USD. Dodatkowo skorzystałem z cashbacka 10% w sklepie Lightintebox.com.  Łączny koszt oczyszczacza powietrza 204,7USD-10%cashback = 184,23 USD.  W Polsce przesyłka trafiła na celny, do zapłaty u kuriera 315zł. Zgłosiłem do sklepu, w ciągu 3 dni otrzymałem zwrot dodatkowych kosztów na konto.


Aktualizacja 8.03.2017

Na stronie Lightinthebox.com, cena mocno poszła w górę, dlatego dodaje alternatywny link do zakupu w sklepie Gearbest.com, proponuję wybrać wysyłkę Priority Line, sprzęt zostaje najpierw wysłany do Francji, skąd zostaje wysłany do nas. Dociera kurierem DPD, zamawiałem parę razy Priority Line i za każdym razem udało mi się uniknąć płacenia VATu.

Advertisements